مقایسه مزدا ۳ جدید هاچ‌بک با جیلی امگرند RV-7 و رنو اسکالا

برتر از هم‌ردیفان

0

مزدا ۳ همواره از دوست‌داشتنی‌ترین مدل‌های تولیدشده توسط شرکت مزدا در دنیا محسوب می‌شود که سال‌هاست در این کارخانه ژاپنی تولید و روانه بازار می‌شود. در این مقاله، ما به مقایسه مزدا ۳ جدید هاچ‌بک با جیلی امگرند RV-7 و رنو اسکالا ۲۰۰۰ می‌پردازیم. 

مقدمه‌ای بر مقایسه مزدا ۳ جدید هاچ‌بک

مزدا ۳ جدید هاچ‌بک بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ میلادی در چندین نقطه از جهان، ازجمله ایران، تولید و به بازار عرضه شده است. گروه بهمن مزدا ۳ جدید را در سال ۱۳۸۹ در ۲ نوع سدان و هاچ‌بک و در تیپ‌های ۱ و ۳ به بازار ارائه کرد. البته در سال ۱۳۹۱ تولید تیپ‌های ۱ و ۳ این خودرو و همچنین اتاق هاچ‌بک متوقف شد. به‌طورکلی از مزدا ۳ به‌عنوان خودرویی باکیفیت، فرمان‌پذیر، پرشتاب با امکاناتی فوق‌العاده ایدئال و ایمنی زیاد یاد می‌شود که هواداران فراوانی را در نقاط گوناگون جهان مجذوب خود کرده است.

مزدا ۳ جدید هاچ‌بک این خودروی زیبا دارای موتور بنزینی ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ با گنجایش ۲۰۰۰ سی‌سی و با جعبه‌دنده‌های دستی و اتوماتیک است که در دور موتور ۶۵۰۰ می‌تواند ۱۴۸ اسب‌ بخار نیرو تولید کند. گشتاور آن در دور موتور ۴۰۰۰، ۱۸۷ نیوتن‌متر است. طول این خودرو ۴۵۸۰، عرض آن ۱۷۵۵ و ارتفاع آن ۱۴۷۰ میلی‌متر است.

حداکثر سرعتی که برای مزدا ۳ اعلام شده، ۲۱۰ کیلومتر بر ساعت است. ۶٫۱۰ ثانیه طول می‌کشد تا سرعت مزدا ۳ جدید از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد. ظرفیت باک این خودرو ۵۵ لیتر است و در هر ۱۰۰ کیلومتر، ۶٫۷ لیتر بنزین مصرف می‌کند. این خودرو درمجموع استاندارد محیط زیست یورو ۵ را کسب کرده است.

این خودروی ژاپنی دارای کیسه‌ هوا برای راننده و تمامی سرنشین‌ها در جلو و کنار آنهاست. مزدا ۳ جدید دارای سیستم‌های ترمز ABS – EBD – ESP است و سیستم تهویه‌مطبوع با کنترل خودکار ۲گانه دارد. این خودرو آیینه‌های جانبی با قابلیت جمع‌شونده خودکار، به‌همراه چراغ راهنما بر روی آینه و گرم‌کن دارد.

 مقایسه مزدا ۳ جدید هاچ‌بک با جیلی امگرند RV-7

جیلی امگرند RV-7 نسخه هاچ‌بک مدل سدان امگرند EC7 به‌ حساب می‌آید. از سال ۲۰۰۹ تولید آن در قالب ۳ نسل ادامه پیدا کرد. این خودرو در هر ۲ مدل سدان و هاچ‌بک در سال ۲۰۱۳ به بازارهای ایران وارد شد. جیلی امگرند RV-7 دیفرانسیل جلو است و در مقایسه مزدا ۳ جدید هاچ‌بک که ۵ دنده اتوماتیک است، ۶ دنده محسوب می‌شود.

موتور جیلی امگرند RV-7 موتوری خطی ۴ سیلندر به گنجایش ۱۸۰۰ سی‌سی است که حداکثر قدرتش به ۱۳۷ اسب‌ بخار می‌رسد. گشتاور آن ۱۷۲ نیوتن‌متر است. از این حیث دارای موتوری ضعیف‌تری در مقایسه مزدا ۳ جدید هاچ‌بک است.

