چینی معتبری که قدر ندید

معرفی گریت وال ولیکس C30 و بررسی بازار آن در ایران

0
415

شرکت خودروساز گریت وال در شهر بائودینگ کشور چین واقع شده که تولیدات خود را در قالب وانت، مینی‌بوس، مینی‌ون و اس‌یووی به مشتریان ارائه می‌دهد. این شرکت خودروسازی که فعالیت خود را در این زمینه از سال ۱۹۸۴ آغاز کرده، در کشور خود از فروش خوبی برخوردار بوده و در رده هفتمین خودروسازهای کشور چین قرار دارد. محصولات گریت وال در ایران شامل مدل‌های وینگل ۳ و وینگل ۵ (ارائه‌شده توسط دیار خودرو) و سواری ولیکس C30 (ارائه‌شده توسط خودروسازان راین) و خودروهای هاوال (ارائه‌شده توسط گروه بهمن) است.

صادرات گریت وال به ۱۰۰ کشور دنیا
گریت وال آن‌طور که باید در بازار ایران جایگاه خود را همانند دیگر رقبای چینی باز نکرده و این می‌تواند به‌دلیل عملکرد ضعیف نمایندگی این برند شرقی در ایران باشد. سطح انتظار عرضه در ایران برای این برند نسبتاً معتبر آسیایی، که توانسته اولین خودروساز چینی در خاک اروپا باشد، بیش از این‌هاست. گریت وال در اروپا کارخانه مونتاژ تأسیس کرده و محصولات خود را به ۱۰۰ کشور دنیا صادر می‌کند. 

گریت وال ولیکس C30 در ایران
ولیکس C30 در سال ۱۳۹۲ به مشتریان ایرانی رخ نشان داد. شرکت راین‌ خودرو نمایندگی فروش این خودرو را در داخل برعهده دارد. این سدان کوچک خانوادگی خلاف برخی دیگر از خودروهای چینی، که اسم‌شان چندان به نیکی یاد نمی‌شود، از نظر فنی شرایط خوبی را تجربه می‌کند، اما به‌دلیل ضعف در بازاریابی نمایندگی رسمی این خودرو در داخل، عدم بهره‌گیری از پتانسیل تبلیغات به‌ویژه تبلیغات شهری و همچنین عرضه محدود، نتوانسته به جایگاهی که در بازار ایران مستحق آن است، دست یابد. البته این آیتم به‌خودی‌خود می‌تواند یک مزیت برای خاص‌سوارانی باشد که قصد دارند بودجه متوسطی برای خرید یک خودروی باکیفیت کنار بگذارند.

موفق در پاس کردن امتیازات ایمنی
ولیکس C30 از موتور ۱۶ سوپاپ با حجم ۱۵۰۰ سی‌سی بهره می‌برد و در این شرایط تولید قدرت ۱۰۴ اسب‌بخار رقم دور از ذهنی برای این برند چینی نیست. مک‌فرسون سیستم تعلیقی این خودرو در محور جلوست و در محور عقب نیز سامانه تعلیق آن یک‌تکه با فنر حلقوی است. این خودرو به‌شکل ترکیبی در هر ۱۰۰ کیلومتر حدود ۶ لیتر بنزین مصرف می‌کند بنابراین در این کلاس، جزو خودروهای کم‌مصرف به‌حساب می‌آید. از نظر ایمنی نیز شرایط قابل‌قبولی دارد. دارا بودن دو عدد کیسه هوا برای سرنشینان جلو، ترمز  ABS و EBD، سیستم ضدسرقت، چراغ‌های مه‌شکن جلو و عقب و قفل ایمنی کودک سبب شده تا ولیکس C30 از نظر ایمنی نمره قبولی را دریافت کند. در این مدل خودرو تفاوتی بین مدل اتوماتیک با دنده‌ای وجود ندارد؛ در مدل دنده‌ای با ۵ دنده روبه‌رو هستیم. دنده در مدل اتوماتیک پیش از فیس‌لیفت CVT بود و بعد از فیس‌لیفت، ۶ سرعته AMT یا نیمه اتوماتیک شد. لازم به ذکر است مصرف سوخت شما با مدل اتومات این خودرو در مقایسه با مدل دستی آن، نیم لیتر به‌ازای هر ۱۰۰ کیلومتر کاهش خواهد یافت.

بررسی بازار گریت وال ولیکس C30 در ایران
حتماً شما هم شنیده‌اید که یکی از معایب و برچسب‌های بزرگی که به خودروهای چینی می‌زنند عدم اقبال از این خودروها در بازار دست‌دوم است. از این نظر می‌توان ولیکس C30 را تا حدودی مستثنا دانست و می‌توان این خودرو را یک چینی متفاوت در بین دیگر خودروها محسوب کرد. درحقیقت می‌توان این خودرو را خرید و نگران فروش آن در بازار کارکرده‌ها نبود. البته درست است که خریدوفروش این خودرو مشکلات دیگر خودروهای چینی را ندارد، ولی کم اتفاق می‌افتد و در سامانه‌های خریدوفروش، نسخه‌های نسبتاً محدودی از آن را می‌توانید پیدا کنید. در اسفندماه ۹۷ قیمت این اتومبیل مابین ۷۰ میلیون تا ۱۲۰ میلیون تومان بوده است که این قیمت‌گذاری از سوی فروشندگان به سن‌وسال ساخت و میزان کارکرد آن بستگی دارد. 

بیشتر بخوانید:
تجربه رانندگی با گریت وال ولیکس C30
مقایسه گریت وال ولیکس C30 با خودروهای هم‌رده

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید