۸ دسته از وسایل سیسمونی که می‌توان دست دوم خرید

0
14104

اگر در تدارک خرید سیسمونی برای نوزادتان هستید، بهتر است ابتدا یک فهرست از وسایل موردنیاز فرزندتان تهیه کنید و سپس با توجه به توانایی مالی و ظرفیت منزلتان اقدام کنید. با وجود گرانی بازار برای مدیریت بهتر هزینه‌ها، برخی از آیتم‌ها را می‌توانید از دیوار و به‌صورت کارکرده بخرید. در این نوشته با ما همراه باشید تا بینیم کدام وسایل سیسمونی قابلیت دست دوم خریده شدن را دارند.

۱- تخت و کمد لباس و وسایل
وسایل اتاق‌خواب نوزاد از جمله تخت و کمد از آن دست وسایلی است که می‌توان آن را استفاده‌شده خرید و هزینه نسبتاً زیادی را از دوش خانواده کم کرد. رنگ یا طرح و پارچه تخت نوزاد را می‌توانید مطابق با میل خودتان تغییر بدهید و آن را با رنگ اتاق‌خواب کودک و بسته به جنسیت او هماهنگ کنید.

۲- گهواره
تا چند ماه اول که برنامه خواب نوزاد تنظیم نشده و ممکن است هر لحظه لازم شود که او را در گهواره بخوابانید،‌ استفاده از این وسیله ضروری است. بعد از چند ماه اول، این وسیله معمولاً استفاده نمی‌شود. برای همین توصیه می‌شود در صورت تمایل به ‌صرفه‌جویی در هزینه‌های خرید، موقع خرید سیسمونی این وسیله را نو نخرید.
نکته: برخی از انواع تخت‌ها هم هستند که قابلیت تکان دادن دارند و کار گهواره را می‌کنند که با انتخاب آن تخت، از خرید گهواره معاف می‌شوید.

۳- کریر
معمولاً از کریر تنها تا ۶ ماهگی نوزاد استفاده می‌شود و ضرورتی ندارد که برای این مدت کوتاه هزینه اضافی بابت کریر بپردازید. این وسیله را می‌توانید دست‌دوم تهیه کنید و با عوض کردن روکش و تزیین آن برای مدت موردنیاز از آن استفاده کنید. برخی از کریرها روی اسکلت کالسکه وصل می‌شوند و حمل آن آسان است.

۴- کالسکه
کالسکه کودک یکی از کاربردی‌ترین وسایل است و استفاده زیادی هم از آن می‌شود. در خرید کالسکه دست‌دوم دقت کنید رنگ کالسکه طوری باشد که کمتر کثیف شود یا روکش پلاستیکی داشته باشد. برخی کالسکه‌ها محافظ کودک و آفتاب‌گیر دارند که مزیت خوبی است. چرخ‌های کالسکه باید سالم باشند و بدنه آن آسیب‌ندیده باشد. تکیه‌گاه کالسکه باید بتواند به حالت خوابیده در بیاید تا نوزاد بتواند راحت دراز بکشد.

۵- صندلی ماشین
صندلی ماشین هم از وسایلی است که قیمت نسبتاً زیادی دارد؛ اما اگر ماشین دارید، در خرید این وسیله شک نکنید. این وسیله را می‌توان هم به‌صورت کارکرده و هم نو تهیه کرد. صندلی‌ای را انتخاب کنید که از سنین نوزادی تا خردسالی قابل استفاده باشد. نشیمن‌گاه آن سفت نباشد و کمربندهای محکم داشته باشد. همچنین طراحی آن طوری باشد که اگر فرزندتان خوابید بتواند گردن او را محافظت کند.

۶- صندلی غذا
صندلی غذا از وسایل خیلی ضروری نیست به‌خصوص تا چند ماه اول تولد لازم نمی‌شود اما پس‌ از آن که فرزندتان به غذا خوردن افتاد می‌توانید آن را تهیه و استفاده کنید. داشتن پایه و میز محکم برای پیشگیری از سقوط نوزاد و همچنین صندلی سالم برای راحتی کودک هنگام تغذیه مهم است.

۷- روروک
نمونه‌های جدید روروک که شبیه به واکرها طراحی‌شده‌اند از انواع کلاسیک آن خیلی بهتر هستند و به فرزندتان کمک می‌کنند آسان‌تر و سریع‌تر شروع به راه رفتن کند. پیش از خرید از سلامت پایه‌ها مطمئن شوید.

۸- اسباب‌بازی
اگرچه درمورد اسباب بازی نو بودن آن بسیار بهداشتی‌تر است، اما برخی اسباب‌بازی‌های خاص و گران‌قیمت را می‌توان دست‌دوم خرید؛ بااین‌حال چون نوزاد اسباب‌بازی را به دهان می‌برد، قبل از استفاده کاملا آن را ضدعفونی کنید. برای خرید برخی اسباب‌بازی‌ها هم که مناسب سنین بالاتر است، عجله نکنید، نوبت آن‌ها هم می‌شود!

از آنجاییکه معمولاً برخی وسایل نوزاد، از آن دست وسایلی است که خیلی کم استفاده می‌شود و به دلیل رشد سریع نوزاد خیلی زود کنار گذاشته می‌شود، منطقی است اگر به فکر خرید برخی وسایل نوزادی دست‌دوم باشید. پس اگر می‌خواهید هزینه‌های خود را مدیریت کنید در خرید دست دوم وسایلی که گفتیم شک نکنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید