نگاهی به سریع‌ترین خودروهای جهان

این موشک‌های لوکس و دوست‌داشتنی

10
6437
نگاهی به سریع‌ترین خودروهای جهان

یکی از جذاب‌ترین رقابت‌ها در میان سازندگان مطرح خودرو در جهان، ساخت سریع‌ترین خودروهای جهان است. با آنکه آغاز این چالش به دهه 1940 میلادی برمی‌گردد، اما اولین دستاورد بزرگ در این زمینه، با ثبت رکورد 200 مایل بر ساعت در دهه 80 میلادی به دست آمد.

در سال 2005 شکستن سد 12 ساله با سرعت 250 مایل بر ساعت، این نبرد سنتی را وارد سطح جدیدی از رقابت کرد. تا اینکه در سال 2019، بوگاتی با ورژن اسپرت و تقویت شده شیرون توانست سرعت افسانه‌ای 300+ مایل بر ساعت را به ثبت برساند و لقب سریع‌ترین خودرو جهان را به خود اختصاص دهد.

از آغاز سال 2020 سه شرکت خودروسازی این رکورد را تهدید می‌کنند. کمپانی SSE ادعا دارد که در مدل تواتارا به سرعتی بیش از 300 مایل بر ساعت خواهد رسید. شرکت هنسی مدعی‌ است که با مدل تکامل یافته Venom F5 حداقل سرعت 310 مایل بر ساعت را خواهد داشت و نهایتاً کوئینگ‌زگ با مدل Jesko Absolut مدعی دستیابی به سرعت 330 مایل بر ساعت است.

به هر صورت تا زمانی که این شرکت‌ها، طرح‌هایشان را به مرحله تولید نرسانند و ادعای خود را ثابت نکنند، جایگاه نخست سریع‌ترین ماشین جهان همچنان تحت سلطه بوگاتی شیرون خواهد ماند. اگر از علاقه‌مندان به دنیای خودرو و اخبار روز مربوط به آن هستید، در ادامه این مطلب جذاب و معرفی پرسرعت‌ترین خودروهای دنیا در سال‌های مختلف با ما همراه باشید.

پیش از آنکه به معرفی خودروها بپردازیم بد نیست که با اصطلاحات زیر آشنا شوید، چرا که در این متن چند بار از آن‌ها استفاده شده است:

 • Mph: به معنای مایل بر ساعت است. هر مایل معادل با 1.609 کیلومتر است.
 • V8: موتور هشت سیلندر با آرایش سیلندرها به صورت V شکل است.
 • W16: موتوری دارای 16 سیلندر و چیدمان خاصی برای آن‌هاست.

بوگاتی شیروه سوپر اسورت ۳۰۰ پلاس

1 – بوگاتی شیرون سوپر اسپرت 300+؛ سریع‌ترین خودرو جهان

سرعت: 304 مایل بر ساعت

برای رسیدن به پرسرعت‌ترین ماشین دنیا، کمپانی فرانسوی بوگاتی نیاز به خودرویی فراتر از بوگاتی شیرون استاندارد با سرعت 420 کیلومتر بر ساعت داشت.

این کمپانی در سال 2019 با تغییرات اندکی در موتور و افزایش 99 واحدی، قدرت موتور این هیولای جدید را به 1578 اسب بخار رساند. تغییراتی در سیستم گیربکس و استفاده از یک پکیج اصلاح شده آیرودینامیکی که افزایش 10 اینچی طول خودرو را به همراه داشت، در کنار افزایش قدرت باعث خلق سریع‌ترین ماشین دنیا، یعنی بوگاتی شیرون سوپر اسپرت شد.

بوگاتی شیرون که فعلاً یکه‌تاز این عرصه است حداکثر سرعتی بالغ بر 490 کیلومتر بر ساعت و شتاب صفر تا صد 2.6 ثانیه دارد. از این مدل شیرون تنها 30 نسخه ساخته شده که ارزش هر دستگاه از آن 3.8 میلیون دلار است!

کوئینگ‌زگ - سریع‌ترین خودروهای جهان

2 – کوئینگ‌زگ (Koeingsegg) مدل AGERA RS

سرعت: 278 مایل بر ساعت

قدرتمندترین نسخه آگرا، AGERA RS با دستیابی به سرعت 447 کیلومتر بر ساعت، به عنوان سریع‌ترین خودروی جهان در نوامبر 2017 معرفی شد.

با آنکه این رکورد برای AGERA RS کمتر از دو سال دوام داشت و اکنون دیگر سریع‌ترین خودروی جهان نیست، اما معیارهایی نظیر شتاب 0 تا 200 مایل بر ساعت، ترمز از سرعت 200 تا 0 mph و رسیدن از 0 به 200 مایل بر ساعت و بازگشت به توقف کامل هنوز در اختیار این خودرو است.

این خودرو که موتوری با توان تولید 1341 اسب بخار قدرت دارد، تنها در 25 عدد تولید شده است و قیمت هر دستگاه از آن 2.5 میلیون دلار است.

بیشتر بخوانید: نگاهی به پرفروش‌ترین خودروهای تاریخ

 هنسی ونوم GT - نگاهی به سریع‌ترین خودروهای جهان

3 – هنسی (Hennessey) مدل VENOM GT 

سرعت: 270 مایل بر ساعت

یکی دیگر از سریع‌ترین خودروهای جهان ونوم جی‌تی است. VENOM GT در سال 2011 معرفی شد و تا سال 2017 در خط تولید باقی ماند. با وجود بازه زمانی تولید، تنها 13 دستگاه از این خودرو ساخته شد.

این خودرو یک موتور دوقلوی توربو هفت لیتری و هشت سیلندر در زیر کاپوت خود دارد که قادر به تولید 1244 اسب بخار قدرت است. VENOM GT در فوریه سال 2014، در باند فرود مرکز فضایی کندی در فلوریدا موفق به ثبت بالاترین سرعت خود برابر با 435 کیلومتر بر ساعت شد و در آن زمان سریع‌ترین خودرو جهان شناخته شد.

همچنین شتاب صفر تا صد این خودرو برابر 2.7 ثانیه است. اگرچه این خودرو در آن زمان سریع‌ترین ماشین جهان نام گرفت، اما به دلیل نداشتن معیار‌های کافی قادر به ثبت رکورد گینس نشد. قیمت هر دستگاه از این خودرو 1.2 میلیون دلار است.

 بوگاتی ویرون سوپر اسپورت

4 – بوگاتی مدل VEYRON SUPER SPORT

سرعت: 268 مایل بر ساعت

با وجود اینکه 10 سال از عمر تولید این مدل از بوگاتی ویرون می‌گذرد، این خودرو همچنان یکی از ابرقدرت‌هایی است که تاکنون ساخته شده است و همچنان یکی از سریع‌ترین خودروهای جهان به شمار می آید.

بوگاتی ویرون در سال 2010 با ثبت رکورد 431 کیلومتر بر ساعت، به عنوان سریع‌ترین ماشین جهان شناخته شد. رکوردی که پس از گذشت چند سال، ویرون را در جایگاه چهارم سریع‌ترین‌ها قرار می‌دهد.

این خودرو که قدرتمندترین نسخه ویرون است، دارای موتوری با حجم هشت لیتر و 16 سیلندر (W16) با توان تولید 1184 اسب بخار قدرت دارد. این قدرت موتور شتاب صفر تا صد 2.6 ثانیه را برای ویرون سوپر اسپرت به همراه داشته است.

این ابرخودروی بوگاتی که تنها 30 نسخه از آن تولید شده است، قیمتی معادل 2.7 میلیون دلار دارد.

 بوگاتی شیرون

5 – بوگاتی مدل CHIRON

سرعت: 261 مایل بر ساعت

شیرون استاندارد یکی دیگر از خودروهای بوگاتی است که در لیست سریع‌ترین خودروهای جهان حضور دارد. در سال 2016 شیرون به عنوان جایگزینی برای بوگاتی ویرون معرفی شد.

