چقدر منطقه و محله چیتگر تهران را می‌شناسید؟

0

محله چیتگر در منطقهٔ ۲۱ شهرداری تهران قرار دارد. این محله از شمال به ارتفاعات البرز، از غرب به وردآورد شمالی و از جنوب به تهرانسر و آزادراه تهران-کرج منتهی می‌شود. چیتگر را برج‌ها و آسمان‌خراش‌های بسیار زیادی محاصره کرده است. این محله قدمت بسیار زیادی ندارد و در دستهٔ مناطق جدید تهران قرار می‌گیرد. از امکانات محله می‌توان به دریاچه چیتگر، پارک جنگلی چیتگر، ایران‌مال که یکی از بزرگترین مجتمع های تجاری است و بام لند اشاره کرد. دسترسی به این منطقه نسبتا آسان است. برای رسیدن به محلهٔ چیتگر باید ابتدا خط متروی تهران کرج را سوار شوید. بعد از آنجا به وسیلهٔ اتوبوس و تاکسی خود را به محله برسانید. تردد با خودروی شخصی در این منطقه آسان است؛ زیرا محدودیت ترافیک ندارد.

محله چیتگر کجاست؟

محلهٔ چیتگر در شمال غرب تهران و در منطقهٔ ۲۱ شهرداری تهران قرار دارد. این محله از شمال به ارتفاعات البرز، از غرب به وردآورد شمالی و از جنوب به تهرانسر و آزادراه تهران-کرج منتهی می‌شود. این منطقه با جا دادن برج‌های بسیار بلند در دسته محله‌های مدرن پایتخت قرار می‌گیرد. قیمت خانه در این منطقه به دلیل نوساز بودن ساختمان‌ها و جاذبه‌های گردشگری مانند دریاچه چیتگر، متوسط رو به بالا است.

همه آگهی‌های املاک محله چیتگر در دیوار

نقشه چیتگر

در تصویر زیر، محدوده شهری مرز چیتگر جنوبی را مشاهده می‌کنید. در بالای همین مرز، محله چیتگر شمالی قرار دارد. نکته مهم اینکه دریاچه چیتگر در تقسیم‌بندی‌های شهری جزو محله چیتگر قرار نمی‌گیرد و بخشی از محله گلستان غربی محسوب می‌شود. شهرک چیتگر نیز محله دیگری است که در عرب گلستان غربی قرار دارد. به‌هرحال در نقشه زیر می‌توانید همه این مناطق را با قابلیت بزرگ‌نمایی و جابه‌جایی ببینید.

تاریخچه محله چیتگر

همان‌طور که گفته شد، چیتگر در دستهٔ مناطق جدید و نوساز تهران قرار می‌گیرد. در این منطقه تا چشم کار می‌کند آسمان‌خراش‌ها و برج‌های بسیار بلند و چند طبقه دیده می‌شوند. البته تاریخچهٔ زمین‌های چیتگر به قبل از انقلاب بازمی‌گردد.

زمین‌های چیتگر در ابتدا متعلق به دو خانواده فرمانفرمایان و فیروزگر بود. بعد از انقلاب اسلامی این زمین‌ها به سازمان زمین شهری واگذار شد. طی سال‌های متمادی، این زمین‌ها غیر از پارک چیتگر تقریبا بلااستفاده بود. از سال ۱۳۴۵ که گشایش اقتصادی در ایران رخ داد و نفت ایران در بازار به بالاترین قیمت ممکن به فروش می‌رفت، نگاه‌ها به سوی تهران جلب شد.

تهران موقعیت خوبی داشت. دولتمردان همیشه به فکر آبادانی این شهر بودند. این شهر موقعیت‌های شغلی بسیار خوبی هم داشت. همین موضوع باعث شد که بسیاری از مردم خانه و دارایی‌شان را در شهرهای دیگر بفروشند و برای یافتن زندگی بهتر به این شهر بیایند. بیشتر مهاجران در مرکز تهران جمع شدند. این تجمع باعث ساخت‌وساز در حاشیهٔ تهران هم شد. یکی از مناطقی که نظر مردم، دولت و سازندگان را به خود جلب کرد، حاشیهٔ غرب تهران بود. این منطقه بعدها در تقسیم‌بندی در منطقه ۲۱ تهران جای گرفت. چیتگر هم یکی از محله‌های منطقه ۲۱ محسوب می‌شود. سازندگان املاک برای جبران بحران جمعیت و ساختمان‌سازی در غرب پایتخت، به فکر زمین‌های چیتگر افتادند. همین شد که ساخت‌وساز در این  منطقه رونق گرفته و محله چیتگر به وجود آمد.

ایران مال در چیتگر
ورودی مرکز تجاری تفریحی ایران مال در چیتگر

امکانات گردشی و محلی چیتگر

چیتگر با وجود اینکه به تازگی تاسیس شده، اما از نظر امکانات پیشرفت قابل توجهی داشته است. به همین دلیل در زمرهٔ گزینه‌های بسیار خوب برای سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرد.

پارک چیتگر

چیتگر را همه مردم از گذشته به پارک چیتگر می‌شناسند. این پارک محل بسیار مناسبی برای دوچرخه‌سواری و دور شدن از محیط آلوده شهری به همراه دوستان و خانواده است. مساحت پارک چیتگر ۹۵۰ هکتار است و در دستهٔ بزرگ‌ترین بوستان‌های درختی تهران قرار دارد.

ایران مال

یکی دیگر از امکانات محله چیتگر بازار بزرگ ایران یا همان ایران مال است. ایران مال در رده‌بندی مراکز خرید بسیار بزرگ جهان قرار دارد. ساخت این پروژه از سال ۱۳۹۰ شروع و رونمایی از آن در بهار ۱۳۹۷ انجام شد. ایران مال مجهز به امکانات گردشی و تفریحی بسیاری است که از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کتابخانه
 • سینما
 • هایپر استار
 • فروشگاه‌های متعدد پوشاک
 • انواع رستوران‌‌ها و کافه‌هایی با فضاهای سنتی و مدرن
دریاچه چیتگر
دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر و بام لند

از دیگر امکانات محله چیتگر می‌توان به دریاچه چیتگر و مرکز تجاری بام لند اشاره کرد. دریاچه چیتگر بزرگ‌ترین دریاچهٔ مصنوعی در ایران است. مساحت این دریاچه ۱۳۰ هکتار برآورد می‌شود و در بخش شمالی پارک جنگلی چیتگر قرار دارد. دریاچه چیتگر از جنوب به بزرگراه شهید همدانی، از شمال به بزرگراه همت و از شرق به بزرگراه آزادگان منتهی می‌شود. بخش غربی این دریاچه به شهرک چیتگر می‌رسد.

یکی از تفریحات دریاچه چیتگر مجتمع تجاری و بسیار زیبای بام لند است. این مجتمع دارای مغازه‌ها و رستوران‌های بسیار زیادی است که روزانه جمعیت بسیار زیادی را در خود جا می‌دهد. محیط دریاچه چیتگر بسیار زنده و شاد است. به همین دلیل هم جوانان به این منطقه علاقهٔ بسیاری دارند.

مراکز درمانی مجله چیتگر

این محله ۱۴ درمانگاه دارد که از میان آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمانگاه طیف در خیابان چهل‌ونهم
 • درمانگاه سایپا دیزل در خیابان ایران خودرو
 • درمانگاه شهید بهشتی در خیابان هفتم

چیتگر بیمارستانی ندارد و ساکنان آن برای گرفتن خدمات درمانی مجبورند راه زیادی را تا بیمارستان شهید فیاض‌بخش و تریتا طی کنند.

این محله غربی تهران، ۱۴ مکان تخلیهٔ عمومی دارد که بوستان دژبان در خیابان انصار، مدرسه پاسداران اسلام در بلوار چهل‌ونهم و زمین ورزشی شهدای چیتگر در خیابان ارغوان از جمله این مکان‌ها هستند.

با محله‌های دیگر تهران هم آشنا شوید:

رستوران‌های بام لند در چیتگر
رستوران‌های بام لند در چیتگر

حمل‌ونقل عمومی و مترو چیتگر

محلهٔ چیتگر از قدیم به دلیل وجود پارک جنگلی چیتگر یک ایستگاه مترو به نام خود دارد. اگر عبور و مرور با مترو و وسایل نقلیه عمومی برایتان راحت‌تر است، می‌توانید در ایستگاه متروی صادقیه قطار کرج را سوار شوید. بعد در ایستگاه چیتگر یا ایران خودرو پیاده شوید و خودتان را به محله برسانید.

عبور و مرور با وسیله نقلیه شخصی هم در این محله بسیار راحت است، چون محدودیت ترافیکی ندارد. رانندگی در چیتگر به دلیل داشتن خیابان‌های عریض بسیار راحت است. همچنین خطوط اتوبوس‌رانی ایران خودرو-شهرک شهرداری و پایانه هوانیروز-متروی چیتگر در این منطقه قرار دارد.

چیتگر از نظر دسترسی به اتوبان‌ها هم در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد. این منطقه از شمال به همت غرب، از شرق به بلوار ایران خودرو و از جنوب به اتوبان حکیم منتهی می‌شود. این مسیرها می‌توانند ساکنان محلی و گردشگران را به راحتی به اتوبان‌های اصلی تهران برسانند.

گالری عکس چیتگر

چیتگر بیشتر با دریاچه زیبا و برج‌های سر به فلک کشیده‌اش شناخته می‌شود. در گالری زیر، تصاویری از بافت این محله و مکان‌های دیدنی آن را مشاهده می‌کنید.

قیمت خانه در محله چیتگر

برای اینکه از قیمت خانه در محلهٔ چیتگر آگاه شوید، حتما سری به سایت دیوار بزنید. چیتگر به دلیل داشتن برج‌های فراوان، قدرت انتخاب خوبی هم برای خریداران ایجاد کرده است. در این محله انواع متراژ خانه مشاهده می‌شود؛ اما بیشتر متراژها از ۹۰ تا ۱۵۰ متر هستند. قیمت متوسط خانه در محله چیتگر از متری ۱۵ تا متری ۴۵ میلیون تومان دیده می‌شود (مرداد ۱۴۰۰). در چیتگر تا چشم کار می‌کند، برج و آسمان‌خراش دیده می‌شود. اگر به زندگی در برج علاقمندید، چیتگر یک پیشنهاد عالی برای شماست.

همه آگهی‌های فروش مسکونی چیتگر در دیوار

خیابان‌ها و برج‌های مهم محله چیتگر

محله چیتگر بیش از اینکه خیابان‌های مهم داشته باشد، برج‌های مهم دارد. وجود این برج‌ها است که خیابان‌های این منطقه را مهم و یا غیر مهم جلوه می‌دهد. بنابراین بلوار خرم‌آباد به دلیل قرار گرفتن برج نگین، بلوار مظفر به دلیل قرار گرفتن مجتمع تجاری خلیج فارس و برج‌های مسکونی صیاد شیرازی و خیابان‌های منتهی به دریاچه چیتگر و بام لند از خیابان‌های مهم این محله هستند. خیابان‌های زیر هم در بین اهالی محلی شهرت زیادی دارند:

 • بوستان
 • سروستان
 • نارنجستان
 • پژوهش

از دیگر برج‌های مهم این محله هم می‌توان به برج‌های زیر اشاره کرد:

 • ارکیده
 • پامچال
 • سروناز
 • چیتگر
 • بیمه
 • امین
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.