محله جیحون تهران کجاست و چه امکاناتی دارد؟

0

محله‌ای با خیابانی به نام جیحون که در گذشته معروف به خیابان استوار لشکری بود، در منطقهٔ ۱۰ شهرداری تهران واقع است. این خیابان در گذشته به سرهنگی یهودی تعلق داشت. بخش عظیمی از آن هم شامل باغ‌هایی پر میوه بود. باغ‌هایی که اکنون با رشد و گسترش شهرنشینی در شهر تهران تبدیل به خانه‌های مسکونی چندین طبقه شده‌اند. محله جیحون سابقه قابل‌توجهی دارد و با امکاناتی مناسب، از محله‌های معروف منطقه ۱۰ تهران است. در ادامه این مطلب، بیشتر با این محله و امکانات آن آشنا می‌شوید.

در خیابان جیحون تقاطع‌های مهمی با دیگر خیابان‌های مهم منطقهٔ ۱۰ وجود دارد، از قبیل آن‌ها می‌توان تقاطع بهنود، طوس، دامپزشکی، هاشمی، امام خمینی، مالک اشتر، مرتضوی و کمیل را نام برد از جمله محله‌های مهم و همجوار این محله و خیابان جیحون نیز محلهٔ کارون و مرتضوی در شرق، محلهٔ زنجان و هاشمی در غرب، محلهٔ هفت‌چنار و جی در جنوب و محلهٔ دریان‌نو و شریف در شمال هستند. در این محله امکانات رفاهی، خدماتی و تفریحی مناسبی برای ساکنان فراهم شده است. همچنین دسترسی به آن از طریق خط ۲ و خط ۴ مترو تهران در ایستگاه شادمان و اتوبوس‌های تندرو نیز میسر است.

عکس جیحون تهران

محله جیحون کجاست؟

در کنار اسم محله‌هایی چون هاشمی، مرتضوی و کارون، حتماً نام جیحون را شنیده‌اید. محله‌ای با خیابانی به نام جیحون که در گذشته معروف به خیابان استوار لشکری بود. این محله در منطقهٔ ۱۰ شهرداری تهران واقع شده است. خیابان عریض و یک طرفهٔ آن یعنی خیابان جیحون در جهت شمالی به جنوبی شهر قرار دارد و از خیابان آزادی آغاز شده و به خیابان عرب ختم می‌شود.

در این خیابان، تقاطع‌های مهمی با دیگر خیابان‌های مهم منطقهٔ ۱۰ وجود دارد. از قبیل آن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • بهنود
 • طوس
 • دامپزشکی
 • هاشمی
 • امام خمینی (ره)
 • مالک اشتر
 • مرتضوی
 • کمیل

ازجمله محله‌های مهم و همجوار این محله و خیابان جیحون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محله کارون و مرتضوی در شرق
 • محله زنجان و هاشمی در غرب
 • محله هفت‌چنار و جی در جنوب
 • محله دریان‌نو و شریف در شمال

نقشه محله

خیابان جیحون و محله‌‌های اطراف آن در منطقهٔ ۱۰ شهرداری تهران واقع شده‌اند. از این لینک می‌توانید موقعیت محله و دسترسی‌های آن را به‌همراه امکانات در مسیریاب بلد مشاهده کنید. همچنین در تصویر زیر هم نقشه تعاملی خیابان جیحون و محله اطراف آن را می‌بینید.

تاریخچه جیحون

محله جیحون و تقاطع مرتضوی-جیحون یکی از محله‌هایی بوده که تا چندین سال پیش به دلیل آب‌وهوای خوب و باغات پربار متعلق به سرهنگی یهودی بود. در قدیم مانند امروز در این محدوده خبری از بافت متراکم شهری نبود و اغلب خانه‌ها کاه‌گلی و یک طبقه بنا می‌شد. تنها در شرق این محله آب لوله‌کشی در اختیار مردم بود.

اگر از گذشتهٔ این محله که بافتی باغ مانند با زمین‌های خاکی و آب فشاری داشته، بگذریم به دوره‌ای می‌رسیم که جیجون به دلیل نزدیکی به مرکز شهر، رشد و تراکم جمعیت را تجربه کرد. همچنین در نزدیکی آن، کارخانهٔ نوشابه‌سازی زمزم احداث شد. همان‌طور که گفته شد، این محله و خیابان مهم آن که امروزه آن را به نام خیابان جیحون می‌شناسیم، به نام خیابان استوار لشکری هم شناخته می‌شد.

امکانات محله

از آنجایی که این محله در بخش مرکزی شهر تهران واقع شده، بیشتر امکانات رفاهی، خدماتی، آموزشی و تفریحی برای ساکنان فراهم شده است. خیابان پرتردد و یک طرفهٔ آن و محله‌های اطرافش مانند محله آذربایجان تهران دارای امکاناتی از قبیل موارد زیر است:

 • مجموعهٔ ورزشی نگین تهران
 • مجموعهٔ ورزشی جیحون
 • بوستان آیینه
 • نمایندگی سایپا یدک
 • نمایندگی ایران خودرو
 • سرای محله جیحون

داروخانه، پارکینگ، درمانگاه، مسجد، مدارس و بوستان‌های متعددی هم در محله قرار دارند.

فراهم بودن امکانات مناسب در کنار قیمت پایین‌تر نسبت به محله‌های دیگر و همچنین متراژهای اغلب پایین، خانه‌های اطراف خیابان جیحون را به انتخاب‌های خوبی برای مستأجران تبدیل می‌کند. به‌همین دلیل آگهی‌های اجاره مسکونی زیادی از این منطقه در دیوار دیده می‌شود. با مراجعه به لینک زیر می‌توانید جدیدترین آگهی های اجاره مسکونی جیحون را در دیوار ببینید.آگهی های اجاره مسکونی جیحون در دیوارعکس خیابان جیحون تهران

حمل‌ونقل عمومی و مترو جیحون

برای دسترسی به محلهٔ جیحون از طریق مترو، می‌توان با استفاده از ایستگاه مترو شادمان در خط ۲ مترو تهران به این محله دسترسی پیدا کرد. ایستگاهی که در خط ۴ نیز امکان استفاده از آن برای شهروندان تهرانی وجود دارد و دسترسی این محله به اکثر نقاط شهر را آسان کرده و امکان دسترسی به این محله از طریق تاکسی‌های خطی و اتوبس‌های سطح شهر نیز میسر است.

اتوبوس‌های تندرو BRT نیز در ایستگاهی به نام بهبودی در بخش شمالی جیحون برای تردد مسافران شهری تعبیه شده و دسترسی به این محله را بسیار سهل کرده است. وجود این امکانات رفاهی در کنار دیگر خدمات شهری در این محله عاملی است که تقاضا برای سکونت در جیحون افزایش پیدا کرده و قیمت آپارتمان در خیابان جیحون تحت تاثیر آن قرار دارد.

 

عکس محله جیحون

همان‌طور که گفته شد، جیحون به‌خاطر قرارگیری در مرکز تهران جزو محله‌هایی با تراکم بالا محسوب می‌شود. امکانات شهری و رفاهی متعدد و البته ترافیک را می‌توان جزو خصوصیت‌های این محله منطقه ۱۰ دانست. در ادامه، تصاویری را از جیحون و وضعیت شهری آن مشاهده می‌کنید.

خیابان‌های مهم اطراف جیحون

محلهٔ جیحون با خیابان اصلی آن یعنی خیابان جیحون شناخته می‌شود. بیشتر خیابان‌هایی که در تقاطع این خیابان واقع شده‌‌اند، جزو خیابان‌های اصلی جیحون محسوب می‌شوند. خیابان‌هایی مانند خیابان دامپزشکی، خیابان هاشمی، خیابان امام خمینی از جمله خیابان‌های اصلی این محله هستند که در کنار خیابان کمیل و طوس دسترسی این محله به دو بزرگراه را فراهم می‌کنند. این دو بزرگراه در سمت غربی و شرقی این محله با نام‌های بزرگراه یادگار امام و بزرگراه نواب صفوی هستند.

یکی از پر رفت‌وآمدترین خیابان‌های این محله که بهترین محله جیحون نیز محسوب می‌شود، در سمت جنوبی خیابان‌ جیحون، تقاطع خیابان مالک اشتر است. این خیابان به دلیل وجود مغازه‌‌‌های مختلف بسیار پرتردد است و بین ساکنان محلی به چهارراه گلی نیز معروف است.

قیمت خانه و آگهی های محله جیحون

قیمت خانه در خیابان جیحون نسبت به بسیاری از محله‌های تهران پایین‌تر است. با نگاهی به آگهی‌های فروش مسکونی این محله در دیوار متوجه می‌شویم که می‌توان میانگین قیمت هر متر خانه در جیحون را پایین‌تر از بسیاری از محله‌های دیگر دانست. به‌طور میانگین قیمت هر متر مربع املاک مسکونی در جیحون (اردیبهشت ۱۴۰۰) بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون است. البته املاکی با قیمت بالاتر هم در این محله دیده می‌شوند. برای مشاهده آگهی‌های فروش مسکونی جیحون در دیوار، روی لینک زیر کلیک کنید.آگهی های فروش مسکونی جیحون در دیوار 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.