قیمت‌گذاری سه ماهه خودرو از دستور کار خارج شد

0
قیمت‌گذاری سه ماهه خودرو از دستور کار خارج شد

طی ماه‌های گذشته قیمت خودرو در بازار آزاد متاثر از نوسانات نرخ ارز و کاهش عرضه خودرو با افزایش شدیدی همراه بود و راهکارهای خودروسازان در خصوص عرضه خودرو به روش قرعه کشی و پیش فروش بلند مدت نیز نتوانست از التهاب بازار بکاهد.

اما در چند هفته گذشته به دلیل چشم انداز بهبود شرایط سیاسی کشور و ثبات نسبی در قیمت ارز، بازار خودرو همانند بازارهای موازی دیگر مانند طلا و مسکن دچار رکود شد و به دلیل کاهش تقاضای خرید، روند کاهش قیمت خودرو در بازار در هفته گذشته شدت گرفت؛ به صورتی که قیمت بیشتر خودروها طی این مدت  ۱۵ درصد کاهش داشته است. این روند کاهش قیمت تا جایی ادامه یافته که قیمت برخی از خودروها به قیمت کارخانه‌ای آنها نزدیک شده است.

رضا شیوا قیمت خودرو‌های داخلی در فصل زمستان با همان نرخ پاییز عرضه خواهد شد. رئیس شورای رقابت گفت: «با توجه به ثبات نسبی قیمت‌ها و تورم بخشی اعلام شده از سوی بانک مرکزی، شورای رقابت تصمیم گرفت قیمت‌های فروش زمستان کارخانه‌ها افزایش نیابد و از این پس، قیمت‌گذاری خورو‌ها به جای سه ماهه، هر شش ماه یا سالانه تعیین خواهد شد».

وی افزود: «بانک مرکزی تورم بخشی پاییز را حدود ۱۴ درصد اعلام کرد، اما شورای رقابت با در نظرگرفتن بهره وری و کیفیت، تصمیم گرفت قیمت کارخانه‌ها برای زمستان افزایشی نداشته باشد».

بیشتر بخوانید: تولید ریگان کوپا و جی‌ام‌سی S350 مجددا در ریگان خودرو آغاز شد

قیمت‌گذاری سه ماهه خودرو از دستور کار خارج شد

رئیس شورای رقابت درخصوص فرمول جدید قیمت‌گذاری هم گفت: «این فرمول شرط افزایش ۵۰ درصدی داشت، لذا تا زمانی که افزایش ۵۰ درصدی اعمال نشود، این فرمول اجرایی نخواهد شد».

وی افزود: «شرکت سایپا اعلام کرده با فرمول جدید، توان افزایش تولید نخواهد داشت و ایران خودرو هم اعلام کرده برای افزایش تولید خواستار تغییرات است، لذا این فرمول اجرایی نخواهد شد».

رضا شیوا در خصوص اینکه خودروساز‌ها این قیمت‌گذاری را قبول دارند یا خیر، گفت: «شورا مستقل عمل می‌کند و خودروساز‌ها موظف هستند به آن عمل کنند».

وی با تاکید بر اینکه کلیه خودرو‌هایی که سابقه قیمت داشته‌اند، هیچ افزایش قیمتی تا پایان سال نخواهند داشت، گفت: «قیمت‌گذاری خودرو‌های جدید هم در کمیته خودرو بررسی می‌شود».

بیشتر بخوانید:‌ ترخیص خودروهای غیر استاندارد بنز و ب‌ام‌و گمرکی قوت گرفت

رئیس شورای رقابت در خصوص اینکه آیا سازمان بازرسی مصوبه قبلی شورا را لغو کرده، افزود: «سازمان بازرسی هرگز مصوبه شورا را لغو نکرده و از نظر قانونی مجوز این کار را ندارد و فقط درخواست تجدید نظر کرده است».

وی با اعلام این که تورم بخشی سه ماهه پاییز برای ایران خودرو ۱۴.۱ و سایپا ۱۴.۷۵ بوده است، گفت: «چنانچه در پی تغییرات سیاسی و اقتصادی ایران و جهان، تورم بخشی طی ماهه‌های آینده کاهش پیدا کند، براساس فرمول موجود، قیمت‌های کارخانه نیز کاهش خواهد یافت».

شیوا گفت: «فعلا تا پایان فرودین سال آینده، قیمت‌های کارخانه‌ای تغییری نخواهد کرد. شیوا در پایان افزود: تا زمانی که تولید افزایش یابد و عرضه و تقاصا خودرو متناسب با یکدیگر شوند، مدل عرضه خودرو با قرعه کشی ادامه خواهد یافت».

از زمانی که قیمت ارز کاهش یافته، قیمت خودرو نیز روند نزولی دارد و همچنان شاهد کاهش قیمت ارز در بازار هستیم و اگر این روند ادامه دار باشد به طور حتم قیمت خودرو همچنان کاهشی خواهد بود و اکنون نباید اقدام به خرید خودرو کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید