شرایط وام مسکن بانک ملی یا طرح ویژه مسکن بانک ملی ایران چیست؟

این مطلب در تاریخ ۰۱ آذر ۹۹ به‌روز شده است.

16
وام مسکن یکم

بانک ملی یکی از بانک‌های ارائه‌کننده تسهیلات خرید خانه است که در کنار بانک مسکن و بانک سامان، وام مسکن را به متقاضیان پرداخت می‌کند. وام مسکن این بانک با نام طرح ویژه مسکن بانک ملی ایران هم شناخته می‌شود که شرایط تقریبا مناسبی را در اختیار زوج‌های متفاضی قرار می‌دهد. بانک ملی، تسهیلات مسکن را با ارائه خدمتی به‌نام «حساب سپرده سرمایه گذاری خاص گواهی مسکن» به مشتریان خود ارائه می‌کند که درنهایت به دریافت وام منجر می‌شود. در ادامه این مطلب، با شرایط دریافت وام مسکن بانک ملی و همچنین وام جعاله بانک ملی و سقف آن آشنا می‌شوید.

برای دریافت وام مسکن بانک ملی چه حسابی افتتاح کنیم؟

وقتی صحبت از وام خرید مسکن می‌شود، همه به یاد بانک مسکن و تسهیلات متنوع آن می‌افتند. درواقع اکثر افراد گمان می‌کنند که وام مسکن را فقط می‌توان از بانک مسکن دریافت کرد. تسهیلاتی که معمولاً هر چند سال با تغییراتی همراه است و هزار‌و‌یک قانون و تبصره جدید به آن اضافه می‌شود. همان‌طور که گفته شد، بانک‌ ملی هم از اواخر سال ۹۶، پرداخت وام مسکن را به‌صورت رسمی در مجموعه خدمات خود قرار داده است.

برای دریافت وام مسکن بانک ملی، باید حساب سپرده سرمایه گذاری خاص گواهی مسکن افتتاح کنید. این حساب، مانند حساب‌های سرمایه گذاری با سود کوتاه مدت است که با انتخاب بین سه طرح، می‌توان آن را افتتاح کرد. تفاوت طرح‌های حساب، بر اساس مبلغ سرمایه گذاری و مدت ماندگاری سرمایه مشخص می‌شود.

بانک ملی در صفحه اختصاصی طرح ویژه، شرایط هریک از انواع حساب سپرده گواهی مسکن را ذکر کرده است که در تصویر زیر، هر سه طرح را مشاهده می‌کنید. (منبع عکس: وب‌سایت بانک ملی ایران)

شرایط افتتاح حساب وام مسکن بانک ملی

طرح اول: در طرح اول باید ۱۶ میلیون تومان در حساب سپرده‌گذاری کنید. حداقل مدت سپرده‌گذاری یک ماه است و بانک هم به شما ماهیانه ۱۰‌درصد سود می‌دهد. به ازای هر ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان که در این طرح سپرده‌گذاری کنید، یک سهم اوراق به طور ماهیانه دریافت خواهید کرد.

طرح دوم: در طرح دوم باید حداقل ۱۶ میلیون تومان سپرده‌گذاری کنید که باید به مدت سه ماه در حساب سپرده باقی بماند. در این طرح بعد از گذشت ۳ ماه و به ازای هر ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان سپرده، به شما اولین برگ اوراق تسهیلات را می‌دهند و بعد از آن، هر ماه یک برگ دریافت می‌کنید. نرخ سود سپرده در این طرح ۱۲ درصد است.

یادتان باشد در ۲ طرح بیان شده، ماندگاری میانگین ماهیانه برمبنای حداقل مانده در هر روز را محاسبه می‌کنند و اوراق، طبق آن محاسبه به شما تعلق می‌گیرد. در هر دو طرح، حداقل مانده حساب شما نباید کمتر از ۱۶ میلیون تومان شود.

طرح سوم: طرح شماره ۳ بانک ملی هم به این شکل است که شما با افتتاح یک حساب ۵ هزار تومانی هم می‌توانید وارد طرح شوید. بانک در این طرح فقط متعهد است که به شما سود ۱۰‌درصدی بدهد. اوراق تسهیلات هم در طرح سوم براساس امتیازی که کسب می‌کنید و با توجه به منابع مالی شعبه بانک ارائه می‌شود. امتیاز کسب شده هم به میزان سپرده‌گذاری و مدت زمان ماندگاری بستگی دارد.