نمای داخلی مزدا ۳ جدید هاچ‌بک
نمای داخلی مزدا ۳ جدید هاچ‌بک

حداکثر سرعت جیلی امگرند ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت اعلام شده است. باک این خودرو ظرفیت ۵۰ لیتر را دارد. مصرف سوخت این خودروی چینی ۷٫۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. جیلی امگرند RV-7 با ۱۲۹۶ کیلوگرم وزن، کمی سنگین‌تر از مزدا ۳ جدید هاچ‌بک است. برای مدل‌های اتوماتیک شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر این وسیله نقلیه ۱۴ ثانیه و برای نمونه‌های دنده‌ای ۱۳ ثانیه است.

با این وضع باید بگوییم که جیلی امگرند RV-7 خودرویی کندتر در مقایسه مزدا ۳ جدید هاچ‌بک به‌ حساب می‌آید. تعلیق به‌نسبت خشک و اسپرت جیلی اگرچه موجب پایداری بهتر آن سر پیچ‌ها می‌شود، اما همین امر باعث کاهش کیفیت سواری و راحتی سرنشینان شده است.

پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مطلب مقایسه جیلی امگرند RV-7 با خودروهای هم‌رده را مطالعه کنید.

 مقایسه مزدا ۳ جدید هاچ‌بک با رنو اسکالا ۲۰۰۰ سی‌سی

رنو اسکالا نسخه پیشرفته و نسل بعدی رنو مگان به‌ حساب می‌آید که تغییرات بسیاری را به خود دیده است. رنو اسکالا که نسل‌سوم مگان است، توانسته با ظاهر جذاب و عملکرد فنی بهتر جایی را در میان خودروهای محبوب هم‌رده خود باز کند. البته این خودرو در ایران به‌دلیل واردات کم، نتوانست آن‌گونه که باید و شاید طرف‌دارانی را مجذوب خود کند.

موتور این خودرو ۴ سیلندر خطی ۱۶ سوپاپ با گنجایش ۱۹۹۸ سی‌سی است که حداکثر قدرت آن در دور موتور ۶۰۰۰ در دقیقه به ۱۴۳ اسب‌ بخار می‌رسد. این وضعیت در مقایسه مزدا ۳ جدید هاچ‌بک کمی ضعیف‌تر محسوب می‌شود. حداکثر گشتاور ۱۹۵ نیوتن‌‌متر در دور موتور ۳۷۵۰ در دقیقه است.

نمای پشت مزدا ۳ جدید هاچ‌بک
نمای پشت مزدا ۳ جدید هاچ‌بک

ازنظر شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر رنو اسکالا تقریباً شبیه به مزداست، به‌طوری‌که این شتاب در رنو اسکالا ۲۰۰۰ به ۱۱ ثانیه می‌رسد. حداکثر سرعت این خودرو هم به ۱۹۵ کیلومتر در ساعت می‌رسد. همچنین باید بگوییم که این هاچ‌بک با ۱۳۱۷ کیلوگرم وزن از مزدا ۳ جدید حدود ۳۷ کیلوگرم سنگین‌تر است. با داشتن استاندارد آلایندگی یورو ۴ و مصرف سوخت ترکیبی ۷٫۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر، می‌توان گفت که اسکالا از این نظر در مقایسه مزدا ۳ جدید هاچ‌بک ضعیف‌تر است.

پیشنهاد می‌کنیم پیش از اقدام به خرید، مطلب مقایسه رنو اسکالا با هیوندای i20 و ولستر را مطالعه کنید.

سخن پایانی 

امیدواریم که این مقایسه توانسته باشد اطلاعات مفیدی از مزدا ۳ جدید هاچ‌بک و توانایی آن در برابر رقبایش در اختیارتان قرار دهد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت دیوار، از آخرین قیمت خرید و فروش مزدا ۳ جدید هاچ‌بک مطلع شوید.

نظر شما درباره خودروهای بالا چیست؟ به نظر شما کدام یک از این خودروها ارزش خرید بالاتری دارد؟ نظرات و تجربیات خودتان را با ما و سایر خوانندگان مشتاق بلاگ دیوار در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.