مقایسه رنو ۵ با پراید هاچ‌بک و رنو پی‌کی

رقابت خودروهای نوستالژیک

0

خودروهای هاچ‌بک قدیمی و ارزان‌قیمت چندان در بازار حضور ندارد. یکی از این خودروها رنو ۵ است که درست مثل ژیان و فولکس قورباغه‌ای‌های قدیمی دیدن‌شان آدمی را به تعجب و البته وجد می‌آورد. در واقع این خودروها متعلق به نسل‌های قدیمی ماشین‌بازان بوده‌ است و حضورشان در دوره و زمانه ما چندان محلی از اعراب ندارد و تنها حس نوستالژیکی به ناظران آن منتقل می‌کند.

رقبای رنو ۵ در بازه خودروهای هاچ‌بک قدیمی را باید پراید هاچ‌بک، پی‌کی، فیات ۱۲۷ و … دانست. در این مقاله، ما به مقایسه رنو ۵ با پراید هاچ‌بک و رنو پی‌کی می‌پردازیم.

مقایسه رنو ۵ با پراید هاچ‌بک

اولین خودرویی که ما در مقایسه رنو ۵ به آن می‌پردازیم، پراید هاچ‌بک است. البته سال تولید پراید هاچ‌بک به دهه ۷۰ شمسی باز می‌گردد، اما در واقع این خودرو قبل‌تر از این دهه وجود داشته و یادگاری شرکت‌های فورد و کیا برای ایرانی‌هاست.

این خودرو در سال ۱۳۷۳ وارد ایران شد، هرچند که از سال ۱۹۸۶ ردپای تولید آن در شرکت فورد دیده می‌شود. پس هر دو خودرو کاملاً قدیمی محسوب می‌شود. جالب اینکه اولین پرایدهای طراحی‌شده نیز به‌جای ۴ در، ۲ در داشت.

مقایسه رنو ۵ با پراید هاچ‌بک
رنو ۵ از نمای روبه‌رو

موتور به‌کاررفته در رنو ۵ را معمولاً با ۱۱۰۰ سی‌سی ظرفیت و البته قدرت تولیدشده ۵۰ اسب بخار به یاد می‌آوریم. درحالی‌که موتور تعبیه‌شده برای پراید ۱۳۰۰ سی‌سی ظرفیت و بیشتر از ۶۰ اسب بخار قدرت دارد. حداکثر سرعت ایجاد شده دو خودرو نیز نشان می‌دهد که باید حق را به پراید بدهیم.

مقایسه رنو ۵ با پراید هاچ‌بک
نمای داخلی رنو ۵

نکته جالب اینجاست که باتوجه‌به کوچک‌تربودن و فانتزی‌تر بودن رنو ۵، باک بنزین و فضای صندوق‌عقب این خودرو بزرگ‌تر است. در ضمن باتوجه‌به اینکه سال ساخت پراید به دوران کنونی نزدیک‌تر است، مسلماً دسترسی به قطعات و خدمات آن نیز راحت‌تر خواهد بود؛ زیرا بیشتر قطعات پرایدها یکسان است و سایپا از همه آنها پشتیبانی می‌کند.

در کل، از همه نظر می‌توان پراید را در هاچ‌بک مقایسه رنو ۵ برتر دانست، هرچند که رنو ۵ ازنظر کیفیت قطعات وضع بهتری دارد و به‌نسبت زمان خود خودرویی بهتر و مرغوب‌تر محسوب می‌شود. مسلماً خرید و فروش پراید هاچ‌بک نیز کار راحت‌تری است.

خرید و فروش و قیمت پراید هاچبک

مقایسه رنو ۵ با رنو پی‌کی

خودروی دیگری که در مقایسه رنو ۵ قرار می‌گیرد، رنو پی‌کی است. همان‌طورکه در بخش معرفی شرح داده شد، پس از نوسانات فراوان در تولید رنو ۵ در ایران، شرکت پارس‌خودرو در سال ۱۳۸۳ رنو پی‌کی را تولید کرد. خودرویی که بدنه‌اش به رنو شباهت داشت و موتورش با حجم ۱۳۰۰ سی‌سی و بیشتر از حجم موتور رنو ۵ با موتورهای پراید کیا یکی بود.

با همه این شرایط و با وجود اینکه سن‌ و سال تولید پی‌کی وضعیت بهتری نسبت به رنو ۵ دارد، این تصور اولیه ایجاد می‌شود که وضعیت پی‌کی باید بهتر از رنو ۵ باشد، اما تاریخ تولید به‌تنهایی چیزی را اثبات نمی‌کند. جدای از اینکه ۵۰ اسب بخار قدرت تولیدشده در پی‌کی تفاوت چندانی با قدرت موتور رنو ۵ ندارد، حداکثر سرعتش هم از رنو ۵ کمتر است.

مقایسه رنو ۵ با پی‌کی
نمای پشتی رنو ۵

به‌طورکلی رنو پی‌کی با اینکه جزء نسل‌های جدیدتر و بعدتر در مقایسه رنو ۵ است، اما طبق معمول انتخاب مناسب‌تری نبوده و نیست، طوری‌که به‌واسطه کارکرد موتور بنزینی‌اش پیشرانه آن تبدیل به مدل انژکتوری شد و مشتریان ایرانی نیز ترجیح دادند که از همان رنو ۵های قدیمی استفاده کنند؛ زیرا این خودروی قدیمی‌تر به‌مراتب مرغوب‌تر و استانداردتر بود. از سوی دیگر رنو پی‌کی به‌دلیل کیفیت کم و قیمت زیادش نسبت به پراید از گردونه تولید و عرضه حذف شد.

خرید و فروش و قیمت رنو پی‌کی

جمع‌بندی

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده و اطلاعات خوبی از مقایسه رنو ۵ در اختیارتان قرار داده باشد. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به لینک زیر از جدیدترین قیمت خرید و فروش این خودرو در بازار مطلع شوید:

قیمت خرید و فروش رنو ۵

نظر شما درباره خودروهای بالا چیست؟ به نظر شما کدام یک از این خودروها ارزش خرید بیشتری دارند؟ نظرات و تجربیات خودتان را از طریق ثبت دیدگاه با ما و سایر خوانندگان بلاگ دیوار در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.