شرایط اختصاصی طرح شماره ۲ حساب سپرده گواهی مسکن بانک ملی

در طرح شماره ۲، برای تخصیص هر برگ اوراق، ماندگاری میانگین ماهانه بر مبنای حداقل مانده در هر روز، ملاک قرار داده می شود. البته مانده حساب مشتری در هیچ روزی نباید کمتر از ۱۶۰ میلیون ریال باشد. در این طرح به ازای هر ۲۲۳ میلیون ریال در میانگین، پس از سه ماه برای اولین‌بار یک برگ اوراق گواهی حق تقدم به مشتری تعلق می‌گیرد. پس از آن و به شرط حفظ شرایط، ماهانه یک برگ حق تقدم دیگر تعلق خواهد گرفت.

سود سپرده‌های طرح شماره ۲ به‌صورت ماهانه و میزان ۱۰ درصد به حساب مشتری واریز می‌شود. به‌علاوه، ۲٪ باقیمانده در مقاطع سه ماهه واریز می‌شود. البته شرط واریز مبلغ مذکور آن است که در طول سه ماه، کمترین مانده روزانه مشتری پایین‌تر از ۲۲۳ میلیون ریال نباشد.

اگر مشتری طرح شماره ۲ باشید و قبل از سررسید سه‌ماهه تمام یا بخشی از سپرده را برداشت کنید، نرخ سود مشابه با سپرده سرمایه‌گذاری عادی و ۱۰٪ محاسبه می‌شود.

هرگاه مانده مشتری در طول دوره به کمتر از حداقل مانده اعلام شده برسد، تخصیص اوراق تا زمان افزایش موجودی متوقف خواهد شد.

نکته مهم نهایی این‌که افراد می‌توانند چند خساب سپرده سرمایه گذاری خاص گواهی مسکن را برای دریافت وام مسکن بانک ملی در یک شعبه و به نام یک شخص، افتتاح کنند.

سود وام مسکن بانک ملی

طبق آخرین اطلاعات و جزئیاتی اعلام‌شده ازسوی بانک ملی برای سال ۹۹، سود وام مسکن این بانک برابر با ۱۷.۵‌درصد و دوره بازپرداخت حداکثر ۱۲ ساله خواهد بود. درضمن فراموش نکنید که با دریافت این تسهیلات، سند ملکی شما به‌عنوان وثیقه نزد بانک می‌ماند.

با سپرده‌گذاری در طرح ویژه مسکن بانک ملی، در حقیقت براساس میزان سپرده و مدت ماندگاری آن در حساب، اوراق حق تقدم دریافت تسهیلات خرید مسکن را دریافت می‌کنید. ارزش هر یک از اوراق بانک ملی در این طرح، ۵۰۰ هزار تومان وام مسکن است. شما این اوراق را یا خودتان استفاده می‌کنید یا در فرابورس به دیگران می‌فروشید. امکان انتقال اوراق به دیگران در بانک ملی هم فراهم است. قیمت اوراق مسکن بانک ملی در خرید و فروش به افراد دیگر یا فرابورس، بر اساس قیمت روز بازار محاسبه می‌شود.

سقف تسهیلات مسکن بانک ملی

نکته مهم بعدی که باید در جریان باشید سقف اعطای وام مسکن در بانک ملی است که به دو دسته تهران و شهرستان تقسیم می‌شود. سقف تسهیلات برای تهرانی‌ها به‌ازای هر نفر برای خرید هر واحد مسکونی ۶۰ میلیون تومان و برای زوج‌ها ۱۰۰ میلیون تومان است که به ترتیب نیاز به ۱۲۰ برگ و ۲۰۰ برگ اوراق مشارکت دارد.

در شهرستان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت به یک نفر ۵۰ میلیون تومان و به زوج‌ها ۸۰ میلیون تومان تسهیلات تعلق می‌گیرد. در شهرهای کوچک زیر ۲۰۰ هزار نفر این رقم به ترتیب ۴۰ و ۶۰ میلیون تومان می‌شود.

وام جعاله بانک ملی چیست؟

بانک ملی برای هر نفر ۱۰ میلیون وام جعاله پرداخت می‌کند. دریافت وام جعاله بانک ملی برای زوجین نیاز به ۴۰ برگ اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن دارد. مدت بازپرداخت این تسهیلات جعاله حداکثر ۳۶ ماه است و سودش هم همان ۱۷.۵ درصد محاسبه می‌شود.نکته مهم نهایی این‌که از لحظه تقاضا برای دریافت اوراق حق تقدم وام مسکن، ۲ سال فرصت دارید که با آن اوراق اقدام به دریافت وام کنید. به بیان دیگر، اعتبار این اوراق ۲ سال است و بعد از آن باطل می‌شود. درضمن همان‌طور که گفته شد می‌توانید اوراق‌تان را به نرخ روز در بازار فرابورس و از طریق شرکت‌های کارگزاری بفروشید.

حالا با دانستن این اطلاعات، دیگر تنها گزینه دریافت وام خرید آپارتمان یا هر ملک دیگر، بانک مسکن نخواهد بود و می‌توانید روی بانک ملی هم به‌عنوان یک گزینه حساب کنید. می‌توانید شرایط وام مسکن بانک ملی و بانک مسکن (که وام خود را به‌صورت سپرده‌گذاری یا اوراق ممتاز پرداخت می‌کند) را با هم مقایسه کرده و وام مسکن مناسب را انتخاب کنید. البته در حال حاضر سقف وام اعطایی در بانک مسکن بیشتر است، اما شاید شرایط وام بانک ملی برای برخی افراد، مناسب‌تر باشد.

نظر شما چیست؟ آیا وام مسکن بانک ملی می‌تواند مسیر خانه‌دار شدن را برای خانواده‌ها هموارتر کند؟

16 دیدگاه‌ها

  • دریافت دو یا چند وام مسکن برای یک ملک در حالت عادی ممکن نیست. چون عموما سند ملک، رهن بانک ارائه‌کننده وام می‌ماند. البته برخی از وام‌ها شرایط خاصی برای این کار دارند که بهتر است از کارشناسان بانک مربوطه درباره آن‌ها سوال بپرسید.

   ۱
 1. من که بالا رو خوندم باید اول پول بزاری بعد اوراق بخری اینجوری طول میکشه اگه بخواهیم وام فوری برداریم باید چی کار کنیم ؟

  ۱
  ۱
  • دوست عزیز با خرید اوراق در برخی از بانک‌ها می‌توان با سرعت بیشتری وام مسکن دریافت کرد؛ اما روال عادی با سرمایه‌گذاری و دوره انتظار اغلب یک ساله انجام می‌شود.

  • یه بچه در سال ۱۴۰۰ بیارین هم بچه دار شدین و هم وام مسکن هفتااااااااااااااااااااااااااااااااااااد میلیووووووووووونی گرفتین

 2. بهتر آن است وقتی میخواهید یک فرایند جدید را د رمورد ایجاد یک تسهیلات جدید برای مخاطب اطلاع رسانی کنید با بیان مثال ساده به یاد بدهید که مثلا برای دریافت سقف وام چقدر را در چه مدت باید سپرده گزاری نماید تا بتواند به وام دست یابد . بیان توضیحات حتی کمی تخصصی هم عمده مخاطبان را قانع نمی سازد چرا گاهی اطلاع رسانی نتوانسته است با زبان مخاطب خوب ارتباط برقرار کند.

  ۲
  ۱
  • سلام دوست عزیز
   ممنون از توضیحتون
   حتما مطلب را با زبان ساده‌تر به‌زودی به‌روز می‌کنیم.

 3. این طرح ها خیلی از زمان عقب تر است و به درد سالهای دهه ۷۰ می خورد وقتی که در شهرستانها مسکن میانگین ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان است،با ۸۰ میلیون تومان چه مشکلی حل خواهد شد؟

  ۸
 4. خیلی عذرمیخوام واقعا قصد بی احترامی ندارم یا ملت رو مسخره کردید یا مسخرگی معنی خودشو عوض کرده دوستان متخصص و پروفسور که نشستید برای خودتان طرح میسازید واقعا اگر در محیط کار بیکار هستید کارهای خیلی زیادی برای وقت گذرانی است مثل بازی اسم و فامیل یا شهربازی یا بازی دوز و یا نقاشی استادان گرامی با وامی که شما میدید یک ماشین داخلی مثل پراید دوزاری هم نمیشه خریددچه برسه به خونه شاید بشه باهاش یه دوچرخه خوب خرید بسه واقعا که گفتن کلمه وام برای یک صدمیلیونی این روزها یه جورایی توهین به کلمه وام است خوش باشد با این طرح ها

  ۶
  • باسلام دیدگاه ونظرشماواقعادرست جالب وجهت اطلاع طراحان وام مسکن میباشدولی بنظرم همان بشینندباکامپیوتربانک کارتون تماشاکنندبهتره….

   ۳
 5. به این آقا یاخانم بفرمایید مگر با دوسه تا وام میشه خونه خرید که پرسیدی یا سرگرمی برای خودت درست کردی

  ۲
 6. من حتما میرم بانک ملی وام مسکن میگیرم چون وامی که بانک ملی بااین همه دنگ فنگ میده هیچ جای دنیا نمیده نه شرایط بانک ملی روداره نه پولی که بانک ملی میده روداره میخوام برم وام مسکن بگیرم یه خونه برای خودم وخانواده بگیرم وبابقیه یه ویلا توشمال بخرم حالانمیدونم بابقیه وام چه کنم به نظرشماچکارکنم میخواین بقیه روسپرده کنم وباسودش قسط وام پرداخت کنم

  ۳
 7. یعنی کشک .یعنی سرکار گذاشتن مردم .بیچاره این مردم که چشم مساعدت به دست این مسعولین دوختن که خودشان هم نمی‌دانند چه میکنند وچه میگویند

  ۱

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید