احتمال همکاری لادای روسیه با خودروسازان داخلی

0
194

روز گذشته خبری روی سایت اقتصادی تجارت‌نیوز آمد که از قول معاون بین‌الملل ایدرو، بحث مذاکره طرف‌های ایرانی با شرکت خودروسازی لادای روسیه را دوباره تایید کرد. میرهادی سیدی که اخیرا سرپرستی معاونت امور بین‌الملل سازمان توسعه تجارت را برعهده گرفته، درباره امکان تولید خودروهای مشترک روسی در ایران اعلام کرده: «در مذاکراتی که با هیات اوراسیا داشتیم بحث صنعت خودرو و تولید مشترک با کشورهای همسایه مطرح شد. از چندین ماه گذشته تاکنون چندین نشست میان مدیران لادا، ایران‌خودرو و سایپا شکل گرفت و خودروسازان مذاکرات متعددی را با شر‌کای تجاری برگزار کردند. آنها هم نقاط قوت را در حوزه تولید مشترک خودرو و توسعه همکاری‌ها بررسی کردند که امیدواریم در طول زمان زمینه همکاری خودرویی بین طرفین شکل گیرد.»

نکته جالب ماجرا اما اظهار نظر نماینده بازرگانی روسیه در گفت‌وگو با همین وب‌سایت اقتصادی بوده که شانس جدی شدن مذاکرات در سال نوی میلادی را بالا ارزیابی کرده است‌ اما جایگاه لادا در صنعت خودرو اروپا کجاست و این شرکت روسی چه محصولاتی برای بازار ایران دارد؟

جایگاه لادا در صنعت خودرو اروپا

این شرکت که ۵۰ درصد از سهامش متعلق به معاونت تحقیقات و فناوری نهاد ریاست جمهوری روسیه است، در حدود دو دهه است که زیر عبای رنو روزگار می‌گذ‌راند. در واقع سازنده فرانسوی با خرید ۵۰ درصد از سهام شرکت لادا، پروسه تزریق تکنولوژی‌های جدید به این برند قدیمی را تسریع کرده است. به لطف این همکاری لادا موفق شده در پایان ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۶۵ هزار دستگاه در روسیه و اروپای شرقی فروش داشته باشد. این یعنی لادا به‌رغم حضور رقبای قدر، بزرگ‌ترین بازیگر بازار روسیه به شمار می‌رود که بخش عمده این مهم به دلیل قیمت ارزان و دوام مناسب محصولاتش است.

آنچه لادا در چنته دارد

لادا چند محصول قدیمی و چند مدل جدید دارد و در سال‌های اخیر هم با نمایش چند کانسپت جنجالی موفق شده زمینه را برای افزایش فروش و گسترش سبد تولیداتش فراهم کند. به غیر از مدل‌های قدیمی ۴*۴ شرکت که یک شاسی‌بلند آفرود با نام برونتو از مهم‌ترین آنهاست، سه رده از خودرو که برمبنای محصولات رنو و داچیا توسعه پیدا کرده‌اند، از مهم‌ترین گزینه‌های تولید در کشور به شمار می‌روند. خودروهایی با نام ایکس‌ری، گرانتا و وستا که اولی یک کراس‌اوور ساب کامپکت اسپورت است و دو مدل دیگر در انواع هاچ‌بک، سدان و استیشن فروش بالایی در روسیه دارند. این خودروها که همگی از پیشرانه‌های کوچک و کم مصرف رنو سود می‌برند، قطعات فنی مشترک بسیاری با خانواده تندر ۹۰ دارند.

نکته:

مدل ایکس‌ری با طول ۴.۱۷ متری خود محصولی در ابعاد پژو ۲۰۰۸ است که قیمتی نزدیک به ۱۲۰ میلیون تومان (۹۷۵۰نک دلار) تا ۱۶۵ میلیون (۱۳ هزار دلار) در بازار روسیه داشته و بسته به نوع موتور بین ۱۰۵ تا ۱۲۲ اسب بخار قدرت دارد. این کراس‌اوور روسی ۱۲۷۵ کیلو وزن داشته و از طراحی داخلی مناسبی برخوردار است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید