زره دارتز بر پیکربنز GLS

نقد و تحلیلی بر تولید محصول جدید ضدگلوله دارتز به قلم علیرضا محمدزاده

0

کمپانی دارتز یکی از معروفترین مراکز طراحی و تولید محدود خودروهای خاص ضدگلوله در دنیا است که برخی محصولات تولیدی آن به جهت سبک و سیاق متفاوت طراحی، مشخصات فنی و و البته حفاظتی بدنه بسیار مشهور هستند.

اما به‌تازگی این شرکت از محصول جدیدش با نامی عجیب و طولانی Dartz Prombron Black Alligator MMXX Black Tiger Edition رونمایی کرده که بر پایه مرسدس GLS طراحی و ساخته شده است. به عبارت ساده‌تر تیم طراحی و مهندسی Dartz اقدام به تقویت کامل بدنه یک مرسدس بنز GLS با طرحی خاص نموده‌اند. در اولین مواجهه با این خودرو، چهره خشن و مخوف آن و ترکیب رنگی نارنجی/مشکی بدنه شما را کاملاً میخکوب می‌کند.

طراحی بدنه با مجموعه‌ای از سطوح مثبت و منفی (بیرون‌زده و برآمده)، خطوط و زوایای خشک، مسطح، تخت و تیز، زاویه‌دار و المان‌ها، به‌راحتی توانسته کاراکتری جدی و عبوث را برای این چهارچرخ زرهی خلق نماید. دارتز در تغییر چهره GLS و تبدیل آن به یک خودرو درشت اندام ضد گلوله، از برخی خصوصیات ظاهری بدن تمساح و همچنین ترکیب رنگ مشکی و نارنجی الهام گرفته از پوست ببر در کنار افکت‌هایی از جنس فیبر کربن، سعی داشته تا تصویر کلی خودرو جدیدش را بیش از آنچه هست، جان سخت، مخوف و مقاوم نشان دهد.

این شرکت همچنین از فناوری GBOL برای شیلد یا زره بدنه استفاده کرده که به‌نوعی برای اولین بار در خودروهای غیرنظامی استفاده می‌شود. این فناوری خاص باعث می‌شود تا خودروی زرهی علی‌رغم پوشش سخت و مقاوم بدنه از نظر وزنی با مرسدس GLS برابری کند که این یک دستاورد قابل توجه برای دارتز محسوب می‌شود، چرا که اصولا خودروهای ضد گلوله همواره به‌دلیل وزن زیاد بدنه، قابلیت‌های مانورپذیری پایینی دارند.

دارتز در خصوص جزییات قوای محرکه Prombron Black Alligator MMX به جز پیشرانه V8 آن اطلاعات دیگری را ارائه نداده، اما بر تقویت پیشرانه فوق تاکید داشته است. از نکات جالب در خودرو  MMX، عدم رویت هر گونه دستگیره در است، ضمن آنکه در صورت تلاش افراد ناشناس برای ورود به داخل کابین، بدون داشتن کد مخصوص یک شوک الکتریکی خفیف از سوی خودرو دریافت خواهند کرد.

این SUV زرهی همچنین فاقد آینه‌های جانبی است. اما مجموعه‌ای از دوربین‌های تعبیه شده علاوه بر ارائه نمای کاملی از وضعیت پشت خودرو، محیط پیرامونی آن را نیز برای سرنشینان خودرو قابل رویت می‌نماید. یکی دیگر از قابلیت‌های این مدل که به‌منظور دور نگه داشتن چشم‌های کنجکاو در نظر گرفته شده، پنجره‌های الکتروکروماتیک است که ضمن ضدگلوله بودن می‌توانند از شفاف به مات تغییر کنند.

در داخل کابین، دارتز به دلیل علاقه خاص خود به استفاده از مواد گران‌قیمت و پر زرق و برق با مرسدس GLS تفاوت‌های فاحشی دارد و استفاده از نمایشگرهای آنالوگ به‌جای صفحه نمایش‌های لمسی و دیجیتال و یا استفاده زیاد از قطعات تزیینی به رنگ طلایی و موارد دیگری نظیر چرم تمساح و … دقیقاً بر اساس سلایق مشتریان خاصش انجام شده است. هرچند دارتز تا به این لحظه هنوز جزئیات دقیقی از قیمت این مدل ارائه نکرده، اما با توجه به مشخصات ظاهری، مواد به‌کار رفته در داخل اتاق و زرهی شدن بدنه، قطعاً باید منتظر قیمت بالایی برای این مدل باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.