چطور یک تایر خودروی خوب بخریم (بخش دوم)

0
1090
چطور یک تایر خودروی خوب بخریم (بخش دوم)

در بخش اول راهنمای خرید تایر نکاتی را برای تشخیص یک تایر مناسب و خوب را توضیح دادیم. در این بخش نیز چند قلق دیگر برای انتخاب یک تایر خوب را به شما خواهیم گفت تا با استفاده از این نکات بتوانید خرید بهتر و انتخاب معقول‌تری داشته باشید.


شاید بپرسید از کجا اندازه لاستیک را متوجه شویم؟

لاستیک گوشتی، فاق کوتاه، لاستیک پهن و… از‌جمله اصطلاحات غیر‌حرفه‌ای هستند که برای توصیف اندازه مختلف لاستیک‌ها در سطح بازار رواج دارند، اما اگر بخواهید به‌صورت دقیق و حرفه‌ای اندازه لاستیک را متوجه شوید باید به‌وسیله علائم و ارقام حک شده بر سطح لاستیک این کار را انجام دهید.


اگر به جداره بیرونی لاستیک دقت کنید علائم و ارقامی مانند p215/60R16 نوشته شده است.که اطلاعاتی درباره ابعاد لاستیک به شما می‌دهد. از سمت چپ، حرف p به معنی آن است که این تایر مناسب برای خودرو شخصی است و بعد از آن عدد سه رقمی نوشته شده است که نشان‌دهنده پهنای ۲۱۵ میلی‌متری تایر است و بعد از ممیز یک عدد دو رقمی آمده است به معنی نسبت ارتفاع دیواره لاستیک به پهنای آن است، برای مثال عدد ۶۰ در اینجا یعنی فاق لاستیک به اندازه ۶۰‌درصد پهنای آن است، هرچه قدر این عدد کمتر باشد، لاستیک فاق کوتاه‌تری داشته کوبش بیشتری خواهد داشت و صدمه بیشتری به رینگ خواهد زد اما ظاهری بهتر و زیبا‌تری به خودرو شما می‌دهد و چسبندگی آن بهتر خواهد بود که این ویژگی برای پیچیدن و مانورهای خودرو‌های اسپرت بهتر عمل می‌کند و بالعکس هرچه این عدد از ۵۰‌درصد بیشتر باشد لاستیک به اصطلاح گوشتی و نرم‌تر بوده فشار کمتری به رینگ و خودرو وارد می‌کند ولی عملکرد مناسبی برای پیچیدن در سرعت بالا از خود نشان نمی‌دهند.
بعد از این عدد دو رقمی، حرف R را ملاحظه می‌کنید که به معنی رادیال بودن تایر است که البته در حال حاضر اغلب تایر‌های موجود در بازار رادیال بوده و شاخص ویژه‌ای برای بررسی نیست.
در آخر یک عدد دو رقمی نوشته شده است که اغلب، سایز اصلی تایر خودرو‌های مختلف را با استفاده از این عدد معرفی می‌کنند مثلا برای خودرو پراید این عدد ۱۳ است که در واقع این عدد بیانگر قطر رینگ خودرو است.
شاخص‌های کیفی مربوط به حداکثر بار، فشار و سرعت را پیش از خرید بررسی کنید


با توجه به استفاده‌ای که از خودرو می‌کنید حتما شاخص‌های مربوط به حداکثر بار، سرعت و فشار را مورد توجه قرار داده و سعی کنید بر اساس استاندارد‌های ذکر شده در کاتالوگ خودرو اقدام به خرید کنید.
معمولا به فاصله کمی از مشخصه‌های اندازه تایر یک عدد دو رقمی مانند T 94 نوشته شده است که نشانگر میزان حداکثر بارگیری خودرو است (جزئیات آن در جدول اندیس بارگیری آمده است) و حرف T نیز گویای حداکثر سرعت خودرو است.


همه رانندگان باید توجه کنند که از حداکثر سرعتی که با خودرو خود رانندگی می‌کنند متناسب با حداکثر سرعت لاستیک آن‌ها باشد. هر لاستیک با توجه به نوع ساخت آن توانایی‌های متفاوتی برای تحمل سرعت دارد که این شاخص را با حروف لاتین نشان می‌دهند.
حرف Q (160km/h) =اغلب مربوط به لاستیک‌های زمستانه
حرف R (170km/h)= مربوط به لاستیک‌های مناسب وانت‌ها
حروف S وT (190-180 km/h) = مربوط به خودرو‌های سواری و ون
حروف H وV (240-210 km/h) = مربوط به خودرو‌های اسپرت و کوپه


میزان باد و حداکثر فشار قابل تحمل لاستیک نیز معمولا بعد از عبارت Max inflation pressure نوشته می‌شود که باید حتما توجه داشته باشید که با توجه به استاندارد خودرو خود و شرایط محیط رانندگی خود این شاخص را بررسی کنید.


به این نکته نیز دقت کنید که میزان باد لاستیک‌های خودرو و استاندارد بودن آن به شدت در سرعت استهلاک آن اثر‌گذار بوده و طبق نظر کارشناسان از مهم‌ترین عوامل نگهداری تایر خودرو است.


برند‌ها و کشور‌های سازنده
انواع لاستیک‌های وسائل نقلیه در بازار وجود دارند که عمدتا بهترین آن‌ها برند‌های آلمانی و ژاپنی برای تایر خودرو‌های گران قیمت و اسپورت و مسابقه‌ای هستند.
اما اگر می‌خواهید برای مصارف عمومی و معمول خودرو‌های شخصی استفاده کنید بهتر است از برند‌های داخلی استفاده کنید چرا‌که برند‌های داخلی کاملا بر اساس استانداردهای خودرو‌های تولیدی در کشور ساخته شده و دارای استانداردهای لازم برای جاده‌های ایران هستند. علاوه بر آن ضمانت‌نامه داشته و در صورت وجود ایرادی در تایر به راحتی می‌توانید به نمایندگی مراجعه کنید، در لاستیک‌های برند‌های داخلی، به این دلیل که فروش و عرضه بالاتری دارند و متناسب با تقاضا بازار تولید می‌شوند، امکان این‌که محصولات نوتر باشند و کمتر در انبار‌ها بمانند بیشتر است. علاوه بر این دلایل برند‌های داخلی با ارائه محصولات با کیفیت خود در سال‌های اخیر، نشان داده‌اند کاملا توانایی رقابت با برند‌های خارجی از نظر کیفیت و قیمت را دارند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید