کم مصرف ترین خودروهای ایرانی و خارجی بازار کدامند؟

معرفی ماشین‌های کم مصرف بازار ایران

2

کم مصرف ترین خودروهای ایرانی و خارجی بازار کدامند؟ اگر هنگام خرید خودرو برای شما هم سوال شده که ماشین های کم مصرف ایرانی خارجی که در بازار می‌توان یافت کدام گزینه‌ها هستند، این مطلب می‌تواند به شما کمک کند.

سال‌هاست که تمرکز سازندگان خودرو در سراسر جهان، در کنار تولید یک خودروی باکیفیت و با آپشن‌های متنوع، تلاش برای کم کردن مصرف سوخت خودروهاست. بالا بودن قیمت سوخت در سراسر دنیا سبب تغییراتی در سیاست تولید خودرو در کمپانی‌های مطرح دنیا شده است.

در عین حال، تلاش فعالان محیط زیست برای آگاهی بخشیدن به مردم در کم‌کردن میزان گازهای گلخانه‌ای، و همچنین کم شدن منابع سوخت، همه و همه دست به دست هم دادند تا طرح‌های مختلفی برای کم کردن مصرف سوخت و همچنین تولید خودروهای الکتریکی، هیبریدی، گازسوز و خورشیدی ارائه شود.

با این حال، بالا بودن قیمت خودروهای هیبریدی و برقی، سبب شده که تمام افراد توان خرید آن را نداشته باشند. به همین دلیل باز هم تمرکز به سمت کم مصرف شدن بیشتر خودروها معطوف شده است. در سال‌های اخیر بسیاری از خودروهای وارداتی به ایران دارای این ویژگی مثبت بوده‌اند. اما در مورد خودروهای داخلی کمی قضیه مشکل‌دار است.

در ادامه این مطلب، به معرفی تعدادی از کم مصرف ترین خودروهای ایرانی و خارجی بازار می‌پردازیم.

کم مصرف ترین خودروهای ایرانی کدامند؟

خودروهای داخلی به دلایل مختلف نمی‌توانند خیلی مصرف سوخت پایینی داشته باشند. انحصار در صنعت خودروسازی و سیاست‌های عجیب و غریب در این مورد از یک طرف، و قدیمی بودن فناوری‌های تولید خودرو در ایران از طرف دیگر، نتیجه‌اش تولید خودروهای با کیفیت پایین و مصرف سوخت بالاست.

با این حال، در این میان شاید بتوان به تعدادی خودروی داخلی به عنوان کم ‌مصرف ترین خودرو ایران اشاره کرد.

سمند Ef7 - یکی از کم مصرف‌ترین خودروهای داخلی

۱. سمند LX مدل EF7

سمند به عنوان خودروی ملی، قاعدتاً باید تمامی استانداردهای لازم برای یک خودروی کم هزینه و کم مصرف را داشته باشد، اما در حقیقت چنین نیست.

سمند LX با موتور ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری خود قدرتی برابر با ۱۱۴ اسب‌بخار دارد. مصرف سوخت سمند LX مدل EF7 در داخل شهر ۱۰ لیتر و در جاده ۵.۸ لیتر است که می‌توان مصرف ترکیبی آن را ۷.۵ لیتر تخمین زد.

به طور کلی، سمند LX مدل EF7 سیستم تعلیق مناسبی دارد. همچنید LX خودروی جاداری است که آن را به گزینه خوبی برای خانواده‌ها تبدیل می‌کند. با این حال، این خودرو که در گذشته از کیفیت خوبی برخوردار بود، در چند سال اخیر با افت کیفیت روبرو شده است.

بر اساس داده‌های دیوار، قیمت سمند LX مدل EF7 در اواخر اردیبهشت ۱۴۰۱ حدود ۳۵۰ میلیون تومان است.

خرید و فروش و قیمت سمند LX

پژو ۲۰۶ - یکی از کم مصرف‌ترین خودروهای داخلی

۲. پژو ۲۰۶ تیپ ۲

پژو ۲۰۶ به عنوان یکی از محبوب‌ترین خودروهای ساخت داخل، یکی از ماشین های کم مصرف محسوب می‌شود. این خودرو با موتور ۴ سیلندر ۱.۴ لیتری خود قدرتی برابر با ۷۵ اسب‌بخار تولید می‌کند.

پژو ۲۰۶ با شتاب ۱۴.۱ ثانیه، در داخل شهر مصرف سوختی معادل ۸.۴ لیتر و در خارج شهر ۵ لیتر دارد. در مجموع پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با مصرف سوخت ترکیبی ۶.۳ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر و استاندارد آلایندگی یورو ۴ یکی از کم‌مصرف‌ترین خودروهای ایران محسوب می‌شود.

 اگر به دنبال خرید خودرو کم مصرف ایرانی هستید، حتما به پژو ۲۰۶ تیپ ۲ هم فکر کنید.

بر اساس داده‌های دیوار، قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در اواخر اردیبهشت ۱۴۰۱ حدود ۳۱۹ میلیون تومان است.

قیمت و خرید و فروش پژو ۲۰۶ تیپ ۲

جدیدترین آگهی‌های پژو ۲۰۶

تندر ۹۰

۳. تندر ۹۰

یکی دیگر از کم مصرف ترین خودروهای ایرانی تندر ۹۰ است. تندر ۹۰ از آن‌دست خودروهایی است که آنقدر در بازار ایران تولید شده که در مجموعه تولیدات داخلی به حساب می‌آید.

این خودرو که یکی از اعضای خانواده رنو است، با موتور ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری خود با قدرت ۱۰۵ اسب‌بخار، از خودروهای پرفروش بازار ایران است. مصرف سوخت جاده‌ای تندر ۹۰، حدود ۶.۵ لیتر و مصرف شهری آن ۹ لیتر است. در مجموع با مصرف سوخت ترکیبی ۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر، یک خودروی کم مصرف محسوب می‌شود.

بر اساس داده‌های دیوار، قیمت رنو تندر ۹۰ صفر در بازار در اواخر اردیبهشت ۱۴۰۱ حدود ۴۷۵ میلیون تومان است.

خرید و فروش و قیمت رنو تندر ۹۰

عکس پراید

۴. پراید

بودن نام پراید در فهرست کم مصرف ترین ماشین های ایرانی چندان نکته عجیبی نیست. اصلا یکی از دلایل فروش زیاد محصول پرحاشیه و کم کیفیت شرکت سایپا مصرف سوخت پایین این خودرو است.

پراید در بهترین نسخه خود با موتور ۴ سیلندر ۱.۳ لیتری قدرتی برابر با ۷۱ اسب‌بخار دارد. این خودرو با شتاب ۱۵ ثانیه و استاندارد آلایندگی یورو ۲، مصرف سوخت ترکیبی معادل ۶.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر دارد.

در اواخر اردیبهشت ۱۴۰۱، قیمت یک دستگاه پراید ۱۱۱ صفر حدود ۲۰۹ میلیون تومان است.

قیمت خرید و فروش پراید ۱۱۱

جدیدترین آگهی‌های پراید

کم مصرف ترین خودروهای خارجی بازار کدامند؟

طبعاً کم مصرف‌ترین ماشین های خارجی گروه خودروهای هیبریدی هستند که به تعداد نسبتاً محدود وارد کشور شده‌اند. تویوتا پریوس، تویوتا کمری هیبرید، سوناتا هیبرید، میتسوبیشی اوتلندر هیبرید، لکسوس NX هیبرید، کیا اپتیما هیبرید و تویوتا CHR هیبرید از خودروهای پر طرفدار این گروه هستند.

اما همانطور که گفتیم، به دلیل بالا بودن قیمت این خودروها، شاید امکان خرید آن‌ها برای همه مقدور نباشد و به همین دلیل ما در این لیست، به خودروهای بنزینی کم مصرف در بازار ایران می‌پردازیم.