این خودرو همان موتور چهارگانه W16 را در زیر کاپوت دارد و قدرت آن به 1479 اسب بخار ارتقا یافته است. حداکثر سرعت شیرون استاندارد اندکی از ویرون کمتر و برابر با 420 کیلومتر در ساعت است.

این خودرو که بیش از 500 دستگاه از آن تولید شده است، ۳ میلیون دلار قیمت دارد.

 آگرا R

6 – کوئینگ‌زگ (Koeingsegg) مدل AGERA R 

سرعت: 260 مایل بر ساعت

اگرچه AGERA RS سریع‌ترین خودروی شرکت سوئدی کوئینگ‌زگ است اما مدل R چندان از همتای خود عقب نیست و هنوز هم جایگاه خوبی در لیست پرسرعت‌ترین ماشین‌های دنیا دارد.

این خودرو از سال 2011 تا 2014 و تنها در 18 نسخه تولید شد. AGERA R از موتور خاص و افسانه‌ای پنج لیتری V8 این شرکت بهره می‌برد که توان تولید 1124 اسب بخار قدرت دارد. حداکثر سرعت AGERA R نزدیک به رکورد بوگاتی ویرون سوپراسپرت و در حدود 418 کیلومتر بر ساعت و از شتاب صفر تا صد 2.7 ثانیه بهره‌مند است.

قیمت این خودروی سوئدی برابر 2 میلیون دلار است.

بیشتر بخوانید: با ایمن‌ترین خودروهای جهان در سال ۲۰۲۰ آشنا شوید

اس اس ای - اولتیمیت آئرو 

7 – SSC مدل ULTIMATE AERO

سرعت: 256 مایل بر ساعت

ULTIMATE AREO اولین خودرویی بود که توانست رکورد بوگاتی ویرون را برُباید و در سال 2007 با ثبت حداکثر سرعت 412 کیلومتر بر ساعت به عنوان سریع‌ترین اتومبیل جهان انتخاب شد.

این خودرو که تا سال 2010 موفق به حفظ این عنوان شد، موتوری 6.3 لیتری V8 با توان تولید 1118 اسب بخار دارد. تولید این خودرو در سال 2013 متوقف شد. تعداد تولید ULTIMATE AERO نامعلوم و قیمت آن برابر با 600 هزار دلار است.

 بوگاتی ویرون - نگاهی به سریع‌ترین خودروهای جهان

8 – بوگاتی مدل VEYRON 

سرعت: 253.8 مایل بر ساعت

چهارمین و آخرین خودروی بوگاتی در این لیست، ویرون استاندارد است. این خودرو که در سال 2005 با ثبت حداکثر سرعت 250 مایل بر ساعت توانست هم به عنوان سریع‌ترین ماشین جهان شناخته شود و هم رکورد 12 ساله مک لارن F1 را بشکند.

ویرون که دو سال این عنوان را یدک می‌کشید، از موتور هشت لیتری W16 با توان تولید 997 اسب بخار قدرت بهره می‌برد. حداکثر سرعت این خودرو 408 کیلومتر بر ساعت و شتاب صفر تا صد آن 2.8 ثانیه است.

بوگاتی از ویرون استاندارد 178 دستگاه تولید کرد که ارزش هر یک برابر با 1.7 میلیون دلار است.

 مک‌لارن اسپید‌تیل

9 – مک لارن مدل SPEEDTAIL 

سرعت: 250 مایل بر ساعت

یکی از جدیدترین خودروهای این لیست، مک‌لارن مدل SPEED TAIL است که در سال 2019 تولید شد. این خودرو در واقع یک طرح انتزاعی از مدل F1 (که از سال 1993 تا 2005 به عنوان پرسرعت‌ترین ماشین دنیا شناخته می‌شد) است و مانند همتای خود از حداکثر سرعت 402 کیلومتر بر ساعت برخوردار است.

