مقایسه اپل آسترا هاچ‌بک با فولکس گلف نسل دوم (MK2) و فولکس گلف GTI

داستان دو رقیب قدیمی

0

معمولاً رقبای خودروهای وارداتی بین خودشان است و در میان خودروهای داخلی رقیب هم‌سطحی برایشان نمی‌توان در نظر گرفت. البته خودروهای چینی را باید استثنای این قانون دانست. دراین‌بین، معمولاً خودروهای اروپایی رقبای بهتری برای هم هستند، چون معمولاً در یک سطح قیمت و کیفیت قرار دارد. اپل آسترا هاچ‌بک چه در دهه ۷۰ شمسی و چه در مدل‌های جدید، رقیبی ثابت به‌نام فولکس واگن گلف در ایران دارد که در جهان نیز رقابت پایاپایی بین‌شان در جریان است. این دو خودرو همواره علامت سؤالی برای مشتریان ایجاد می‌کند که کدام را بخرند. در این مقاله، ما به مقایسه اپل آسترا هاچ‌بک با فولکس گلف نسل دوم (MK2) و فولکس گلف GTI می‌پردازیم.

مقایسه اپل آسترا هاچ‌بک با فولکس گلف نسل دوم (MK2)

اولین خودرویی که ما در مقایسه اپل آسترا هاچ‌بک به آن می‌پردازیم، فولکس گلف نسل دوم (MK2) است. فولکس گلف هاچ‌بکی آلمانی است که از بدو تولد در سال ۱۹۷۰ به‌عنوان خودرویی اقتصادی به بازار جهان معرفی شد. این مهم چنان در قیمت‌گذاری از سوی کمپانی موردتوجه قرار گرفته بود که حتی با وجود تعرفه‌های زیاد واردات خودرو به کشورمان همچنان فولکس واگن‌های گلف در ایران قیمت مناسبی داشت.

نمونه‌های واردشده به کشور در سال‌های دهه ۷۰ شمسی بیشتر مربوط به نسل دوم این خودرو بود که با دو حجم متفاوت ۱٫۶ و ۱٫۸ لیتر به بازار آمد. البته نمونه‌هایی از نسل اول نیز عرضه شد، اما اکنون مقایسه فوق را با نمونه نسل دوم ۱٫۶ لیتری انجام می‌دهیم.

در بخش طراحی و بدنه باید گفت چون که طراحی اولیه گلف به ۱۹۷۰ باز می‌گردد و نسل دوم تولیدشده در ۱۹۹۰ نیز تغییر ظاهری چندانی نداشته است، ظاهر آسترا هاچ‌بک ۱۹۹۴ در زمان خود به‌روزتر و جذاب‌تر بود‌. در حال حاضر گلف ۱۹۹۲ در کشور به‌عنوان خودرویی کلاسیک موردتوجه خودروبازان است.

در بخش مشخصات فنی گلف از موتوری ۱٫۶ لیتری ۴ سیلندر و ۸ سوپاپ بهره می‌برد که توان تولید ۷۵ اسب بخار را دارد و حداکثر سرعتش ۱۶۷ کیلومتر بر ساعت است. این خودرو که در هر ۱۰۰ کیلومتر ۷ لیتر بنزین می‌سوزاند، شتاب صفر تا صد ۱۱ ثانیه‌ای دارد و با جعبه‌دنده‌ای ۴ سرعته دستی کنترل می‌شود.

درمقابل، آسترا هاچ‌بک موتوری ۱٫۴ لیتری با توان تولید ۸۲ اسب بخار و سقف سرعت ۱۷۵ کیلومتر دارد. شتاب صفر تا صد آسترا نیز ۱۱ ثانیه و مصرف سوختش ۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است. آسترا جعبه‌دنده‌ای ۵ سرعته دستی دارد. بنابراین موتور آسترا هاچ‌بک قوی‌تر است.

به‌طور‌کلی گلف‌های واردشده به ایران در دهه ۷۰ شمسی دارای شتاب، سرعت و توان زیادی نبود. باید در نظر داشت که این خودروها در حال حاضر حدود ۲۰ سال عمر دارد و به‌طورقطع ضعیف‌تر و کم‌توان‌تر نیز است.

با تطبیق ابعاد دو خودرو متوجه طول و عرض بیشتر گلف و ارتفاع کمترش در مقایسه اپل آسترا هاچ‌بک می‌شویم. همچنین فاصله دو محور بیشتر این خودرو نشان از جادارتربودن فضای داخلی آن دارد. برخلاف گلف که سواری خشک و پرتکانی دارد، آسترا نرم و راحت است. گرانی قطعات و نایابی آنها هم مشکل هردوی خودروهاست.

قیمت خرید و فروش فولکس گلف

مقایسه اپل آسترا هاچ‌بک با فولکس گلف GTI

خودروی دیگری که در مقایسه اپل آسترا هاچ‌بک قرار می‌گیرد، فولکس گلف GTI است. فولکس گلف GTI محصول نسل هفتم این برند محبوب صنعت خودروسازی جهان است که در سال ۲۰۱۲ معرفی و در سال ۲۰۱۶ نیز نسخه فیس‌لیفت آن به بازار عرضه شد. نسخه واردشده به ایران که پس از سال‌ها دوری گلف از بازار کشور سر و صدای زیادی به پا کرد، همین فیس‌لیفت GTI بود که در سال ۹۶ ماموت خودرو آن را عرضه کرد.

فولکس گلف GTI یک هاچ‌بک جذاب جهانی است که در سال ۲۰۱۷ عنوان پرفروش‌ترین خودروی سال جهان را کسب کرد. این هاچ‌بک جذاب با طراحی خاص امکانات زیادی را در اختیار راننده می‌گذارد.

نسخه ۲۰۰۰ سی‌سی واردشده به کشور موتوری ۴ سیلندر توربو با توان تولید ۲۲۰ اسب بخار قدرت دارد. این خودرو دارای جعبه‌دنده‌ای ۶ سرعته اتوماتیک دو کلاچه است و ۳ حالت رانندگی اقتصادی، معمولی و اسپرت را در اختیار سرنشین می‌گذارد و در هر حالت تنظیمات جعبه‌دنده و فرمان و سیستم تعلیق تغییر می‌کند.

به‌ نظر می‌رسد همین توضیح اجمالی برتری موتور گلف GTI را بر موتور اپل آسترا هاچ‌بک ۱٫۶ لیتر تولیدی سال ۲۰۱۲ با توان تولید ۱۶۸ اسب بخار نشان داده باشد. البته گلف GTI دیگر در ایران خودرویی اقتصادی نیست و برای خرید این خودرو باید مبلغ بسیار زیادی را هزینه کنید. اپل آسترا هاچ‌بک نیز دقیقا همین سرنوشت گلف جی‌تی‌آی را دارد و با توجه به افزایش قیمت خودرو و ممنوعیت واردات و البته کم بودن تعداد این خودرو در بازار، به قیمتی میلیاردی رسیده است.

قیمت خرید و فروش فولکس گلف GTI

جمع‌بندی

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده و اطلاعات خوبی را از مقایسه اپل آسترای هاچ‌بک در اختیارتان قرار داده باشد. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به لینک زیر از جدیدترین قیمت خرید و فروش این خودرو در بازار مطلع شوید:

خرید و فروش و قیمت اپل آسترا هاچ‌بک

نظر شما درباره خودروهای بالا چیست؟ به نظر شما کدام یک از این خودروها ارزش خرید بیشتری دارند؟ نظرات و تجربیات خودتان را از طریق ثبت دیدگاه با ما و سایر خوانندگان بلاگ دیوار در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.