میتسوبیشی میراژ - یکی از کم مصرف‌ترین خودروهای خارجی

۵. میتسوبیشی میراژ

این مدل میتسوبیشی یکی از ارزان‌ترین نسخه‌های این کمپانی ژاپنی است که وارد بازار ایران شده است. این خودروی هاچ بک با موتور ۳ سیلندر ۱.۲ لیتری خود، قدرتی برابر با ۷۹ اسب‌بخار دارد.

مصرف سوخت این خودرو در شهر ۵.۳ لیتر و در جاده ۳.۹ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. میتسوبیشی میراژ با مصرف سوخت ترکیبی ۴.۶ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر یکی از خودروهای سبز بازار خودروی ایران محسوب می‌شود.

بر اساس داده‌های دیوار، قیمت یک دستگاه میتسوبیشی میراژ صفر در بازار در اواخر اردیبهشت ۱۴۰۱ حدود ۷۲۰ میلیون تومان است.

خرید و فروش و قیمت میتسوبیشی میراژ

کیا پیکانتو - یکی از کم مصرف‌ترین خودروهای خارجی

۶. کیا پیکانتو

این هاچ بک کوچک کره‌ای هم در ردیف خودروهای سبز قرار می‌گیرد. کیا پیکانتو مجهز به موتوری ۴ سیلندر با حجم ۱.۲ لیتر قدرت ۸۵ اسب‌بخار را تولید می‌کند.

این خودرو با شتاب صفر تا صد ۱۲.۹ ثانیه جاده‌ها را با مصرف ۴.۵ لیتر سوخت طی می‌کند. مصرف پیکانتو در شهر ۶.۷ لیتر است و در مجموع با سوخت ترکیبی ۵.۳ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر یکی از کم مصرف‌ترین خودروهای وارداتی بازار است.

بر اساس آگهی‌های دیوار، قیمت کیا پیکانتو ۲۰۱۶ کارکرده در بازار در اواخر اردیبهشت ۱۴۰۱ حدود ۶۰۰ میلیون تومان است.

خرید و فروش و قیمت کیا پیکانتو

جدیدترین آگهی‌های کیا پیکانتو

عکس ام وی ام ۱۱۰

۷. ام‌وی‌ام ۱۱۰

این خودروی کوچک چینی از همان بدو ورود به ایران به خاطر مصرف سوخت بسیار پایینش مورد توجه قرار گرفت. ام‌وی‌ام ۱۱۰ در دو نمونه ۳ و ۴ سیلندر به بازار عرضه شده است. موتور ۳ سیلندر با حجم یک لیتر قدرتی معادل ۶۸ اسب‌بخار دارد و با شتاب ۱۳ ثانیه مصرف سوخت ۸.۷ لیتر در داخل شهر و ۵.۴ لیتر در جاده را دارد.

این خودرو با مصرف سوخت ترکیبی ۷.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر دارای استاندارد آلایندگی یورو ۴ نیز می‌باشد. مدل ۴ سیلندر این خودرو تفاوت مصرف زیادی با نمونهٔ ۳ سیلندر ندارد. ام‌وی‌ام ۱۱۰ یکی از کم مصرف ترین ماشین های ایران است.

بر اساس آگهی‌های دیوار، قیمت ام‌وی‌ام ۱۱۰ کارکرده در اواخر اردیبهشت ۱۴۰۱ حدود ۱۰۰ میلیون تومان است.

خرید و فروش و قیمت ام‌وی‌ام ۱۱۰

هیوندای i10

۸. هیوندای i10

هیوندای آی ۱۰ هم مانند سه خودرویی که نام بردیم، یک هاچبک جمع و جور و دوست داشتنی است که با موتور ۴ سیلندر ۱.۲ لیتری خود، قدرتی برابر با ۸۶ اسب‌بخار تولید می‌کند.

