مقایسه ام‌وی‌ام ۳۱۵ صندوقدار با پژو ۲۰۶ و برلیانس H230

11

ام‌وی‌ام ۳۱۵ یکی از محصولات کمپانی چری در کلاس خودروهای سدان و هاچ‌بک است. این خودرو برای افرادی که به فکر خرید خودرویی چینی هستند، می‌تواند گزینه مطلوبی محسوب شود؛ اگرچه این خودرو در بازار تنها نیست و رقبایی مانند جک J5 و برلیانس H330 سایه‌به‌سایه آن حرکت می‌کنند. در این مقاله، ما به مقایسه ام‌وی‌ام ۳۱۵ صندوقدار با پژو ۲۰۶ و برلیانس H230 می‌پردازیم.

مقدمه‌ای بر مقایسه ام‌وی‌ام ۳۱۵ صندوقدار

ام‌وی‌ام ۳۱۵ یکی از خودروهای چینی حاضر در بازار خودرو ایران است. این خودرو در ۲ کلاس بدنه هاچ‌بک و سدان در دسترس است که هر کدام طرف‌داران خاص خود را دارد. نسخهٔ صندوقدار این خودرو می‌تواند برای افرادی مناسب باشد که به‌دنبال خودرویی خانوادگی با ظرفیت صندوق بزرگ‌تر هستند. ام‌وی‌ام ۳۱۵ در میان خودروهای چینی حاضر در بازار، کیفیت مناسبی را ارائه می‌کند و می‌تواند در حد توان خودش پاسخ‌گوی نیازها باشد.

به‌دلیل تنوع خودروهای چینی در بازار ایران کار مشتریان برای انتخاب از میان این خودروها بسیار مشکل شده است. در این بین، چری فالوین که ما آن را در ایران با نام ام‌وی‌ام ۳۱۵ می‌شناسیم، می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب در رده قیمتی خود محسوب شود. اگر ام‌وی‌ام ۳۱۵ خودرویی است که توجه شما را جلب کرده، در ادامه با ما همراه باشید تا درباره تجربه رانندگی با این خودرو بیشتر بدانید.

مزایای ام‌‌وی‌ام ۳۱۵ صندوقدار

 • اگر پشت فرمان ام‌وی‌ام ۳۱۵ نشسته باشید، حتماً سر و صدای کم کابین نظر شما را جلب کرده است که نشان از عایق‌بندی و مونتاژ مناسب اجزای کابین آن دارد. صدای کم پیشرانه به‌ویژه در دورهای کم هم از موارد آرامش‌بخش در رانندگی با ام‌وی‌ام ۳۱۵ است.
 • این خودروی چینی سواری نرمی دارد و برای رانندگی شهری می‌تواند انتخاب بسیار مناسب و ایدئالی باشد.
 • فرمان هیدرولیک آن عملکرد خوب و دقیقی را ارائه می‌کند، به‌طوری‌که بر روی کیفیت رانندگی با این خودرو تأثیر مستقیم دارد.
 • صندوق بار ۳۱۵ ظرفیت مناسبی دارد و برای خودرویی با این ابعاد و در این کلاس بدنه کافی به‌ نظر می‌رسد.
 • یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت این خودرو تعلیق نرم آن است که باتوجه‌به کیفیت جاده‌ها و خیابان‌های ایران، این مورد اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند. این نرمی تعلیق به فرمان‌پذیری خودرو لطمه زده است، تا جایی که در پیچ‌ها حرکت گهواره‌ای خودرو کاملاً حس می‌شود؛ با‌ وجود این چسبندگی قابل‌قبول و مناسبی دارد.
 • ام‌وی‌‌ام ۳۱۵ خودرویی ایمن است. از مهم‌ترین تجهیزات ایمنی‌ای که در این خودرو ارائه شده است، می‌توان به کیسه‌هوا برای سرنشین‌های جلو، کمربند ایمنی ۳ نقطه‌ای، بهره‌مندی از سیستم‌های ترمز ABS و EBS و ایموبلایزر اشاره کرد.
 • ام‌وی‌ام ۳۱۵ ازنظر مصرف سوخت عملکرد بسیار خوبی دارد، به‌طوری‌که این خودرو برای پیمودن هر ۱۰۰ کیلومتر به‌صورت ترکیبی تنها به ۶٫۵ لیتر نیاز دارد.

مقدمه‌ای بر مقایسه ام‌وی‌ام ۳۱۵ سدان

معایب ام‌‌وی‌ام ۳۱۵ صندوقدار

 • کشش ضعیف خودرو در هنگام حرکت بر روی مسیرهای سربالایی با اندکی مشکل مواجه است و دارای شتاب مناسبی نیست. بااین‌حال در مقایسه ام‌وی‌ام ۳۱۵ صندوقدار با خودروهای خودروسازان داخلی نظیر سمند، پارس و پژو ۴۰۵ شتاب اولیه بهتری دارد.
 • ام‌وی‌ام ۳۱۵ ازنظر توانایی فنی خودروی چندان قدرتمندی نیست و در مقایسه با رقیبی مانند ۲۰۶ دارای عملکرد ضعیف‌تری است و شتاب آن را نیز نمی‌توان چندان مطلوب ارزیابی کرد.
 • یکی از ایرادات واردشده بر ام‌وی‌ام ۳۱۵ عملکرد ضعیف جعبه‌دندهٔ آن است. عملکرد این جعبه‌دنده در تعویض دنده‌ها چندان مناسب نیست و در مواردی هم مالکان این خودرو را به دردسر می‌اندازد.
 • بازار خرید‌ و‌ فروش ضعیف و افت قیمت زیاد این خودرو را می‌توان یکی دیگر از نکات منفی ام‌وی‌ام ۳۱۵ دانست.

مقایسه ام‌وی‌ام ۳۱۵ صندوقدار با پژو ۲۰۶

اولین خودرویی که در مقایسه ام‌وی‌ام ۳۱۵ سدان به آن می‌پردازیم، پژو ۲۰۶ است. پژو ۲۰۶ از زمانی که ایران‌خودرو آن را مونتاژ و تولید می‌کند، زیر تیغ جراحی طراحان نرفته و کماکان ظاهر سابق خود را یدک می‌کشد. پس شکی نیست که ازنظر طراحی ام‌وی‌ام ۳۱۵ حرف بیشتری برای گفتن دارد. چراغ‌های اشکی پژو ۲۰۶ قرینه هم در عقب و جلوی خودرو قرار گرفته‌ است و تنها رنگشان کمی متفاوت است.

از معایب ظاهری این خودرو می‌توان به طراحی قدیمی دستگیره‌های درب خودرو و نحوه بسته شدن‌شان اشاره کرد؛ چرا‌که قرارگیری درزهای بین کابین خودرو با درها در بیرون خودرو راه سرقت را در اختیار سارقان قرار خواهد داد. به‌علاوه، بدنه خودرو استحکام کافی ندارد و درهای آن به‌راحتی از قسمت بالا و توسط فردی کم‌زور هم قابل‌خم‌شدن است. گفتنی است همچنان بعد از ۱۵ سال پژو ۲۰۶ با همان طراحی و فقط با تغییرات جزئی در پشت آمپرها تولید و عرضه می‌شود.

همچنین، فضای عقب پژو ۲۰۶ برای کودکان کافی است، اما برای بزرگ‌سالان در مسیرهای طولانی مشکل‌ساز خواهد بود. ام‌وی‌ام ۳۱۵ فضای عقبِ بسیار جادار و راحتی دارد. پژو ۲۰۶ صندوق‌دار که می‌تواند گزینه نزدیک‌تری به نسخه صندوق‌دار ام‌وی‌ام ۳۱۵ باشد، در مقایسه با نسخه هاچ‌بک خود خودرویی خانوادگی محسوب می‌شود. هدف از ساخت این خودرو نیز خانواده‌های ایرانی بودند که تمایل به خرید پژو ۲۰۶ داشتند، ولی به‌دلیل کم‌بودن ظرفیت صندوق نسخه هاچ‌بک این خودرو از تصمیم خود منصرف می‌شدند.

تولید ۲۰۶ صندوق‌دار هرگز نتوانست خدشه‌ای به فروش نسخه هاچ‌بک این خودرو وارد کند و به‌دلیل طراحی نامناسب و عدم هماهنگی نمای عقب خودرو با کلیت طراحی، چندان مورداستقبال قرار نگرفت. با‌این‌حال این خودرو را می‌توان به‌عنوان یک رقیب جدی برای ام‌وی‌ام ۳۱۵ صندوقدار در نظر گرفت.

ام‌وی‌ام ۳۱۵ از یک پیشرانه ۱٫۵ لیتری ۴ سیلندر بهره می‌برد که توان تولید ۱۰۷ اسب بخار قدرت و ۱۴۰ نیوتن‌متر گشتاور را دارد. شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر آن ۱۲ ثانیه است و می‌تواند به حداکثر سرعت ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت برسد. در طرف دیگر، پژو ۲۰۶ با پیشرانه TU5 و حجمی برابر با ۱٫۶ لیتر می‌تواند ۱۱۰ اسب بخار و ۱۴۲ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند. این خودرو می‌تواند شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر ۱۱ ثانیه‌ای را به ثبت برساند و حداکثر سرعت آن ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت خواهد بود. درنتیجه ازنظر فنی و قدرتی پژو ۲۰۶ در مقایسه ام‌وی‌ام ۳۱۵ سدان در سطح بالاتری قرار می‌گیرد و بیشتر طرف‌داران اهل شتاب و سرعت را قانع نگه می‌دارد. هر دو خودرو نیز برای انتقال نیرو به چرخ‌های جلو از یک جعبه‌دنده ۵ دنده‌دستی بهره می‌برند.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت دیوار از آخرین قیمت خرید و فروش پژو ۲۰۶ مطلع شوید.

مقایسه ام‌وی‌ام ۳۱۵ سدان با پژو ۲۰۶

فرمان پژو ۲۰۶ خوش‌دست است و هیدرولیک‌بودن آن نرمی قابل‌قبولی را ایجاد کرده است. دسته‌دنده ارگونومی خوبی پیدا کرده است، ولی جعبه‌دنده‌اش در مقایسه ام‌وی‌ام ۳۱۵ صندوقدار سفت‌تر عمل می‌کند. موتور پژو ۲۰۶ شتاب قابل‌قبولی را در شرایط متداول دارد و با مصرف سوخت ترکیبی ۶٫۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر با ام‌وی‌ام ۳۱۵ برابری می‌کند. فرمان‌پذیری خوب ام‌وی‌ام ۳۱۵ از ابتدای ورود این خودرو بارز بود. ایرادی که می‌توان به آن گرفت، پدال ترمز است که دارای حساسیت کافی نیست، ولی قدرت ترمزها با ترمزهای پژو ۲۰۶ برابری می‌کند.

ازنظر امکانات رفاهی ام‌وی‌ام ۳۱۵ و پژو ۲۰۶ تقریباً در یک سطح قرار می‌گیرند. سیستم تعلیق ام‌وی‌ام ۳۱۵ نرم‌تر از ۲۰۶ است و در شهر و دست‌اندازهای آن کمتر شما را آزار می‌دهد. دید اطراف نیز از پژو ۲۰۶ مناسب‌تر است و می‌توان کنترل بهتری بر خودرو داشت. نکته‌ای که در مقایسه ام‌وی‌ام ۳۱۵ سدان با پژو ۲۰۶ حائز اهمیت است، بازار خرید و فروش بسیار خوب پژو ۲۰۶ است؛ در‌حالی‌که ام‌وی‌ام ۳۱۵ در هنگام فروش افت قیمت چشمگیری را به‌همراه خواهد داشت.

مقایسه ام‌وی‌ام ۳۱۵ صندوقدار با برلیانس H230

ازنظر ظاهر در مقایسه ام‌وی‌ام ۳۱۵ سدان با برلیانس H230 می‌توان گفت که برلیانس ساده، شکیل و عامه‌پسندتر است، اما ام‌وی‌ام استایل اسپرت‌تر و خاص‌تری دارد. داخل کابین ام‌وی‌ام ۳۱۵ هم طراحی اسپرت دارد که با زوایا و انحناهای گوناگون ظاهری جذاب به کابین می‌بخشد، اما ازنظر آپشن مانند برلیانس H230 ساده است. H230 یک چینی خوش‌چهره است که البته جذابیت ام‌وی‌ام ۳۱۵ را ندارد، ولی خودروی زیبایی به‌ شمار می‌رود.

طراحی نمای بیرونی برلیانس H230 را درواقع باید یک طراحی تضعیف‌شده از H330 دانست. سیستم تعلیق ام‌وی‌ام ۳۱۵ نیز عملکرد بهتری از برلیانس H230 دارد و یک نکته مثبت ارزنده برای این خودرو به‌ شمار می‌رود. کیفیت ساخت H230 در سطح ام‌وی‌ام ۳۱۵ است. هر دو خودرو سطح متوسطی در ساخت دارند و نمره یکسانی دریافت می‌کنند. ازنظر ابعاد داخل کابین و راحتی سرنشینان هر دو خودرو در یک سطح به نظر می‌رسند، ولی صدای نفوذی به داخل کابین برلیانس H230 کمتر احساس می‌شود.

مقایسه ام‌وی‌ام ۳۱۵ سدان با برلیانس H230

برلیانس H230 نیروی خود را از یک پیشرانه ۱٫۵ لیتری ۴ سیلندر می‌گیرد که قادر است قدرتی معادل ۱۰۳ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۱۳۸ نیوتن‌متر تولید کند. این قدرت به‌وسیله یک جعبه‌دنده ۵ سرعته دستی و یا ۵ سرعته نیمه‌اتوماتیک (AMT) به چرخ‌های جلو انتقال می‌یابد. H230 شتاب‌گیری چندان خوبی ندارد، اما قدرت کافی برای حرکت در مسیرهای عادی را دارد.

