احتمال افزایش تاخیر در تحویل خودرو

0

موضوع تحویل خودروهای ثبت‌نامی همچنان یکی از معضلات پیش‌روی مصرف‌کنندگان خودرو در سراسر کشور است. در برخی موارد، خودروسازان توجهی به مطالبات به حق مردم ندارند. عدم نظارت کافی بر عملکرد خودروسازان در تحویل به‌موقع خودرو ثبت‌نامی، باعث نارضایتی مردم شده است. همچنین احتما افزایش تاخیر در تحویل خودرو خواهد بود.

گزارش‌ها نشان می‌دهد ابهام و عدم قطعیت درخصوص اقتصاد جهانی ناشی از شیوع کرونا، تصمیم‌گیری درباره آینده را دشوار کرده است و حتی نمی‌توان گفت در چند ماه پیش رو، اقتصاد جهان به کدامین سو حرکت خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: عقب نشینی شورای رقابت از افزایش قیمت خودرو

صنعت خودروسازی در جهان نیز از این قاعده مستثنی نیست، به‌نحوی که حتی شرکت‌های بزرگ و مطرح جهانی که در چند ماه گذشته به‌دلیل تعطیلی واحد‌های صنعتی خود با کاهش شدید تولید روبه‌رو بوده‌اند، به‌سبب رکود بی‌سابقه با کاهش شدید تولید همراه بوده‌اند و مجبور شدند شماری از کارکنان خود را تعدیل کنند. ایران نیز از این قضیه مستثنی نیست.

باتوجه‌به تجربه سال گذشته و ۲ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹، می‌توان پیش‌بینی کرد که دلایل تاخیر در تحویل خودرو ، بیشتر از چند هفته قبل شده است. به همین دلیل می‌توان توقع داشت که در روزهای آتی، به جمع مشتریان ناراضی خودروسازان اضافه شود. البته باید گفت که اوج افزایش تاخیر در تحویل خودرو برای خودروسازان خصوصی خواهد بود؛ زیرا بیشتر شرکت‌های خصوصی به خاطر ساختار فعالیت‌شان و موج جدید شیوع کرونا، مجبور شده‌اند تا با کاهش نیروی کار فعال تا حدی تیراژ تولیدات خود را نسبت به اسفند کم کنند.

همین مسئله سبب شده است تا از ابتدای هفته جاری، بسیاری از خودروسازان خصوصی از برنامه‌های تحویل خودرو به مشتریانشان عقب بمانند و نتوانند بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته، خودروهای تولیدی را در زمان مقرر در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهند. کاهش نیروهای فعال در ساختار تحویل و ارسال خودرو به نمایندگی‌های خودروسازان خصوصی یکی دیگر از دلایلی است که بر افزایش تاخیر در تحویل خودرو تأثیر گذاشته است.

بیشتر بخوانید: افزایش تولید سایپا در سال تحریم و کرونا

از آن سو تعطیلی مراکز شماره‌گذاری خودرو و تعلیق فعالیت این مرکز جهت صدور و یا تمدید مجوز شماره‌گذاری خودروها، فعالیت برخی شرکت‌ها را مختل کرده است. به‌گفتهٔ برخی از مدیران شرکت‌های خودروسازی خصوصی، احتمال آن زیاد است که به‌خاطر تعطیلی مراکز شماره‌گذاری و صدور پلاک، با افزایش ۱ماهه تاخیر در تحویل خودرو به خریداران مواجه شویم. به همین دلیل بسیاری از شرکت‌های خصوصی در طرح‌های فروش خود، پاسخ به تعهدات تحویل خودرو را برای اواخر اردیبهشت ۱۴۰۰ به بعد اعلام می کنند.

***

شما می‌توانید اخبار خودرو را در بلاگ دیوار مطالعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.