هیوندای i10 در خارج از شهر ۵.۱ لیتر بنزین می‌سوزاند و در داخل شهر ۸ لیتر. این خودرو با شتاب ۱۳.۸ ثانیه مصرف سوخت ترکیبی معادل ۶.۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر داشته و استاندارد آلایندگی یورو ۶ را نیز داراست. هیوندای i10 یکی از گزینه‌های ماشین کم مصرف خارجی در ایران است.

بر اساس آگهی‌های دیوار، قیمت هیوندای i10 کارکرده در اواخر اردیبهشت ۱۴۰۱ حدود ۶۵۰ میلیون تومان است.

خرید و فروش و قیمت هیوندای i10 مونتاژ

جدیدترین آگهی‌های هیوندای i10 مونتاژ

مزدا ۲

۹. مزدا ۲

این هاچبک جذاب از کمپانی مشهور مزدا، مجهز به موتوری ۴ سیلندر با حجم ۱.۵ لیتر است که با قدرتی معادل ۱۰۲ اسب‌بخار در میان خودروهایی که نام بردیم، قدرتمندتر است.

مزدا ۲ با جعبه دنده اتومات تیپ‌ترونیک خود، شتابی برابر با ۱۱ ثانیه دارد. مصرف سوخت این خودرو در شهر ۸.۱ لیتر، خارج شهر ۵.۳ لیتر و به صورت ترکیبی ۶.۳ لیتر است. مزدا ۲ استاندارد آلایندگی یورو ۴ را نیز دارد.

بر اساس داده‌های دیوار، قیمت مزدا ۲ مونتاژ کارکرده در بازار در اواخر اردیبهشت ۱۴۰۱ حدود ۴۰۰ میلیون تومان است.

خرید و فروش و قیمت مزدا ۲ مونتاژ

دی اس ۳

۱۰. دی اس ۳

اگر بخواهیم در میان کم مصرف‌ترین خودروهای بازار یک خودروی نسبتاً لوکس‌تر را نیز نام ببریم، DS 3 یکی از آن‌هاست. این خودرو با موتور ۳ سیلندر توربوشارژ ۱.۲ لیتری خود قدرتی معادل ۱۱۰ اسب‌بخار دارد.

دی اس ۳ با شتاب ۹.۹ ثانیه و استاندارد آلایندگی یورو ۶، مصرف سوخت شهری معادل ۵.۶ لیتر و مصرف جاده‌ای ۳.۹ لیتر دارد. دی اس در مجموع با مصرف سوخت ترکیبی ۴.۶ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر یکی از کم مصرف‌ترین خودروهای وارداتی بازار ایران است.

بر اساس آگهی‌های دیوار، قیمت دی اس ۳ کارکرده در بازار در اواخر اردیبهشت ۱۴۰۱ حدود ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان است.

خرید و فروش و قیمت دی اس ۳

جدیدترین آگهی‌های دی اس

این بود فهرست کم مصرف ترین خودروهای بازار ایران …

با توجه به گران شدن سوخت و همچنین توجه ویژه محیط زیست در چند سال اخیر، بسیاری از افراد به دنبال خرید خودرویی هستند که کمتر سروکارشان را به پمپ بنزین بیاندازد و آلودگی زیادی هم در شهر درست نکند.

امیدواریم که این مطلب توانسته باشد دید خوبی از خودروهای کم مصرف موجود در بازار ایران در اختیارتان قرار داده باشد. پیشنهاد می‌کنیم سایر راهنماهای خرید خودروی موجود در بلاگ دیوار را هم مطالعه کنید؛ مطالبی مانند بهترین خودروهای هاچبک ایران، ارزان ترین ماشین های هاچبک بازار ایران و معرفی خودروهای کم استهلاک بازار ایران.

نظر شما درباره مقایسه بالا چیست؟ آیا خودروی کم مصرف دیگری را می‌شناسید که نامش در این فهرست نباشد؟ با ثبت نظرات خودتان ما را در تکمیل شدن این فهرست یاری کنید.

2 نظرات
  1. محمدرضا می گوید

    پریوس رو از قلم انداختید

  2. مجتبی می گوید

    اکسنت کجاس؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.