راهنمای خرید خودرو برای رانندگان تازه کار

معرفی مناسب‌ترین خودروها برای رانندگان تازه وارد

0

برای طرح این مسئله و پاسخ به این سوال که برای شروع رانندگی چه ماشینی بخرم؟ دو موضوع اصلی مطرح است؛ یک اینکه اگر راننده‌ای تازه‌نفس و با گواهینامه هستید و به خودتان اطمینان دارید و قصد خرید یک ماشین را کرده‌اید بودجه و شرایط مالی‌تان چقدر و چطور است؟ دوم اینکه آیا اصلاً برای خریدن ماشین آماده‌اید یا هنوز اینطور نیست و فعلاً می‌خواهید با یک خودرو رانندگی را بهتر یاد بگیرید؟

این دو شرط برای انتخاب یک ماشین توسط یک راننده تازه کار اهمیت قابل توجهی دارند؛ چرا که اگر او جزو هر کدام از این گروه‌ها باشد انتخاب نهایی او تفاوت‌هایی خواهد داشت. اگر برای شروع رانندگی، یک شخص علی‌رغم داشتن گواهینامه همچنان تمرکز بر یادگیری بیشتر دارد، انتخاب‌هایی برای او مجاز است که هم خرج کمتری داشته باشند و هم هنگام تصادف دردسری کمتری داشته باشند؛ حتی توصیه می‌شود که این گروه رانندگان، ابتدا به خرید یک ماشین دست دوم فکر کنند.

اگر راننده‌ای حس می‌کند برای شروع رانندگی رسمی احتیاجی به یادگیری بیشتر ندارد و قصد دارد ماشین صفر تهیه کند، بهتر است اولویت اول او در انتخاب، در نظر گرفتن میزان ایمنی یک ماشین البته با توجه به بودجه‌اش باشد.

تازه گواهینامه گرفتم چه ماشینی بخرم؟

اشخاصی که به تازگی گواهینامه گرفته‌اند شور و شوق خاصی برای نشستن در پشت فرمان دارند و می‌خواهند خیلی زود در این مهارتی که تازه کسب کرده‌اند خبره و مسلط شود. اما بهترین خودروها برای شروع رانندگی چه هستند؟

در مطلب زیر تلاش می‌کنیم به این سوال پاسخ دهیم که چه خودروهایی برای شروع رانندگی مناسب است و بهترین خودروهای مناسب برای رانندگان تازه وارد و تازه کار چه هستند.

پراید

۱ – پراید

شاید این پرسش هم برای شما پیش آمده باشد که تازه گواهینامه گرفتم برای شروع رانندگی چه ماشینی بخرم؟ خب، مطمئنا اولین پیشنهاد به این سوال پراید است.

بدون شک امروز در کشور یکی از محبوب‌ترین و بهترین خودروها برای شروع یادگیری این محصول سایپاست که مسلماً احتیاجی به معرفی بیش از حد آن نیست. از آنجا که این ماشین هیچ پیچیدگی خاصی ندارد و چه هنگام رانندگی و چه تعمیر از ساختار ساده‌ای بهره می‌برد و آموزش دادن اجزای یک خودرو و نحوه کار با انواع پدال‌ها در آن آسان است، اکنون در اکثر آموزشگاه‌های رانندگی وجود دارد.

اما نه‌تنها آموزشگاه‌ها، که حتی اگر جزو کسانی هستید که دوست دارید بعد از دریافت گواهینامه‌تان، بیشتر و بهتر این عمل را فرا بگیرید و جاده‌های اطرافتان هم شلوغ نیستند و از لحاظ ایمنی خطر زیادی شما را در پشت فرمان تهدید نمی‌کند، این خودرو برای خرید به هدف یادگیری رانندگی گزینه مناسبی است. حتی پیشنهاد می‌شود اگر نمی‌خواهید خیلی هزینه کنید، سراغ موارد کارکرده و دست دوم آن بروید و بعد که خوب دست‌فرمانتان روی ریل افتاد و اعتماد به‌نفس‌تان بالاتر رفت، به فکر یک مدل بهتر باشید.

 همانطور که گفتیم اولین جواب ما به این پرسش که بهترین ماشین ها برای یادگیری رانندگی کدام هستند؟ این خودرو است و از آنجا که حجم و اندازه کوچکی هم دارد، مهارت‌های مورد نیاز برای یک راننده مثل پارک کردن را نیز می‌توان به سرعت و راحت به دانش‌پذیر یاد داد و اگر اتفاقی هم در این بین رخ دهد، میزان خسارت بالا نخواهد بود.

دقت کنید اگر ترافیک عبور و مرور جاده‌ای که در آن خواهید راند زیاد است و البته هدف‌تان برای خرید اولین ماشین نیز به‌عنوان یک راننده تازه کار یادگیری بیشتر نیست و فقط می‌خواهید یک خودروی صفر بخرید، از این مورد دوری کنید؛ چرا که پراید از لحاظ ایمنی سطح پایینی دارد و ممکن است بعد افتادن چند اتفاق شما را در همین اولین تجربه خرید ماشین دلسرد کند.

 آخرین آگهی‌های خرید و فروش پراید

سمند - برای شروع رانندگی چه ماشینی بخرم؟

۲ – سمند و پژو ۴۰۵

برای شروع رانندگی چه ماشینی بخرم؟ اگر به پراید علاقه ندارید، در پاسخ می‌توان به شما سمند و پژو ۴۰۵ را معرفی کرد. این دو محصول ساخت ایران خودرو برای آموزش و یادگیری بهتر رانندگی مناسب هستند.

این دو خودرو هر دو استحکام خوبی دارند و برای انتخاب به عنوان خودروی یک تازه راننده هم خوب هستند، اما میزان تمرکز برای یادگیری در این دو خودرو نسبتاً بیشتر است؛ چرا که به خاطر ابعاد و جثهٔ بزرگترشان نسبت به پراید و باقی هاچ‌بک‌ها و چند سدان دیگر موجود در بازار، می‌توانند مخصوصاً در بخش پارک و دور زدن و … بیشتر به کار بیایند.

اگر به عنوان یک راننده تازه کار قصدتان از خرید خودرو یادگیری است و پراید هم برایتان گزینهٔ جذابی نیست، سمند و پژو ۴۰۵ چه در حالت صفر و چه کارکرده مواردی قابل تامل هستند. خرج چندان زیادی در زمان یادگیری روی دست‌تان باقی نمی‌گذارند، تعمیر و لوازم یدکی‌شان در دسترس است و دردسر این قسمت ماجرا زیاد نیست.

با این حال، همانطور که گفته شد، گروه دوم، یعنی رانندگانی که نیازی به یادگیری بیشتر نمی‌بینند و قصد دارند شروع رسمی خود را با ماشینی مناسب جشن بگیرند و به‌دنبال گزینه پر شتاب نیستند و ایمنی خودرو برایشان در اولویت است، نوع صفر هر دو محصول ارزش پیگیری و بررسی را دارد.

آخرین آگهی‌های خرید و فروش سمند 

آخرین آگهی‌های خرید و فروش پژو ۴۰۵

تیبا

۳ – تیبا و ساینا

اگر از خودتان سوال می‌کنید برای شروع رانندگی چه ماشینی بخرم؟ می‌توانید به تیبا و ساینا هم فکر کنید. این دو محصول از سایپا هم برای آموزش بیشتر و بهتر چندان نمرهٔ پایین نمی‌گیرند و بسیار مشابه پراید هستند، اما همانطور که می‌دانید فرآیند یادگیری رانندگی جزییات ریز و کوچکی دارد که در ذهن یک دانش‌پذیر تا مدت‌ها ثبت خواهد شد و از آنجا که هر دوی آن‌ها انتخاب اول آموزشگاه‌ها و افسران نیستند، این نگرانی وجود دارد که اگر صرفا این دو محصول را برای یاد گرفتن بهتر تهیه کنید، ممکن است به علت تفاوت ابعاد و اندازه آنها هنگام امتحان و تست دچار مشکل شوید.

هر چند که برای خرید در حالت صفر و به عنوان اولین ماشین حرفه‌ای نیز بخاطر ضعف در ایمنی و کیفیت و ساخت پایین گزینه مناسبی نخواهند بود. اما اگر نوع کارکرده آن‌ها را بعد از گرفتن گواهینامه تهیه کنید در حالی که هدفتان افزایش تجربه رانندگی است و از لحاظ ایمنی محیطی و جاده‌ای هم در شرایط خوبی قرار دارید، به نتایج مطلوبی خواهید رسید.

 به طور کلی، تیبا و ساینا هم از بهترین ماشین های مناسب برای یک تازه راننده محسوب می‌شوند. هرچند که هر دوی این خودروها ایمنی بیشتری نسبت به پراید دارند، اما کیفیت ساخت‌شان تعریف چندانی ندارد.

آخرین آگهی‌های خرید و فروش تیبا

آخرین آگهی‌های خرید و فروش ساینا

پژو ۲۰۶ - برای شروع رانندگی چه ماشینی بخرم؟

۴ – پژو ۲۰۶

بعد از گذشتن از بررسی مواردی که برای آموزش بهتر هستند، به بهترین ماشین برای شروع رانندگی می‌رسیم. اولین گزینه و شاید بهترین آن‌ها برای مشتریان با بودجه مناسب و با توجه به شرایطشان، این محصول ایران خودرو است.

پژو ۲۰۶ علی‌رغم سال‌های متمادی که از حضورش در بازار خودرو می‌گذرد و با وجودی که کیفیت تولیدات کارخانه و نماینده رسمی داخلی‌اش دارای سطح بالای روزهای اول آن نیست، اما همچنان جذاب مانده و اکثر صاحبانش از این محصول احساس رضایت دارند.

اگر جوان هستید و تازه گواهینامه گرفته‌اید و تازه می‌خواهید رانندگی را در خیابان‌ها و جاده‌ها شروع کنید و از طرفی، احتیاجی هم به صندوق مجزا و بزرگ ندارید و همچنین شتاب و سرعت برایتان جذابیتی خاص دارد، ضمن اینکه بودجه آنچنان بالایی هم ندارید، احتمالاً پژو ۲۰۶ یکی از مناسب‌ترین گزینه‌های شما خواهد بود.

هر چند که این ماشین از لحاظ استحکام و ایمنی در رده بالایی قرار نمی‌گیرد، اما به‌مراتب بهتر از دیگر محصولات بی‌کیفیت بازار است و با توجه به دسترسی خوب در تعمیر و لوازم یدکی می‌توان سال‌های اولیه رانندگی را با آن به‌خوبی سپری کرد.

به طور کلی، برای یافتن پاسخ سوال برای شروع رانندگی چه ماشینی بخرم؟ پژو ۲۰۶ انتخاب مناسبی است و می‌تواند یکی از بهترین ماشین ها برای شروع رانندگی باشد. همچنین، اگر از این خودرو اطلاعات زیادی ندارید می‌توانید مطلب تفاوت تیپ ۲ با تیپ ۵ پژو ۲۰۶ را هم مطالعه کنید.

 آخرین آگهی‌های خرید و فروش پژو ۲۰۶

پژو پارس

۵ – پژو پارس، رانا و دنا

هر سه محصول ساخت ایران خودرو است و البته پژو پارس به دلیل پیشینه و کارایی بهتری که در این سال‌ها داشته گزینه معقول‌تری محسوب می‌شود.

با توجه به سلیقه و بودجه و البته چیزی که از یک ماشین اول مورد نیاز است، هر سه این محصولات توانایی این را دارند که لقب بهترین ماشین برای رانندگان تازه کار را از پژو ۲۰۶ بربایند و طبیعتاً شانس پژو پارس در این میان از دوتای دیگر بیشتر است.

رانا و دنا محصولاتی جدیدتر هستند و در همان آغاز، شرکت سازنده به هدف اینکه بازار علاقمندان به پژو را با خودروی ملی از آن خود کند، رانا و دنا را به بازار فرستاد؛ اما هیچکدام از این دو خودرو (که شباهت‌هایی نیز به‌هم دارند) نتوانستند جای پژو پارس و دیگر محصولات پژو را بگیرند.

هر کدام از این سه خودرو در چند سری ساده، پلاس و اتوماتیک ساخته می‌شوند و غیر از مدل ساده و اتوماتیک که تفاوتشان در قسمت مکانیکی و گیربکس است؛ باقی اختلافات در امکانات رفاهی و ایمنی آن‌ها مشاهده می‌شود.

آخرین آگهی‌های خرید و فروش پژو پارس 

آخرین آگهی‌های خرید و فروش رانا

آخرین آگهی‌های خرید و فروش دنا

جمع‌بندی؛ بهترین ماشین‌ها مناسب برای یک تازه راننده کدام است؟

همانطور که پیش‌تر عرض شد، میزان بودجه و شرایط یک خریدار و راننده تازه کار برای تهیه اولین خودرو بسیار مهم است. ممکن است یک گزینه را راننده‌ای پیشنهاد بدهد و از نظر او بهترین ماشین برای یک راننده تازه کار باشد، اما با توجه به شرایط یک آدم دیگر، همان مورد تجربه خوبی در اختیار او نگذارد.

همیشه باید در نظر داشت که شخصی که اول راهِ رانندگی حرفه‌ای خود است بیشتر برای داشتن یک ماشین خوب و ایمن تلاش می‌کند یا همچنان آموزش بیشتر و تکمیلی‌تر را هدف خود قرار داده است؟ این نکتهٔ مهمی است و اینکه بهترین ماشین‌ها مناسب برای یک تازه راننده دقیقاً کدامند؟ سوالی است که با توجه به موارد موجود در بازار، خدمات پس از فروش محصولات و مقایسه قیمت‌ها و کیفیت آن‌ها با وضعیت اجتماعی و معیشتی متقاضی پاسخ داده می‌شود.

امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان مفید بوده باشد؟ نظر شما دربارهٔ خودروهای بالا چیست؟ آیا خودروی دیگری را می‌شناسید که مناسب شروع رانندگی باشد؟ نظرات و تجربیات خودتان را با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.