پرش جنرال موتورز به دنیای برقی‌ها!

معرفی و نقد طراحی شورولت اکو ناکس الکتریکی به قلم فرزاد برخورداری

1

شورولت خط تولید خودروهای برقی خود را در پاییز ۲۰۲۳ گسترش خواهد داد تا شامل مدل اکو ناکس الکتریکی Equinox EV، یک شاسی‌بلند کامپکت مقرون‌به‌صرفه و کاربردی که با قیمت تخمینی حدود سی هزار دلار در ایالات متحده شروع می‌شود. این خودرو در تریم‌های LT و RS از پلتفرم Ultrium جنرال موتورز استفاده خواهند کرد.

استیو هیل، نایب رئیس شورلت، گفته است:

Equinox همیشه نقش مهمی برای شورلت به عنوان دومین برند پرفروش داشته است. ارائه یک گزینه خودروهای برقی مقرون‌به‌صرفه در پرتیراژترین بخش صنعت، ثابت می‌کند که Chevy قصد دارد خودروهای برقی را در دسترس همه قرار دهد.

در تصاویر زیر شما شورولت اکو ناکس ۲۰۱۹ غیربرقی را می‌بینید که اولین مدل آن در سال ۲۰۰۵ ساخته شد و دارای موتوری یک و نیم لیتری تا ۲ لیتری است و یکی از پرفروش‌های شرکت شورولت تا به حال بوده است.

اما ظاهراً جنرال موتورزی‌ها نمی‌خواهند که به غیر از شورولت بولت، خودروی کاملاً جدیدی را، با نام و پلتفرم جدید به بازار ارائه کنند. از این رو ریدیزاین کامل بدنه مدل اکیویی ناکس در دستور کار قرار گرفته شده است، و شورولت می‌خواهد که با خوش‌نامی این مدل، پای خود را به عرضه EV یا همان خودروهای الکتریکی بیشتر باز کند. البته تا پاییز ۲۰۲۳ باید برای این خودروها که شامل یک مدل بلیزر، پیکاپ سیلورادوی برقی و همین مدل اکو ناکس منتظر باشیم تا رفته‌رفته به انبوه خودروهای برقی اضافه گردند.

معرفی و نقد طراحی شورولت اکو ناکس الکتریکی
شورولت اکو ناکس الکتریکی

تغییراتی که در استایل این کراس‌اوور شاهد هستیم نمایان‌گر این مسئله است که در نمای جلو شباهت خاصی با مدل کامارو ایجاد شده است و در یک نگاه این مدل را به یاد بیننده می‌اندازد. از یک سوی، جلوپنجره وسیع و عریض خودرو که حالتی تهاجمی دارد بیشتر از پیش خودنمایی می‌کند، و از سوی دیگر چراغ‌های خطی شکلی که تمامی عرض خودرو را پوشش داده‌اند، دیگر این روزها نمادی از خودروی برقی (الکتریکی)  شده است.

در نمای جانبی هم ابعاد بزرگتر رینگ و لاستیک‌های خودرو، نسبت به مدل قبلی خودنمایی می‌کنند، همچنین پروفایل کناری خودرو به نحوی طراحی شده که بیش از آنکه مانند نسل پیشین، یک خودروی شاسی بلند با ابعاد کوچک نشان داده شود، بیشتر یک کراس‌اوور با ارتفاع کلی کابین کمتر دیده شده و به قابلیت‌های سواری شهری آن بیشتر توجه شده است.

گلگیرهای برجسته قوس‌دار، که در مدل جدید اغراق بیشتری دارند، حس پویایی و اسپرت بودن این کراس‌اوور را تشدید کرده و حالتی جوان‌پسندانه‌تری به اکو ناکس داده‌اند.

شورولت اکو ناکس الکتریکی
شورولت اکو ناکس الکتریکی

نمای عقب هماهنگی خوبی با نمای جلوی خودرو دارد و چراغ‌های عقب باریک و یک دست، به‌خوبی در بالاترین جای ممکن قرار گرفته شده‌اند و حس اکتیو بودن این خودرو را اضافه کرده است. ستونی C عقب هم با ترکیب رنگ مشکی پیانویی سقف، استایلی شبیه به سکان عمودی هواپیماهای جنگنده را ارائه می‌کند که تاکیدی بر جنگنده بودن و اسپرت بودن این کراس‌اوور EV دارد.

نمای داخل شورولت اکو ناکس الکتریکی
نمای داخل شورولت اکو ناکس الکتریکی

قرار است که مجموعه باتری این خودرو، با هر بار شارژ بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ مایل را پیمایش کند که برای یک خودروی برقی سی هزار دلاری جهش بسیار خوبی است.

خرید و فروش و قیمت خودروهای شورولت

1 نظر
  1. آرین می گوید

    بلاخره جنرال‌موتورز هم بعد سالها درست بکار شد👍⚡
    برسی عالی بود ممنون 🌸

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.