مدل جدید مک‌لارن دارای چیدمان سه صندلی با قرارگیری صندلی راننده در مرکز می‌باشد. این خودرو علاوه بر آرایش صندلی‌ها از نظر سیستم فنی و موتور نیز در این لیست منحصر به‌فرد است. مک لارن در SPEED TAIL یک موتور بنزینی دوقلوی توربو V8 با حجم 4 لیتر را با یک موتور الکتریکی ترکیب می‌کند. این موتور ترکیبی توان تولید 1035 اسب بخار قدرت را دارد و شتاب صفر تا صد آن برابر دو و نیم ثانیه است.

از این خودروی 2.2 میلیون دلاری 106 دستگاه تولید شده است.

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید درباره مسابقات فرمول یک بدانید

 سالین S7

10 – سالین (SALEEN) مدل S7 

سرعت: 248 مایل بر ساعت

خودروی سالین S7 دومین ابرخودروی آمریکایی موجود در این لیست، جایگاه دهم پرسرعت‌ترین خودروهای جهان را به خود اختصاص داده است. این خودرو ابتدا در سال 2000 با یک موتور تنفس طبیعی 7 لیتری V8 معرفی شد و سپس در سال 2005 به یک دستگاه دوقلوی توربو شارژ مجهز شده و ارتقا یافت.

این خودرو 1000 اسب بخار قدرت دارد و برای رسیدن از سکون به سرعت 100 به 2.7 ثانیه زمان نیاز دارد. قیمت این خودرو 550 هزار دلار است و تعداد دستگاه‌های ساخته شده از آن مشخص نیست.

نظر شما درباره سریع‌ترین خودروهای جهان چیست؟

همانطور که دیدی بوگاتی با ۴ خودرو در این فهرست، بیشترین تمرکز را بر روی خودروهای اسپرت، پرسرعت و لوکس دارد. مطمئنا این فهرست مدت زیادی به این ترتیب نمی‌ماند و خودروسازان بسیاری در چند سال آینده از خودروهای سوپر اسپرت خودشان رونمایی می‌کنند. با این حال، تا آن زمان ما بوگاتی شیرون سوپر اسپرت +300 را پرسرعت‌ترین خودرو موجود در جهان می‌دانیم.

اگر به دانستنی‌های خودرو علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم نگاهی هم فهرست گران‌ترین خودروهای جهان بیاندازید. نظر شما درباره خودروهای بالا چیست؟ نظرات و پیشنهادات خودتان را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما و خوانندگان بلاگ دیوار در میان بگذارید.

10 دیدگاه‌ها

  • یعنی پراید ۱۱۱ که ابر گرون پراید محسوب میشه ترکیب چندین قاطر برقیه!!! دسته کمش نگیریا با وجود کرونا واسه معملات کوهی هر قاطر ۲۰ ملیون معامله میشه!!!!!

   7
   1
 1. ماشین باید تو پیست جواب پس بده ، نه یه عدد فقط به عنوان سرعت!!!
  یه خودرو باید قابلیت انعطاف پذیری بالایی داشته و تمام آیتم هاش مناسب باشه. جاده تا آخرش صاف نیست ، پر پیچ های مختلف ، دست اندازها ، سربالایی ها و سرپایینی های زیادی داره. نیروی کشش و رانش دانفورس خودرو ، نحوه برخورد و رد شدن هوا و بسیار بسیار آیتم های زیادی برای ساخت و در نتیجه سریع بودن خودرو وجود داره که فقط سرعت اینجا ملاک نیست برای یه خودرو.
  این خودروها فقط مناسب مسیرهای کاملا صاف هستند .
  بهترین ماشین ها ، خودروهای آلمانی هستند. بعنوان مثال مرسدس در مسابقات فرمول که از وقتی اومدن دارن یکه تازی میکنن.
  با تشکر

  7
  1

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید