ادغام طرح‌‌های خودرویی راهکار جدید مجلسی‌‌ها

0
ادغام طرح‌‌های خودرویی راهکار جدید مجلسی‌‌ها

بازار خودروی کشور یکی دو سالی است که از یک آشفتگی و درد مزمن رنج می‌برد. اختلاف قیمت کارخانه‌ای و بازاری و عرضه کم خودرو از سوی خودروسازان، تقاضای کاذب زیادی را برای خودرو به وجود آورده است و در عمل خودرو تبدیل به یک کالای سرمایه‌ای شده است. در این مقاله، به بررسی جزئیات خبر ادغام طرح‌‌های خودرویی راهکار جدید مجلسی‌‌ها می‌پردازیم.

باتوجه‌به این که طرح ساماندهی قبلی مراحل تصویب را گذرانده است، با رفع ایرادها، نکات مدنظر کمیسیون در ماده ۴ آن گنجانده شد تا طرح ساماندهی صنعت خودرو و بازار خودرو در قالب طرح‌های مجلس به‌سرعت تعیین‌تکلیف شود.

طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو طرح‌هایی است که طی سال‌های گذشته و در ۲ مجلس دهم و یازدهم پیگیری شده‌اند و همچنان در گیرودار تصویب است. البته اعضای کمیسیون صنایع از ادغام طرح‌های خودرویی مجلس دهم و یازدهم خبر می‌دهند. در همین زمینه روح‌الله‌ ایزدخواه، رئیس کارگروه خودرویی کمیسیون صنایع مجلس در گفت‌وگویی اطلاعاتی در مورد این طرح داد.

بیشتر بخوانید: متوقف شدن طرح خودرویی وزارت صمت

روح‌الله‌ ایزدخواه درباره طرح ساماندهی صنعت خودرو گفت: «طرح ساماندهی صنعت خودرو که در مجلس دهم به تصویب رسید و شورای نگهبان از آن ایراداتی گرفته بود، از هفته گذشته با ارجاع به کمیسیون صنایع و دریافت پیشنهادهای نمایندگان در حال ارزیابی است و تعیین‌تکلیف نهایی این طرح در دستور جلسه کمیسیون صنایع قرار دارد. در مجلس یازدهم ماده ۴ اصلاح و طرح عرضه خودرو در بورس در این ماده قرار گرفت.»

وی در مورد اقدامات ادغام طرح‌های خودرویی مجلس یازدهم و دهم اظهار کرد: «باتوجه‌به اینکه طرح ساماندهی قبلی مراحل تصویب را گذرانده است، با رفع ایرادها، نکات مدنظر کمیسیون در ماده ۴ آن گنجانده شد تا طرح ساماندهی صنعت خودرو و بازار خودرو در قالب طرح‌های مجلس به‌سرعت تعیین‌تکلیف شود.»

بیشتر بخوانید: تعیین تکلیف طرح ساماندهی بازار خودرو

باتوجه‌به راه تاحدودی طولانی این طرح و لزوم رسیدگی به مسائل تولید و بازار به‌ویژه آشفته بازار فعلی خودرو، راه‌حل کوتاه‌مدتی از سوی وزارت صنعت به‌عنوان طرح مشوق جهش تولید و ساماندهی بازار خودرو در دست آماده‌سازی است.

رئیس کار گروه خودرویی کمیسیون صنایع مجلس در مورد احتمال به سرانجام‌رسیدن این طرح گفت: «شاید به‌سرعت در دستور صحن علنی قرار بگیرد و با تصویب در صحن، تأیید شورای نگهبان و قانونی‌شدن طرح ساماندهی صنعت خودرو، عرضه خودرو در بورس طی سال جاری اجرایی شود.»

قرار است میز مانع‌زدایی‌ها و پشتیبانی‌ها در کمیسیون صنایع تشکیل شود. این پیشنهاد در کمیسیون ارائه و درحال پیگیری است و  مشکلات  با حضور عوامل دولتی و بخش خصوصی بررسی می‌شود و در صورت نیاز به قوانین جدید یا نظارت‌ها اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

***

شما می‌توانید جدیدترین اخبار خودرو را در بلاگ دیوار مطالعه کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید