مقایسه رنو مگان با مزدا ۳ و کیا سراتو

زمانی که دست‌دوم باکیفیت به خودروی صفر چینی می‌ارزد!

0
عکس رنو مگان

باتوجه به عدم تولید و دست‌دوم بودن مگان، مقایسه آن با دیگر خودروهای هم‌رده‌اش، فقط در صورتی عادلانه خواهد بود که خودروهای دست‌دوم دیگر، با قیمت مشابه را مورد مقایسه قرار دهیم. به‌هرحال، خیلی‌ از خریداران خودرو در این رده قیمتی تمایل دارند به‌جای خرید خودروی صفر چینی، خودروی دست‌دوم برند و باکیفیت بخرند. بنابراین در این مطلب به مقایسه رنو مگان با مزدا ۳ و کیا سراتو می‌پردازیم و مزایا و معایب هر یک را در کفه ترازو قرار می‌دهیم.

مقایسه رنو مگان با مزدا ۳

مزدا ۳ خودرویی ژاپنی است که در سال ۲۰۰۳ به بازار معرفی شد و چین و ایران از آن استقبال کردند. این خودرو در زمان خود فروش بسیار خوبی داشت و حتی در سال ۲۰۰۶ به‌عنوان دومین خودروی پرفروش کانادا شناخته شد.

مزدا ۳ موتورهای مختلفی دارد، اما نسخه‌ای که در ایران عرضه شد، از موتوری ۲ لیتری بهره می‌برد و همه تیپ‌های مزدا ۳ در ایران همین پیشرانه را دارند. موتور این خودرو ۱۴۷ اسب بخار قدرت دارد و می‌تواند ۱۸۷ نیوتن گشتاور تولید کند. این خودرو برای انتقال قدرت به چرخ‌های جلو یک جعبه‌دنده ۴ سرعته اتوماتیک دارد.

در طرف مقابل، مگان با دو نوع موتور ۱/۶ لیتری و ۲ لیتری همراه با دو نوع جعبه‌دنده دستی و اتوماتیک در ایران عرضه شد. قدرت موتور ۱/۶ لیتری برابر با ۱۱۵ اسب بخار و گشتاور ۱۵۱ نیوتن‌متر است. اما خودروی ۲ لیتری آن ۱۳۲ اسب بخار قدرت دارد و گشتاور آن ۱۸۸ نیوتن‌متر است.

اگر بخواهیم ظاهر این مگان را با مزدا ۳ مقایسه کنیم، می‌بینیم که مگان یک خودروی با صلابت، محکم و خانوادگی است، اما مزدا ۳ بیش‌تر با هدف جذب جوانان و با ظاهری اسپرت‌تر ساخته شده است. هردو خودرو می‌توانند در رده سنی خاصی مشتریان خود را جذب کنند؛ یکی در رده سنی میانسال و دیگری در رده جوانان. اما نمی‌توان به ظاهر هیچ‌کدام خرده گرفت.

فرمان‌پذیری هردو خودرو مناسب است، اما با روشن شدن موتور، صدای واردشده به داخل کابین در مزدا ۳ بسیار کم‌تر از مگان است. در مقایسه رنو مگان با مزدا ۳ باید گفت که مزدا ۳ در تعویض دنده نرم‌تر است و جعبه‌دنده‌هایی با عملکرد مناسب‌تری دارد، اما در عوض، فرمان مگان نرم‌تر است. هردو خودرو ترمز ABS دارند، اما عملکرد این محصول رنو در ترمزگیری بهتر است.

حجم صندوق مگان با ۵۲۰ لیترگه در مقایسه با حجم صندوق مزدا با ۴۱۹ لیتر، بسیار بیش‌تر است. مزدا ۳ فضای جلوی پای کم‌تری دارد و برای استفاده‌های کوتاه‌مدت‌ مناسب است، اما مگان فضای بیش‌تری را به جلوی پاها اختصاص داده است. روکش صندلی‌های مزدا ۳ چرمی است. ۶ کیسه هوا را برای سرنشینان در مزدا اختصاص داده‌اند، درحالی‌که در مگان فقط ۲ کیسه هوا برای سرنشینان جلو تعبیه شده است.

درکل، با مقایسه زنو مگان با مزدا ۳؛ مزدا آپشن‌های بیش‌تری ارائه می‌کند. مگان نسبت به مزدا ۳، ارتفاع و فاصله بیش‌تری با سطح زمین دارد و در دست‌اندازها اصلاً به مشکل برنمی‌خورد، اما با مزدا ۳ دائماً باید حواس‌تان باشد تا کف خودرو با زمین برخورد نکند.

شاید بد نباشد مطلب مقایسه مزدا ۳ با خودروهای هم‌رده خود را هم مطالعه کنید تا دید بهتری نسبت به این خودرو به دست آورید.

عکس رنو مگان

مقایسه رنو مگان با کیا سراتو

کیا سراتو تولید سایپاست. هرچند هنوز هم خودروی صفر آن در بازار وجود دارد، ولی ما در این مقایسه، مدل کارکرده آن را در نظر داریم که قیمت آن با مگان هم‌سطح است.

این خودرو نیز مانند مگان در نوع ۱/۶ لیتری و ۲ لیتری عرضه شده است و دقیقاً مثل مگان، در دو نوع دنده اتوماتیک و جعبه‌دنده دستی تولید شده است.در این‌جا نیز مانند مقایسه رنو مگان با مزدا ۳، بازهم مگان از نظر ظاهر رقابت را به کیا سراتو می‌بازد. باآن‌که ظاهر مگان قابل دفاع است، اما سراتو جذابیت و تازگی بیش‌تری دارد. حتی نمای داخلی این خودرو نیز چشم‌گیرتر است.

با مقایسه رنو مگان با کیا سراتو متوجه می‌شویم که مگان از نظر آپشن‌ها و تجهیزات، در رده پایین‌تری قرار می‌گیرد. جعبه‌دنده‌های کیا، در هردو نوع ۱/۶ لیتری و ۲ لیتری، ۶ سرعته هستند، و در مقایسه با مگان، که جعبه‌دنده‌های آن ۴ سرعته به‌شمار می‌آیند، در رده بالاتری قرار می‌گیرد؛ همین امر باعث می‌شود کیا در سربالایی‌ها با شتاب بهتر و سرحال‌تر عمل کند.

صندوق‌عقب کیا ۴۱۵ لیتری است و از صندوق‌عقب مگان کوچک‌تر است. از نظر راحتی هم، مگان شرایط بهتری دارد و سواری با آن راحت‌تر است. باز هم باید این نکته را در نظر داشت که قطعات یدکی مگان از قطعات کیا سراتو، گران‌تر هستند و همین امر باعث می‌شود که کیا گزینه بهتری برای خرید باشد. اما با همه این تفاسیر، برند سازنده مگان، یعنی رنو، از کیا خوش‌نام‌تر است و همین موضوع می‌تواند باعث برتری مگان به کیا شود.

امیدواریم که این مطلب توانسته باشد اطلاعات مفیدی از رنو مگان در اختیارتان قرار دهد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت دیوار از آخرین قیمت‌ خرید و فروش رنو مگان مونتاژ مطلع شوید.

نظر شما درباره مقایسه بالا چیست؟ نظرات و تجربیات خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

درباره رنو مگان بیشتر بخوانید:

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید