ورود خودروسازی کوروس (Qoros) به بازار ایران

0

در گذشته‌های نه‌چندان دور، هیچ یک از کمپانی‌های خودروسازی جهان تصور نمی‌کردند که روزی خودروسازان چینی بتوانند تا این حد پیشرفت کنند. اغلب شرکت‌های چینی در ابتدا فقط مشغول کار مونتاژ قطعات برای خودروسازان اروپایی بودند و به‌طور مستقل هیچ خودروی تولید نمی‌کردند. کارکردن آنها کنار خودروسازانی همچون فولکس واگن، ب‌ام‌و، مزدا و … باعث شد تا طی چند سال گذشته خودرو‌های چینی به سطح قابل‌قبولی از تکنولوژی ساخت خودرو دست پیدا کنند؛ درنتیجه آمار خوبی از خرید خودرو در داخل ایران را به خود اختصاص دادند.

به‌تازگی یک منابع آگاه اعلام کرده است که یکی از شرکت‌های خودروساز خصوصی به‌صورت واسطه‌ای قرارداد تولید و مونتاژ خودروهای کوروس را منعقد کرده است. Qoros یکی از برندهای خودرویی فعال در کشور چین است که تلاش کرده تا سطح بهتری از خودروسازی چین را به نمایش بگذارد. این کمپانی در سال ۲۰۰۷ فعالیت خود را شروع کرد و به‌نوعی حاصل ائتلاف کمپانی چری با ۲ هلدینگ دیگر است.

کوروس یکی از نشان‌های گروه چری به حساب می‌آید و از ابتدای معرفی این قابلیت را پیدا کرد که پا به بازار اروپا بگذارد. محصولات کوروس علاوه بر داشتن استانداردهای ECE، مجوز قانونی جهت حضور در تست‌های تکمیلی یوروانکپ را دارد و جزء معدود خودروهای چینی است که می‌تواند تا در رده‌بندی این مؤسسه ایمنی‌سنجی حضور داشته باشند.


بیشتر بخوانید: بزرگترین محصول شرکت چری وارد ایران شد


اولین چیزی که در رابطه با محصولات کوروس جلب‌نظر می کند، طراحی متفاوت و کیفی محصولات آن است. در گذشته گمانه‌زنی‌هایی برای حضور کوروس در بازار مطرح شد، اما به‌خاطر بحث سهام‌دار اسرائیلی آن عملاً پیگیری حضور این نشان چینی در ایران منتفی شد. اکنون با وجود تغییراتی که در ساختار حقوقی کوروس رخ داده و روند فعالیتی که در پیش گرفته شده است، این امکان فراهم شده است تا این نشان خودروسازی منع داخلی برای حضور در بازار ایران را نداشته باشد. البته مسائل تحریم یکی از چالش‌های اصلی حضور خودروساز خارجی در بازار ایران است. بدیهی است که کوروس هم امکان حضور گسترده و مستقیم را در کارخانه‌های ایرانی ندارد.

اکنون یک منبع آگاه تأیید کرده است که قرارداد مونتاژ SKD و CKD پلاس محصولات سدان و کراس‌اوور نشان کوروس با یکی از شرکت‌های ایرانی منعقد شده و در حال حاضر، فرایندهای اولیه بازارسنجی آن در دست انجام است. بااین‌حال گفته می‌شود که در آینده نزدیک، این پروژه به‌صورت علنی اعلام نخواهد شد. در بهترین حالت، اواخر سال ۱۴۰۰ جزئیات دقیق حضور محصولات این نشان چینی در یکی از خودروسازان خصوصی رسانه‌ای می‌شود.

***

شما می‌توانید اخبار روز خودرو را در بلاگ دیوار بخوانید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.