پورشه به‌صرف آفرود

معرفی پورشه کاین و بررسی بازار ایران

1
186

پورشه کاین یک خودروی شاسی‌بلند متوسط محسوب می‌شود که از سوی شرکت آلمانی پورشه از سال ۲۰۰۲ تولید شد. فروش این خودرو از سال ۲۰۰۳ در امریکای شمالی آغاز شد. بعد از پورشه‌۹۲۸ که تولید آن در سال ۱۹۹۵ متوقف شد، کمپانی پورشه اولین خودرو با موتور ۸ سیلندر را به نام کاین تولید کرد. کاین اولین خودروی آفرود این شرکت از دهه ۵۰ میلادی و اولین پورشه چهاردر هم بود. از سال ۲۰۰۸ همه نسخه‌های آن به تکنولوژی تزریق مستقیم (سوخت به‌طور مستقیم به محفظه سیلندر تزریق می‌شود) مجهز شد.

اولین نسل خودروی کاین
وقتی پورشه کاین وارد بازار شد، انتظارات متفاوتی از آن می‌رفت. بااین‌حال، خیلی زود میان خودروهای شاسی‌بلند با فرمان‌پذیری عالی و موتورهای قدرتمند جا باز کرد. این نسل شامل کاین پایه، کاینS، کاینGTS، کاین توربو، کاین دیزل و کاین توربوS می‌شد که موتورهای ۸ سیلندر داشتند. نسل اول کاین در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ وارد بازار شد.

مدل پایه کاین ۲۵۰ اسب‌بخار قدرت داشت و موتور آن ۳۱۸۹سی‌سی بود که بعداً در سال ۲۰۰۷ موتور ۳۵۰۰ سی‌سی روی آن گذاشتند. سرعت صفر تا ۱۰۰ کیلومتر آن هم در ۵.۷ ثانیه پر می‌شود. کاین‌S یکی از محبوب‌ترین مدل‌های کاین است که در ایران نیز بیش‌ترین طرف‌داران را در این رده دارد. موتور آن ۸ سیلندر است و ۳۴۰ اسب‌بخار قدرت دارد و شتاب آن از صفر تا ۱۰۰ کیلومتر ۷.۱ ثانیه است. همچنین نهایت سرعت این خودرو ۲۴۱ کیلومتر بر ساعت است.

مدل‌های بعدی
کاین‌GTS مدل دیگر کاین است که با موتور ۴۸۰۰ سی‌سی ۸ سیلندر، ۴۰۵ اسب‌بخار قدرت تولید می‌کند. این خودرو با چرخ‌هایی به‌قطر ۵۳ سانتی‌متر و سیستم تعلیق اسپرت، سبک‌تر از کاین‌S بود و سیستم ۶ دنده دستی داشت. کاین توربو و توربوS دیگر مدل‌های خودروی کاین به‌شمار می‌رود. اولین نسل از کاین توربو که در ایران هم خریدوفروش می‌شد ۴۵۰ اسب‌بخار قدرت داشت و سرعت آن در مقایسه با مدل‌های دیگر این خودرو بیش‌تر بود. نسخه توربوS در سال ۲۰۰۶ ساخته شد تا با مرسدس‌بنزML رقابت کند. کاین توربوS از موتور دوقلوی توربوی ۸ سیلندر با حجم ۴۵۰۰ سی‌سی که ۵۲۱ اسب‌بخار قدرت دارد، بهره می‌برد. دنده ۶ سرعته اتوماتیک نیز روی آن نصب شده است. همچنین شتاب صفر تا ۱۰۰ این خودرو ۵.۳ ثانیه خواهد بود. در سال ۲۰۰۸، توربو آپدیت و موتور ۴۸۰۰ سی‌سی روی آن نصب شد، قدرت موتور به ۵۰۰ اسب‌بخار ارتقا یافت و شتاب آن هم طبق ادعای کمپانی به ۴.۹ ثانیه رسید. کاین دیزل هم یک خودروی ۳۰۰۰ سی‌سی ۶ سیلندر است که در فوریه ۲۰۰۹ از آن رونمایی شد. ۲۴۰ اسب‌بخار قدرت دارد و شتاب صفر تا ۱۰۰ آن هم ۹ ثانیه است.

نسخه‌های محدود پورشه کاین
مدل کاینS ترنسایبریا در اصل یک مدل خودروی مسابقه‌ای رالی بود که فقط ۲۶ دستگاه از آن ساخته شد. مدل خیابانی آن هم بعداً ساخته شد که موتور کاین GTS را روی آن کار گذاشتند و فقط ۶۰۰ دستگاه از آن را ساختند. در ۲۰۰۹ نیز یک نسخه محدود از کاین‌GTS تولید شد. این مدل به «کاین‌GTS طرح پورشه» معروف بود و فقط هزار نسخه از آن ساخته شد. از مدل کاینS در سال ۲۰۰۶ یک نسخه بسیار محدود به نام کاینS تیتانیوم هم تولید کردند که با بدنه فولاد، بسیار سبک‌وزن بود.

نسل دوم کاین
عرضه نسل دوم خودروهای پورشه کاین از سال ۲۰۱۱ آغاز شد. پورشه کاین ۲۰۱۱ بزرگ‌تر از پیشینیان خود بود و پنجره پشت خودرو شیب بیش‌تری داشت. همچنین سقف آن سرازیرتر بود. فضای داخلی آن نیز از روی پورشه پانامرا دوباره طراحی شد. کاین ۲۰۱۱ سبک‌تر از مدل‌های قدیمی‌تر است، چون در آن بیش‌تر از آلیاژ آلومینیوم و فلز منیزیم استفاده شده که باعث می‌شود مصرف سوخت آن بسیار پایین آید. همچنین این مدل به سیستم تهویه مطبوع دوگانه، کنترل کروز، لوازم داخلی چرم و تنظیمات هشت‌گانه صندلی‌های جلو مجهز شد. مدل‌های کاینS، کاینGTS، کاین دیزل و کاین توربو نیز هر کدام تغییراتی را تجربه کردند. پورشه مدل کاینS هیبرید (سوخت هم‌زمان بنزین و برق) و کاین پلاگین هیبرید (یک خودروی تمام برقی) را نیز معرفی کرده است. کاین پلاگین در سال ۲۰۱۴، جایگزین کاینS هیبرید شد.

بازار پورشه کاین در ایران
همان‌طور که گفته شد، مدل‌های کاین پایه، کاینS و کاین توربو از پرطرف‌دارترین مدل‌های این خودرو در ایران است. اکنون فقط نسخه‌های کارکرده و دست‌دوم پورشه کاین در ایران موجود است. در اسفند ۱۳۹۷، کاین پایه، مدل ۲۰۰۹ که ۶ سیلندر است ۷۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است و پورشه کاین توربو مدل ۲۰۱۳ نیز ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خریدوفروش می‌شود.

بیشتر بخوانید:
تجربه رانندگی با پورشه کاین
مقایسه پورشه کاین با خودروهای هم‌رده

 

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید