آیا با آغاز واردات خودرو بازار آرام می‌گیرد؟

0

آیین‌نامه واردات خودرو روز پنج‌شنبه پس از کش‌وقوس‌های فراوان در شرایطی رونمایی شد که با گذشت حدود چهارسال از ممنوعیت ورود خودرو به کشور، حالا واردات با قید و شرط‌های بسیاری همراه شده است. اما آیا این شرایط سخت و واردات تعداد کمی خودرو، باعث کاهش قیمت در بازار و بهبود اوضاع نا به سامان بازار خودرو می‌شود یا خیر؟

مهدی دادفر در ارتباط با ابلاغ آیین نامه واردات خوردو، تشریح کرد: آن چه که در این آیین نامه واضح است، بحث ممنوعیت واردات خودرو پیش از انجام ترخیص است، مابقی بندهای پیش‌بینی شده، اکثرا منوط به تضمین یک دستور العمل دیگر و یا یک هماهنگی دیگر است.

آن چه که در این آیین نامه کاملا مغفول است، اینکه آیا دستور العمل‌های قبلی مربوط به خودرو برقرارند و عوارض و تعرفه‌های گمرکی به چه صورت است؟

وی با اشاره به سقف ۱ میلیارد دلار واردات اظهار داشت: اگر فرض کنیم تمام خودروهایی که قرار است وارد شوند ۱۰ هزار دلار باشند، ما عملا بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو واردات نخواهیم داشت. مناطق آزاد هم از واردات بی‌بهره خواهند شد؛ چرا‌ که خودروهای برقی و هیبریدی به مناطق آزاد واردات خواهند داشت.

از همین‌رو تا دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌هایی که در درون این دستورالعمل آمده است تعیین تکلیف نشود، فکر نمی‌کنم اتفاق خاصی برای واردات بیفتد؛ به‌علاوه با این دستورالعمل می‌توان آن را روپیک واردات خود نام نهاد.

وی در ارتباط با عوارض واردات خودرو بیان کرد: قرار است کارگروهی ما به التفاوت میان نرخ اولیه خودرو وارداتی با میزان و ارزش عرضه آن در بورس کالا را در نظر بگیرد و عوارض شناور اعمال کند. یعنی تا زمانی که واردکننده ماشین‌اش را نفروخته است، نمی‌داند تعرفه یا عوارض گمرکی چقدر است.

این به نوعی سردرگمی در بازار ایجاد می‌کند؛ چون ممکن است یک خودرو در ماه ۱۰۰-۵۰۰  دستگاه عرضه شود و در ماه بعد اصلا عرضه نشود. این بلاتکلیفی در عوارض و تعرفه یک مصیبت بسیار بزرگ است.

وی با اشاره به نامعلوم بودن تاریخ واردات خودرو، اذعان کرد: فکر نمی‌کنم زودتر از سه ماهه آینده واردات خودرو اجرایی شود،

همچنین خودروهای شاسی بلند به هیچ عنوان وارد نخواهند شد. خودروهای وارداتی احتمالا از خودروهای ۱۰ برند اول دنیا نیست و اگر هم باشد، احتمالا از پیکانتو، کپچر یا رنو است که آن‌ها حدود ۸۰۰-۹۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

وی در خصوص وضعیت بازار خودروهای چینی در صورت واردات خودرو، بیان کرد: این دستورالعمل تولیدی است، نه دستورالعمل واردات و هیج آسیبی به تولید خودروهای چینی نخواهد زد؛ کما اینکه تلاش کرده فرآیند، بازار و قیمت خودروهای وارداتی را با خودروهای چینی دقیقا حفظ کند و چرایی آن معلوم نیست.

‎‌

دادفر با اشاره به توان رقابت خودروها تولید داخل با خودروهای وارداتی افزود:

خودروی ۱۰ هزار یورویی خودروی قابل رقابتی نیست و تمام ماشین‌هایی که در حال تولید آن هستیم، در کنار خودروهای ۱۰ هزار یورویی دنیا یک سر و گردان از آن‌ها بالاتر هستند؛ در واقع کیفیت لازم را خودروهای ۱۰ هزار یورویی ندارند و لذا رقابت وجود خواهد داشت.

وی در ارتباط با استقبال مردم از خودروها با عملی شدن واردات خودرو توضیح داد: مردم تمایل دارند ماشین خوب و ارزان‌قیمت داشته باشند که قابلیت انجام دارد. متاسفانه کسانی که دستورالعمل‌ها را می‌نویسند، خود را جای مردم نمی‌گذارند، از همین روی تاثیر آنها اندک و ناچیز است.

با ۵۰ یا ۱۰۰ هزار دستگاه و آن هم با این رنج قیمتی که شاخص قیمتی بازار نیست، تأثیری روی قیمت‌ها نداشته و کاهش نخواهد یافت؛ چون شاخص قیمتی بازار خودروهای شاسی بلندی هستند که بیشترین قیمت بازار را دارند.

***

جدیدترین آگهی‌های خودرو

***

 اخبار خودرو را در بلاگ دیوار بخوانید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.