پژو پارس از پرشیا تا به امروز در بازار ایران

0
1845

همکاری پژو و ایران‌خودرو منجر به تولید یا مونتاژ خودروهایی شد که در خیابان‌های کشور تردد می‌کنند و با عنوان‌ها و نسخه‌های مختلف قابل‌مشاهده هستند. برخی از محصولات مشترک این دو برند بزرگِ خودروسازی بیشتر از موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثل خانواده پژو که از محبوبیتی نسبی برخوردارند. پژو پارس نیز عضوی از این خانواده است و توانسته به این محبوبیت نسبی دست یابد و علی‌رغم اینکه سال‌ها از تولیدش می‌گذرد، مورد استقبال باشد. این عضو خانواده پژو درحال‌حاضر با دو موتور XU7 و TU5 و در دو مدل پارس سال و پارس LX عرضه می‌شود و دچار تغییراتی هم شده است تا بتواند مشتریِ امروزی را نیز در صف خریداران خود داشته باشد.

کمی شبیه به پژو ۴۰۵
درواقع، این خودرو را ارتقا یافته یا تغییر چهره داده پژو ۴۰۵ می‌دانند که به‌نسبت نیازهای روز مشتریان تغییراتی کرده است. در طراحی بدنه این خودرو از پژو ۴۰۶ الهام گرفته شده. این خودرو ابتدا با نام X9 و عنوان پژو سفیر وارد بازار شد و رفته‌رفته عنوان پژو پرشیا را به خودش گرفت. اکنون هم در بازار آن را به‌نام پژو پارس می‌شناسند. تا‌به‌حال مدل‌های پارس معمولی (سال)، پارس ۱۶ سوپاپ (۱۶V)، پارس اِگزک(Pars Exec) ، پارس ئی‌ال‌اکس(Pars ELX) ، پارس LX، پارس اتوماتیک و پارس دوگانه‌سوز از این نسخه تولید و روانه بازار شده است.

یک سدان خانوادگی شهری و برون‌‌شهری
پژو پارس را یک سدان خانوادگی می‌دانند که به‌دلیل طراحی، فضای باز، امنیت قابل‌قبول و ظاهر باوقارش گزینه خوبی برای خانواده‌ها، مخصوصاً برای سفرهای برون‌شهری، محسوب می‌شود. و پس از گذشت حدوداً دو دهه همچنان امروزی به‌نظر می‌رسد. در طراحی سدان‌هایی که مناسب سفرهای برون‌شهری هستند، معمولاً سعی می‌شود کابین خوبی برای آن طراحی شود. و چون این نوع خودرو به استقامت فنی بالایی نیاز دارد سعی می‌شود به‌لحاظ سیستم تعلیق و کشش و قدرت موتور و… مناسب باشد. پژو پارس نیز از این جهات مناسب به‌نظر می‌رسد‌ و استقبال از این خودرو بالاست.

پژو پارس و مقام سوم تا ششم
طبق گزارش‌هایی که با موضوع فروش و تولید اتومبیل‌های داخلی در سال ۱۳۹۶ منتشر شده است، خانواده پژو جزو برترین‌هاست و از بین شش ماشین پرفروش یا پرتولید سال گذشته، سه رتبه سوم و پنجم و ششم را به خودش اختصاص داده است. این آمارها نشان می‌دهد که بازار ایران استقبال خوبی از این نمونه‌ها داشته و دارد. همچنین طبق این آمارها، پژو پارس با ۱۱۶ هزار دستگاه تولید در سال ۹۶ شمسی، توانسته رتبه ششم فروش و تولید را به خودش اختصاص دهد و سهم قابل‌توجهی از بازار داشته باشد. این اقبال به‌گونه‌ای بوده که حتی برخی از سایت‌های خبری، طبق گزارش‌های میدانی خودشان، از رتبه سوم فروش پژو پارس نیز صحبت کرده‌اند؛ که احتمالاً خودروهای صفرکیلومتر و کارکرده را باهم شامل می‌شود.

سهولت در خرید و فروش
یکی از مزیت‌های مهم هر خودرویی سهولت در خرید و فروش نسخه‌های کارکرده آن خودرو است. درحال‌حاضر، خودروهای چینی دارای طراحی و حتی بعضاً قابلیت‌های فنی قابل‌توجهی هستند، اما به‌دلیل سخت بودن خرید و فروش نسخه‌های کارکرده، این اتومبیل‌ها چندان با اقبال روبه‌رو نمی‌شوند. خوشبختانه خانواده پژو و محصولات مشترک ایران‌خودرو و پژو از این قاعده مستثنی هستند. مدل پژو پارس، صفر و کارکرده آن، به‌راحتی خرید و فروش می‌شود و همواره، مشتریان ثابت و همیشگی خودش را دارد. این امر باعث شده تا بازار خرید و فروش این خودرو در ایران داغ باشد.

اطمینان به تأمین قطعات
شاید ذکر این نکته کمی تکراری به‌نظر برسد، اما حقیقتی است که در بازار خودروی ایران به‌شدت خودنمایی می‌کند. بازار خرید و فروش برخی برندها صرفاً به‌دلیل تأمین قطعات و خدمات پس از فروش گسترده‌ای که دارند خوب است. امروزه مراکز امداد‌خودرو و نمایندگی‌های ایران‌خودرو در جاهای مختلف‌ باعث می‌شوند که دارندگان چنین برندهایی چندان نگران خرابی ماشینشان نباشند. این ویژگی در شرایط خاصِ اقتصادیِ اکنون نیز به‌خودی‌خود ویژگی فوق‌العاده مثبتی به‌حساب می‌آید و باعث می‌‌شود بسیاری از افراد ترجیح بدهند از این برندها استفاده کنند.

این خودروی نسبتاً کلاسیک
به‌نظر می‌رسد که فیس‌لیفت جدید پژو ۴۰۵، که تولیدش از سال ۱۳۷۹ شمسی شروع شده است، در بازار خودروهای ایرانی سهم قابل‌توجهی به خود اختصاص داده باشد. تغییرات ظاهری در کنار چراغ‌های به‌روزتر و خطوط جدیدی که در طراحی بدنه این خودرو مورد استفاده قرار گرفته، ما را با یک سدان نسبتاً کلاسیک و نام‌آشنا روبه‌‌رو کرده است؛ سدانی که احتمال تولید ورژن‌های جدیدتر آن نیز وجود دارد.اگر علاقه‌مند به خودرو هستید در مطالب زیر می‌توانید
با مشخصات پژو پارس آشنا شوید
درباره تجربه رانندگی با پژو پارس بیشتر بدانید
و پژو پارس را با سایر خودروهای هم‌قیمت مقایسه کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید