چرا لامپ یخچال فریزر روشن نمی‌شود؟

719

ممکن است برایتان پیش آمده باشد که قصد خرید یخچال دست‌دوم را داشته‌اید و همه‌چیز عالی پیش رفته تا این‌که بعد از چک نهایی متوجه خاموش بودن چراغ یخچال شدید و با خودتان فکر کردید لابد این یخچال اشکالات اساسی دارد. خوب است بدانید که نباید به‌آسانی منصرف بشوید و جای نگرانی نیست.

شاید لامپ سوخته باشد!
در ابتدا مطمئن شوید که یخچال مثل همیشه خنک می‌شود و فریزر هم فریز می‌کند و تنها اشکال یخچال این است که چراغ آن از کار افتاده است. بعد با رعایت اصول ایمنی ابتدا دوشاخه‌ یخچال را از برق بکشید و محل لامپ را پیدا کنید. بیشتر لامپ‌ها یک حباب محافظ پیچی دارند که به‌راحتی باز می‌شود. لامپ را بیرون بیاورید و یک معاینه‌ ساده کنید! اگر رشته‌ آن شکسته شده یا ریخته باشد،‌ لامپ سوخته است و باید آن را با یک لامپ سالم عوض کرد. یکی دیگر از نشانه‌های خرابی یا سوختگی لامپ، سیاه و رنگی شدن آن است. اگر هیچ‌کدام از این نشانه‌ها را ندیدید ولی با یک تکان کوچک احساس کردید که صدایی از داخل لامپ می‌شنوید شک نکنید که لامپ سوخته است. خاموشی چراغ بیشتر یخچال‌ها به همین یک دلیل ساده اتفاق می‌افتد. به نظر می‌رسد که لامپ یخچال هم عمر معینی دارد و مثل همه‌ی لامپ‌های دیگر لازم است که گهگاه عوض شود.

سوکت هم اشکال پیدا می‌کند
اما اگر در بررسی متوجه شدید که لامپ سالم است ولی چراغ یخچال هنوز هم کار نمی‌کند، باید به سوکت یا سرپیچ لامپ شک کنید! بیشترین علت خاموشی چراغ بعد از خرابی خود لامپ،‌ از سرپیچ آن است؛ جایی که لامپ در آن قرار می‌گیرد؛ سوکت را از لامپ جدا کنید و آن را وارسی کنید. پس اگر نشانه‌ای از سوختگی یا خرابی دیدید، باید سرپیچ را به فروشگاه‌های لوازم الکتریکی، خانگی و یا نمایندگی‌های معتبر ببرید و یک سرپیچ مشابه آن تهیه کنید تا لامپ یخچال مجدداً شروع به کار کند. پایه‌ها و سیم‌ها را از قلم نیندازید. در نظر داشته باشید که ممکن است گاهی خاموشی به‌خاطر عدم اتصال صحیح لامپ با سرپیچ هم اتفاق بیفتد!

میکروسوئیچ مرموز!
تا اینجای کار ساده است! وقتی لامپ یخچال روشنایی ندارد، ممکن است فکر کنیم که لامپ سوخته است، اما همیشه هم این‌طور نیست. شاید مشکل از جای دیگری باشد و جایگزین کردن لامپ یخچال هم به حل آن کمکی نکند. در این مواقع باید در یخچال را چک کنید و مطمئن شوید که در کاملاً بسته می‌شود که بتواند سوئیچ را خاموش کند. لامپ یخچال وقتی روشن می‌شود که میکروسوئیچ عمل کند. اگر میکروسوئیچ عمل نکند، چراغ یخچال یا اصلاً روشن نمی‌شود و یا مدام روشن می‌ماند. این سوئیچ کوچک،‌ به شکل یک زبانه است که در مرکز قسمت جلوی در یخچال تعبیه شده و مثل سوئیچ در خودرو عمل می‌کند که تا کلید را فشار دادید، باید کمی صبر کنید و ببینید که میکروسوئیچ درست کار می‌کند. در اینجا هم همین‌که درِ یخچال را باز می‌کنید، سوییچ که مثل یک فنر است آزاد می‌شود و باعث وصل شدن مدار و روشن شدن لامپ یخچال می‌شود. اگر لازم بود که میکرو سوییچ را خارج کرده و آن را چک کنید، باید بخشی از لاینر یا پوشش پلاستیکی داخلی را که سوییچ در آن قرار دارد بشکافید. اگر سوئیچ گیر کرده بود به‌راحتی با همین یک کار کوچک گرفتگی برطرف می‌شود. در غیر این صورت آن را بیرون آورده، سیم‌های آن را با یک مولتی‌متر در چند مرحله چک کنید. اگر این کار را انجام دادید و جواب نگرفتید، وقت آن رسیده که یک سوئیچ جدید بخرید.

پس اگر یخچال دست دومی را برای خرید انتخاب کردید که هم یخچال و هم فریزر آن درست کار می‌کنند و فقط لامپ داخل آن روشن نمی‌شود و روشنایی داخل آن از کار افتاده است، با ترفند‌های ساده‌ای که در این مطلب گفتیم‌ می‌توانید اشکال را به‌درستی تشخیص دهید و حتی در مواردی آن نقص را برطرف کنید.

5 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید