پیش از رانندگی در جاده‌های برفی این مطلب را بخوانید

0
1168

کمتر کسی پیدا می‌شود که از منظره برفی و جاده برفی لذت نبرد اما از طرفی در فصل زمستان و هنگام بارش برف، تغییرات زیادی را در شرایط رانندگی داخل شهر و به‌ویژه خارج از شهر به‌وجود می‌آید. تغییراتی که در بسیاری از موارد می‌تواند به حوادث ناگوار رانندگی منجر شود. با توجه به قرارگیری در فصل زمستان و بارش برف در نقاط مختلف کشور و از آن‌جائیکه احتمال بروز حادثه در شرایط آب‌وهواییِ برفی بسیار بالاتر می‌رود. در آب و هوای برفی اگر مجبور نیستید که رانندگی کنید یا می‌توانید فعلا قید سفر یا کارتان را بزنید، نباید رانندگی کنید، یا حداقل از وسایل نقلیه عمومی مانند قطار استفاده کنید. اما اگر مجبور باشید که سفر خود را انجام دهید، لازم است که قبل از شروع رانندگی در برف به اندازه کافی آماده باشید و به نکاتی که سفری ایمن را برای شما به ارمغان می‌آورد توجه کنید. با ما در این مطلب همراه باشید تا با این نکات آشنا شوید.

سفر خود را برنامه‌ریزی کنید
ابتدا قبل از هرکاری وضعیت آب و هوایی مسیر سفرتان را بررسی کنید. شاید مسیری که قصد دارید از آن عبور کنید مسدود شده باشد و یا شدت برف و کولاک به قدری باشد که گیر افتادنتان در آن جاده حتمی باشد. در این شرایط بهتر است از مسیر‌های دیگری که پاکسازی شده و وضعیت بهتری دارند استفاده کنید. حتی اگر راهتان دورتر شود!

تجهیزات زمستانی و وسایل ضروری را به‌همراه داشته باشید
در شرایط زمستانی و برفی، به‌خصوص اگر قصد سفر و رانندگی در مسیرهای خارج شهر را دارید، حتما لباس گرم، پتو و مقداری غذای خشک به همراه داشته باشید. اهمیت این وسایل زمانی آشکار می‌شود که خودرویتان در برف گیر کند یا به هر دلیلی دچار نقص فنی شده باشد. مخصوصا زمانی که خودرو برای مدت طولانی خاموش باشد سرما به درون ماشین نفوذ می‌کند و تحمل این شرایط برایتان سخت می‌شود. پس به خوبی خودتان را تجهیز کنید. موبایل، چراغ قوه و جعبه کمک‌های اولیه هم فراموش نشود. زنجیر چرخ و لاستیک زاپاس هم که از واجبات است و به هیچ وجه نباید آن‌ها را از قلم بیندازید. همچنین مطمئن شوید که خودرویتان ضدیخ کافی داشته باشد.

باتری را چک کنید
همیشه قبل از شروع فصل سرما باطری‌ها را چک کنید و از سلامت آن مطمئن شوید. باطری‌های ضعیف و آن‌هایی که عمرشان رو به پایان است به‌شکل کاملا غیر‌منتظره‌ای به‌خصوص در سرمای زمستان از کار می‌افتند. این مسئله در شرایطی که در جاده‌های خارج از شهر در حال رانندگی هستید می‌تواند یک دردسر بزرگ باشد.

برف‌پاک‌کن و مخزن شیشه‌شور را چک کنید
برف‌پاک‌کن‌ها را امتحان کنید و مطمئن شوید که کارایی لازم را دارند. اگر تیغه‌های برف‌پاک‌کن فرسوده هستند آن‌ها را تعویض کنید. این مورد را اصلاً دست کم نگیرید چون اگر برف‌پاک‌کن خوب کار نکند دیدتان مختل و احتمال بروز حادثه به‌شدت زیاد می‌شود. مخزن مایع شیشه‌شور را نیز حتما پر کنید.

چراغ‌ها و سیستم تهویه را بررسی کنید
قبل حرکت از سلامت چراغ های خودرویتان اطمینان حاصل کنید. چراغ‌های جلو و عقب، چراغ ترمز، چراغ‌های راهنما و مه‌شکن را بررسی کنید. همچنین سیستم تهویه را امتحان کرده و بررسی کنید که کارایی لازم را دارد یا نه.

لاستیک‌ها را چک کنید
انتظار نداشته باشید که با لاستیک‌های تابستانی یا لاستیک‌هایی که ساییده شده‌اند و چیز زیادی از آج آن‌ها باقی نمانده است بدون مشکل در آب‌و‌هوای برفی رانندگی کنید. پس اهمیت یک لاستیک خوب را دست کم نگیرید! چون در‌‌ غیر ‌این ‌صورت می‌تواند حسابی شما را به دردسر بیندازید. برای فصل زمستان یا در مناطقی که زمستان سخت و طولانی دارد، لاستیک‌های زمستانی بهترین انتخاب هستند. مشخصه لاستیک‌های زمستانی آج‌های درشت‌تر آن نسبت به لاستیک‌های فصول دیگر و طراحی بخصوص لاستیک است. عملکرد این لاستیک‌ها در شرایط بد آب و هوایی به مراتب بهتر از سایر لاستیک‌ها است. البته به غیر از لاستیک‌های زمستانی و یخ‌شکن باید از زنجیر‌چرخ هم در مواقع لزوم استفاده کنید.

لوله اگزوز را بررسی کنید
لوله اگزوز را بررسی کنید تا با برف و یخ و مسدود نشده باشد. در‌صورتی‌که لوله اگزوز مسدود باشد و شما به آن توجه نکنید خطر گاز گرفتگی به‌صورت جدی شما را تهدید می‌کند.

باک بنزین را پر کنید
هرگز با باک بنزین نصفه به جاده نزنید. حتما باک بنزین را کاملا پر کنید تا در مواقع پیش‌بینی نشده مثل گیر افتادن در کولاک برف یا ترافیک به مشکل نخورید.

باز هم تأکید می‌کنیم اگر سفرتان واجب نیست آن را به زمان دیگری موکول کنید، اما اگر حتما باید به سفر بروید قبل از حرکت با توجه به نکاتی که گفتیم خطر بروز تصادف را به حداقل برسانید و تجهیزات مورد نیاز نظیر لاستیک مناسب، زنجیرچرخ و… را پیش از سفر تهیه کنید تا سفر ایمنی داشته باشید.

در مطلب بعدی اطلاعات مهمی را درباره نحوه رانندگی صحیح در برف در اختیارتان می‌گذاریم. پس با ما همراه باشید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید