مقایسه رنو تلیسمان با کیا اپتیما و تویوتا کمری و پژو ۵۰۸

رقابت تنگاتنگ در میدان بزرگان

1

رنو تلیسمان یک سدان شیک و خانوادگی است که وارد بازاری مملو از رقبای معتبر و محترم شده است. پیش از عرضه این محصول کمپانی رنو، در حوزه سدان‌های نیمه‌لوکس موجود در ایران، برندهایی همچون کیا اپتیما، هیوندای سوناتا، تویوتا کمری، هوندا آکورد، پژو ۵۰۸ و… وجود داشته‌اند. حال در این مطلب به مقایسه رنو تلیسمان با کیا اپتیما و تویوتا کمری و پژو ۵۰۸ می‌پردازیم و این خودروی فرانسوی را در مقابل رقبایش در بازار ایران قرار می‌دهیم.

مقایسه رنو تلیسمان با پژو ۵۰۸

یکی از مقایسه‌های رایج، یک مقایسه کاملاً فرانسوی میان دو سدان‌ خانوادگی نیمه‌لوکس و به‌روز یعنی رنو تلیسمان و پژو ۵۰۸ است.

با مقایسه رنو تلیسمان با پژو ۵۰۸ از نظر طراحی ظاهری، باید وضعیت تلیسمان را بهتر، شیک‌تر و مشتری‌پسندتر بدانیم، طوری‌که حتی در این زمینه رقبای آسیای شرقی خودش را هم پشت سر گذاشته است!

به‌‌لحاظ فنی، هردو خودرو دارای حجم پیشرانه یکسانی هستند، ولی قدرت و گشتاور ایجاد شده توسط تلیسمان برتر است، این امر به‌واسطه کارکرد و نوع سیستم به‌کاررفته در موتور آن است. درواقع، دیگر حجم موتورها به‌تنهایی نشان‌دهنده برتری کارکرد یک خودرو نمی‌تواند باشد، بلکه نوع سیستم به‌کاررفته و تولید قدرت و گشتاور بهینه باید مدنظر قرار بگیرد. به‌نسبت همین تفاوت قدرت و گشتاور، شتاب ایجاد شده در تلیسمان نیز ۱.۱ ثانیه بهتر از پژو ۵۰۸ است.

در مقایسه آپشن‌ها، در نگاه اول امکانات پژو ۵۰۸ نظیر دنده پشت فرمان، سیستم تهویه چهارگانه و… به چشم می‌آید که تلیسمان فاقد آن است، اما افزودن آپشن‌هایی تازه به جدیدترین مدل تلیسمانی که وارد ایران شده است، عملاً باعث می‌شود که این خودرو در این زمینه نیز دست بالا را داشته باشد که از جمله این آپشن‌ها می‌توان به نور بالای اتوماتیک در تلیسمان E3 مدل نیمه دوم ۲۰۱۷ اشاره کرد.

از نظر ایمنی نیز دو خودرو به‌واسطه کسب پنج ستاره از یورو انکپ اروپا، در یک سطح قرار می‌گیرند.

مقایسه رنو تلیسمان با کیا اپتیما

کیا اپتیما یکی از زیباترین سدان‌های کلاس‌بالا در ایران محسوب می‌شود و با طراحی خشن و جلوپنجره بزرگش، در همان نگاه اول چشم هر بیننده‌ای را می‌گیرد.

اما با مقایسه رنو تلیسمان به اپتیما متوجه می‌شویم که طراحی ظاهری تلیسمان نیز چیزی کم ندارد و حسابی رنوبازان را سورپرایز کرده است. پس در مقایسه ظاهری، می‌توان هر دو را یکسان دانسته و همه‌چیز را به سلیقه مخاطب واگذار کرد.

اما از نظر طراحی کابین، باید وضعیت تلیسمان را البته با فاصله‌ای اندک، کمی بهتر بدانیم. اپتیما سعی کرده که در طراحی کابین خود، سادگی را بر شلوغی همیشگی محصولات کره‌ای ترجیح بدهد. با ‌وجود این سادگی و زیبایی در طراحی فضای داخلی اپتیما، بهره‌مندی تلیسمان از طراحی متفاوت داخل کابین و نمایش‌گر لمسی، وضعیت را کمی برای این سدان فرانسوی بهتر کرده است.

از نظر ایمنی نیز دو خودرو پنج ستاره از یورو انکپ اروپا کسب کرده‌اند و از این نظر در شرایط برابری قرار دارند. در مقایسه فنی دو خودرو نیز تلیسمان با وجود این‌که موتوری کم حجم‌تر دارد، ولی به‌واسطه سیستم استفاده شده در پیشرانه آن، ضمن کم‌تر بودن مصرف سوخت، قادر به تولید قدرت و گشتاور بیش‌تری نسبت به اپتیماست. درواقع، موتور اپتیما می‌تواند ۱۷۷ اسب بخار قدرت تولید کند که در مقایسه با تلیسمان در رتبه پایین‌تری قرار می‌گیرد.

از نظر آپشن‌ها نیز دو خودرو یکسان هستند، هرچند هردو آپشن‌هایی دارند که دیگری فاقد آن است، ولی برای جبران این نقص، هر کدام اقدام به ایجاد آپشن‌های جدیدی کرده‌اند. پس در جمع‌بندی کلی، وضعیت دو خودرو یکسان ارزیابی می‌شود، ولی تلیسمان از نظر فنی کارکرد بهتری دارد.

از سوی دیگر، در بحث تعمیرات راحت‌تر موتور، باید حق را به اپتیما داد چون موتور تنفس طبیعی آن کم‌تر دچار مشکل می‌شود و رفع اشکال آن راحت‌تر است.

مقایسه رنو تلیسمان با تویوتا کمری

در پایان به مقایسه رنو تلیسمان با تویوتا کمری می‌رسیم. به‌طورکلی، تویوتا برند خاصی در دنیای خودروسازی است و مخصوصاً نسخه‌های سدان این برند، همیشه جزو بهترین‌های بازار بوده‌ و به همین علت، رقابت با آن همیشه سخت بوده است. تویوتا کمری هم جزو سدان‌های شیک و کلاس‌بالا در بازار خودروی ایران است که سابقه حضورش از تلیسمان بیش‌تر است.

در حال حاضر، واردات نسخه‌های صفر این خودرو به ایران با مشکلاتی روبه‌رو شده است، ولی نسخه‌های هیبریدی ۲۰۱۵-۲۰۱۶ آن در بازار موجود بوده و قیمتی معادل نسخه‌های صفر تلیسمان دارد.

کیفیت قطعات و تکنولوژی ساخت تویوتا کمری همان چیزی است که از آن انتظار می‌رود؛ ماندگار با استهلاک کم. بد نیست بدانید که برای هیبریدی کردن پیشرانه این خودرو، دوهزار قطعه طراحی و به موتور آن اضافه شده است.

تویوتا کمری را خودرویی نرم، کم استهلاک و خانوادگی می‌دانند و از تلیسمان هم به‌عنوان بهترین محصول رنو یاد می‌کنند. باوجوداین‌که، انتخاب نهایی بیش‌تر افرادی که به مقایسه این دو خودرو می‌پردازند، به‌دلیل سابقه و کیفیت مطلوب، از همان ابتدا تویوتا کمری است، ولی به‌نظر می‌رسد که کمری از نظر آپشن‌ها قافیه را به تلیسمان ببازد، هرچند این تفاوت چندان قابل‌توجه نیست.

از نظر موتور نیز دو خودرو شباهت‌های زیادی به‌هم دارند، با این تفاوت که مدل مورد بررسی کمری، یعنی مدل هیبریدی ۲۰۱۶، به‌واسطه نوع پیشرانه‌ای که برایش درنظر گرفته‌اند، می‌تواند ۲۰۰ اسب بخار قدرت و ۲۳۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند. هرچند، شتاب آن در مقایسه با تلیسمان کم‌تر است.

درکل، به‌نظر می‌رسد حتی با وجود قدیمی‌تر بودن مدل مورد بررسی تویوتا کمری، وضعیت این خودرو، با کمی فاصله، از رنو تلیسمان بهتر باشد.

درباره رنو تلیسمان بیشتر بخوانید:

1 نظر
  1. محسن زاهدی می گوید

    در رابطه مقایسه تلیسمان فوق‌العاده هستش بسیار لوکس وزیبا و ازنظر فنی‌ عالیه فقط یک نقطه ضعف کوچکش کوبش عقب خودرو هستش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.