آیین‌نامه واردات خودرو همچنان در کش و قوس‌

0

با آزاد شدن واردات خودرو، قیمت خودرو کاهش پیدا خواهد کرد؟ پاسخ به این سوال نیازمند مرور موادی از آیین‌نامه و مراجعه به نظر کارشناسان و صاحب‌نظران این مساله است.

مواد آیین‌نامه واردات خودرو چیست؟

روز پنجشنبه آیین‌نامه واردات خودرو منتشر شد. اکثر فعالان بازار خودرو نسبت به این خبر واکنش سردی نشان دادند. مهمترین محورهای این آیین‌نامه را می‌توان اینطور خلاصه کرد:

 • واردات خودرو با قیمت زیر ۲۰ هزار یورو (فوب) مجاز است؛ اولویت واردات با خودروهای زیر ۱۰ هزار یورو (فوب) است.
 • تخلیه خودرو بدون ثبت سفارش و تخصیص ارز ممنوع است.
 • خودروهای وارداتی صرفا دربورس کالا عرضه می‌شود.
 • وزارت صمت باید تدارک شرایط لازم را ببیند تا سود واردات نصیب خودروسازان داخلی هم بشود.
 • واردات خودروهای سواری به‌صورت سرمایه‌گذاری خارجی برای استفاده درشبکه حمل‌ونقل عمومی مجاز است.
 • واردات خودرو برای شماره‌گذاری در مناطق آزاد تجاری-صنعتی منحصر به خودروهای دونیرویی (هیبریدی) یا تمام‌برقی است.
 • سقف منابع ارزی مورد نیاز برای واردات حداکثر معادل یک میلیارد یورو است.
 • منابع ارزی موردنیاز این تصویب‌نامه از محل ارز حاصل از صادرات، رمزدارایی،‌ سرمایه‌گذاری خارجی و سایر منابع مورد تایید بانک مرکزی تامین خواهد شد.

مهمترین ابهامات آیین‌نامه واردات خودرو چیست؟

جلیل رشیدی، نماینده مردم مرودشت در مجلس چند ایراد از آیین‌نامه خودرو می‌گیرد. او معتقد است دو خودروساز کشور در تنظیم این آیین‌نامه نفوذ داشته‌اند. از نظر او مهمترین اشکالات آیین‌نامه این موارد است:

 • سقف دلاری در نظر گرفته‌شده برای واردات خودرو بسیار پایین است. از نظر او این باعث می‌شود بسیاری از خودروهای مناسب حذف شوند.
 • آیین‌نامه همچنان انحصار ایجاد می‌کند و بیشترین شانس برای دو خودروساز کشور است تا مجوز واردات را داشته باشند.
 • با این آیین‌نامه، ما یک خودروی کاملا ارزان‌قیمت (از لحاظ دلاری) را که اگر تعرفه آن مناسب بود مردم با درآمد پایین و متوسط جامعه هم می‌توانستند بخرند وارد می‌کنیم. اما با این تعرفه‌ای که در نظر گرفته شده یک خودروی ارزان‌قیمت به یک خودروی لوکس تبدیل شده که اتفاق خوبی نیست.
 • تعرفه شناور، ابهام آیین‌نامه را زیاد کرده است.

واکنش فضای مجازی به خبر وادارات خودرو

توییترنویسان حوزه صنعت خودرو به آزاد شدن واردات خودرو واکنش نشان دادند. بعد از آنکه دولت از نهایی‌شدن آیین‌نامه واردات خودرو خبر داد، فعالان شبکه‌های اجتماعی در واکنش به این خبر مطالبی نوشتند. فعال‌ترین توییت‌نویس خودرویی علی خسروانی است که در یک رشته توییت درباره این آیین‌نامه اظهار نظر کرده است. وی در این مورد نوشت:

«در ضوابط این آیین‌نامه، واردکنندگان موظف شده‌اند که به ازای هر یک هزار دستگاه، یک تعمیرگاه باید تاسیس شود و قطعات یدکی از قبل وارد شده باشد و سود بازرگانی بعد از فروش در بورس مشخص شود.»

این فعال بازار خودرو می‌پرسد که این ضوابط در عمل چه معنایی دارد؟ و سپس با بیانی طنز می‌نویسد:

یعنی من که چهارتا تعمیرگاه دارم، میرم میگم می‌خوام فلان ماشین رو بیارم. اوکی تو بورس بعد فروش سود بازرگانیش مشخص می‌شه و قطعات هم میارم، آموزش نیرو هم میدم. خوب حالا برم بشینم جلوی مدیر فروش کیا یا نیسان بگم به من مجوز بده برای ۱۰۰ تا ازون ماشین ارزون‌هات که وارد کنم به ایران!؟ تکنولوژی هم بده!؟ اصلا شما که این شرایط رو نوشتید می‌دونید مجوز گرفتن برای عرضه توسط شرکت‌های تولید خودرو چطوریه؟»

در همین رابطه، مهیار قریشی در توییت خود نوشت:

«باز آزاد شدن واردات خودروهای ۱۰هزار دلاری و اولویت ورودشان، به‌زودی چنان رقابتی در بازار ایجاد میشه که ماشین‌های داخلی رو بذاریم روی سرمون حلوا حلوا کنیم.»

اما جلال‌ رشیدی کوچی، نماینده مجلس نیز که نظرات او در موضوع خودرو با واکنش‌های زیادی همراه است در توییتی ضعف آیین‌نامه واردات را متوجه گروهی دانست که آنها را «مونتاژکاران » نسبت می‌دهد و می‌نویسد: «متاسفانه وزارت صمت در آخرین لحظات و در راستای رضایتمندی مونتاژکاران، بند ۲ آیین‌نامه که تعریف واردات خودرو تا ۱۰هزار دلار را ۱۰درصد نظر گرفته بود با عبارت «ارزش گمرکی بر اساس ماده ۱۴ قانون امور گمرکی (سیف) محاسبه خواهد شد» جایگزین کرد.»

آگهی‌های انواع خودرو را در دیوار ببینید

با واردات خودرو خودروهای داخلی ارزان می‌شوند؟

بعد از انتشار آیین‌نامه واردات خودرو در روز پنجشنبه، بسیاری از متقاضیان خورد نسبت به آینده بازار خودرو مردد شدند. ذهن گروهی از مردم درگیر این پرسش شد که: با واردات خودرو ۲۰۶، سمند و پژو یا تندر ۹۰ ارزان خواهد شد یا گران؟

این بلاتکلیفی باعث نگرانی برخی از مالکان خودرو شده است. آنها نگران‌اند تا مبادا قیمت خودروهای آنها به صورت ناگهانی کاهش پیدا کند. در مقابل، کسانی که قصد دارند خودروهای داخلی بخرند امیدوارند با واردات خودرو، قیمت خودرو کاهشی شود و آنها بتوانند با همان سرمایه صاحب خودروی بهتری شوند.

با این حال علیرغم گذشت چندین روز از انتشار خبر آزادسازی واردات خودرو، تاثیر محسوسی در کاهش قیمت خودروهای داخلی به چشم نمی‌خورد و بازار مطابق همان نوسانات سابق بیشتر تحت‌تاثیر اخبار دیپلماتیک است. طبق شواهد چند روز گذشته به نظر نمی‌رسد واردات خودرو تاثیری چشم‌گیری در بازار خودروهای داخلی با قیمت متوسط داشته باشد.

در این آیین‌نامه نکته‌ای ذکر شده است که خیال صاحبان خودرو و متقاضیان خودروی ایرانی را راحت می‌کند که انگار قرار نیست قیمت ماشین پایین بیاید! در جایی از این آیین‌نامه آمده که سقف واردات یک میلیارد دلار است. به همین خاطر اگر فرض کنیم سقف قیمت ده هزار دلاری هر خودرو رعایت شود، در نهایت بیشتر از صدهزار خودرو وارد کشور نخواهد شد. این در حالیست که بازار خرید و فروش خودرو در ایران بسیار بیش از این رقم کمبود دارد.

همانطور که گفته شد در یک هفته گذشته بازار بیشتر تحت تاثیر متغیرهای همیشگی خود نظیر قیمت دلار و اخبار برجام بوده است. به همین دلیل علیرغم انتشار خبر واردات خودرو برخی محصولات نظیر ۲۰۶ صعودی شدند اما قیمت خودرویی مانند کوئیک شیبی کاهشی به خود گرفته است.

بنابراین می‌توان گفت هنوز به دلیل ابهامات آیین‌نامه و بلاتکلیفی متغیرهای مهمی چون نرخ ارز و احتمال حضور خودروسازان خارجی در پی رفع‌ تحریم‌ها، بازار خودرو مبهم است و نمی‌توان به یک اظهارنظر قطعی رسید.


***

 اخبار خودرو را در بلاگ دیوار بخوانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.