زنده کردن خاطرات

نقد طراحی و تحلیلی بر معرفی نیسان Fairlady Z به قلم علیرضا محمدزاده

0

سال گذشته میلادی بود که نیسان، سرانجام پس از مدت ها از نسل جدید کوپه‌های اسپرت سری Z خود رونمایی و به بازار عرضه کرد. مدلی که با وجود بهره‌گیری از یک زبان طراحی اسپرت، مدرن و امروزی، اما همچنان رگه‌هایی از نسخه‌های قدیمی این کوپه، در طراحی آن به چشم می‌خورد و به نوعی لقب یک خودروی اسپرت با طراحی رترو را به دوش می کشد.

حال نیسان یک نسخه سفارشی از مدل Z جدید را در نمایشگاه اتومبیل توکیو و با نام Fairlady Z Customized Proto معرفی کرده است که برخی از ویژگی‌های ظاهری آن، یادآور مدل Z432R که در سال ۱۹۷۰ رونمایی و عرضه شد است.

اما بد نیست پیش از پرداختن به ویژگی‌های مدل جدید Fairlady Z Proto، با Z432R بیشتر آشنا شوید. این نسخه که بر پایه نسل اول سری Z و مدل ۲۴۰Z ساخته شده بود، از یک پیشرانه شش سیلندر بهره می‌برد که در هر سیلندر چهار سوپاپ، سه کاربراتور و دو میل بادامک وجود داشت که نام «۴۳۲» نیز برگرفته از همین اعداد و ارقام و ویژگی های فنی آن است؛ ضمن اینکه این مدل به عنوان یکی از گران‌ترین مدل‌های نیسان در طول تاریخ شناخته می‌شود چرا که یک نسخه از آن به تازگی و با قیمت تاریخی ۸۰۰ هزار دلار فروخته شده است.

اما بازگردیم به بررسی ویژگی‌های مدل جدید Z Proto که با بهره‌گیری از یک رنگ نارنجی برگرفته از Z432R، بسیار چشمگیر شده است. جدای از این رنگ جذاب، این مدل با استفاده از الگوهای مشکی رنگ بر روی قسمت‌هایی از بدنه مانند کاپوت، سقف، اسپویلر عقب، قاب آینه و رکاب درب ها و نیز جلو پنجره دو تیکه، ارتباط خود با مدل Z432R را از نظر ظاهری بیش از پیش تقویت می‌کند.

علاوه بر این موارد، نیسان با بهره گیری از رینگ و لاستیک‌های مشکی به همراه نوشته های سفید و کاسه چراغ های مشکی، سبب ایجاد شباهت‌های بیشتر بین این دو مدل شده است. به گفته مدیر عامل نیسان، ماکوتو اوچیدا «Makoto Uchida»: « این کمپانی برای تولید و عرضه مدل Fairlady Z Proto به بررسی بازخورد این مدل در میان مشتریان خود خواهد پرداخت».

حال باید منتظر ماند و دید که آیا نیسان تصمیم به تولید این مدل سفارشی خواهد گرفت یا اینکه این مدل در حد یک ایده مفهومی باقی خواهد ماند.

خرید و فروش و قیمت خودرو نیسان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.