از نظر عملکرد فنی در مقایسه ام‌وی‌ام ۳۱۵ سدان با برلیانس H230، هر دو خودرو شباهت‌‌های بسیاری به یکدیگر دارند و تفاوت معناداری میان آن‌ها وجود ندارد. این قضیه درمورد سطح امکانات دو خودرو نیز صادق است. باتوجه‌به شباهت‌های میان دو خودرو، انتخاب میان آنها کاملاً به سلیقه افراد بستگی دارد.‌

جمع‌بندی

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده و اطلاعات خوبی از مقایسه ام‌وی‌ام ۳۱۵ صندوقدار در اختیارتان قرار داده باشد. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به لینک زیر از جدیدترین قیمت خرید و فروش این خودرو در بازار مطلع شوید:

آگهی‌های خرید و فروش ام‌وی‌ام ۳۱۵ صندوقدار

نظر شما درباره خودروهای بالا چیست؟ به نظر شما کدام یک از این خودروها ارزش خرید بیشتری دارند؟ نظرات و تجربیات خودتان را از طریق ثبت دیدگاه با ما و سایر خوانندگان بلاگ دیوار در میان بگذارید.

11 نظرات
 1. پسر خوب می گوید

  ۲۰۶ شرف داره به اینا

 2. م.ن می گوید

  کشور ما شده باشگاه،یا موزه ی ماشینهای عتیقه،هیچ جای دنیا از این ماشینها درخط تولید نمیبینی،یعنی ما ۵۰ سال ازتکنولوژی دنیا عقب هستیم،خاک بر سرمون خودمون هم که تکنولوژی نداریم

 3. علی می گوید

  تکنولوژی داریم و ماشین های خوبی هم داریم می سازیم ولی خب ایرانیا همیشه بیگانه پرست بودن و مرغ همسایه براشون غازه الان تارا که ایرانیه یا پژوه ۲۰۷ و پژو ۳۰۰۸ خودروهای اولین فقط قیمتشون یکم گرونه که اون کلا قیمت همه ماشینا گرونه

  1. امیرسام می گوید

   گویا شما ماشین خوب سوار نشدید که میگید ما ماشینای خوبی داریم، بهتره برید ماشینای شرکتهایی مثل بنز، بی ام دبلیو، داج، جیپ، ولوو، و… رو حتما ببینید، تکنولوژی به اونا میگن، ما فقط فروغون تولید میکنیم

  2. mehdi می گوید

   این پاسخ شما دو حالت داره، یا تو غار زندگی می‌کنید و تابحال ماشین هایی که حتی در همین کشور های همسایه ما از جمله افغانستان، عراق و کشور های عربی استفاده می‌کنند رو از لحاظ ایمنی و راحتی و تکنولوژی ندیدید و یا بر اساس سهمیه ساندیس و سیگاری که میگیرید کامنت های کاذب می‌نویسید.

 4. Amir می گوید

  میشه بگید ۲۰۶چجوری زیر تیغ جراحی نرفته که ۲۰۷ شده؟؟؟

 5. امیر می گوید

  سلام
  نمیدونم چرا ما ایرانی ها دوست داریم تو هر موضوعی اظهار نظر کنیم لطفا در مورد موضوعی که علم و سوادش رو ندارید نظر ندید لطفا
  ممنون

 6. محمد می گوید

  نویسنده محترم شما از وقتی خودت یه مدت کوتاه با ۳۱۵ و ۲۳۰ رانندگی کنی نوشته هات رو عوض میکنی،اصلا موتور برلیانس قابل قیاس نیست با ۳۱۵،،داخل کابین ۲۳۰ به مراتب با کیفیت تر هست گشتاور ت دور پایین برلیانس شتاب یازده بهش دیده البته با ضریب گریبکس خوب ولی ۳۱۵ زیر ۱۶ نیست ،واقعا تعجب

 7. آرمان می گوید

  ممنون از مقایسه ای که انجام دادید.من خودم ۲۰۶ صندوق دار دارم و بسیار راضی هستم.به پیشنهاد پند نفر میخواستم ۳۱۵ صندوق دار بگیرم که خیلی هم رغبت نداشتم.با این مقاله شما در تصمیم خودم برای نگه داشتن ۲۰۶ مصمم تر شدم.

 8. abolfazl می گوید

  ۳۱۵ شرف داره به خانواده پژو…..واقعا خیلی از پژو بهتره.چون خودم هم ۴۰۵ داشتم هم ۲۰۶….کافیه فقط یخرده اب کم کنن همون لحظه باید فاتحه سرسیلندر و واشر رو خوند…
  ولی ۳۱۵ خیلی کمتر اذیت میکنه در کل

  1. بايرام می گوید

   قربون شکل ماهت،مثل اینکه با ۴۰۵ زائیدی، چرا ۲۰۶ رو قاطیش میکنی!!!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.