واردات خودرو بدون سقف شد

اجازه ویژه مجلس به دولت درباره بازار خودرو

0

در سال ۱۳۹۷ به‌خاطر مدیریت تراز ارزی کشور واردات برخی کالاها و اقلام از جمله خودرو ممنوع شد. در واقع به‌سبب اعمال تحریم‌ها، فروش نفت کاهش یافت و برای مدیریت مصارف ارزی، واردات خودرو با ممنوعیت مواجه شد. این ممنوعیت تا اواخر اردیبهشت ۱۴۰۱ ادامه داشت و پس از آن با هماهنگی دولت این مصوبه تمدید نشد.

باتوجه‌به تقاضای سالیانه بیش از ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاهی خودرو و در مقابل عرضه کمتر از ۱ میلیون دستگاه در سال‌های گذشته نشان می‌دهد، خودروساز داخلی نتوانسته این فاصله را پر کند، بر این اساس نیاز به واردات برای تنظیم بازار و کاهش التهابات و آشفتگی مشهود بود.

متأثر از این موضوع و ممنوعیت واردات در ۴ سال گذشته قیمت خودروهای خارجی، مونتاژی و داخلی در کشور با رشد فزاینده‌ای همراه شد. در همه سال‌های گذشته در بازار با کمبود خودرو مواجه بودیم و همه نوسانات، واسطه‌‌گری‌ها و دلالی‌ها به‌دلیل کمبود خودرو بوده است. این در حالی بود که با وجود رشد قیمت‌ها بازار در رکود و خوابی عمیق به سر می‌برد و در عمل خبری از خرید و فروش‌ها نبود.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: «با بررسی کمیسیون‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوب شد، دولت خودروهایی را که کم‌ مصرف و ایمن است، بدون سقف وارد کند.» عزت‌الله اکبری تالارپشتی در ادامه افزود: «تا امروز از خودروسازان حمایت‌هایی شده است که طبق فرموده مقام معظم رهبری نباید سوء‌استفاده کنند و باید ساختار دو خودروساز اصلاح شود؛ مثلاً دولت به‌‌جای سهام‌داری و دخالت باید ناظر باشد.»

جدیدترین آگهی‌های خودرو

وی با اشاره به مصوبه قبلی مجلس در خصوص واردات ۷۰ هزار خودرو گفت: «اول با فرمایشات رهبری کلاً مصوبه اصلاح شد و این اختیار را به دولت دادیم تا برای عامه مردم هر قدر که بتواند بازار را تنظیم کند، واردات خودرو را انجام دهد. دوم ماده ۴ آن که مربوط به صادرات قطعه و واردات خودرو بود، حذف شد.»

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اضافه کرد: «آیین‌نامه واردات خودرو به‌دست دولت تهیه می‌شود و دولت شرایط را باید برای واردات آماده کند.» وی گفت: «امروز خلأ ۵۰۰ هزارخودرویی در بازار احساس می‌شود که با واردات فضا رقابتی می‌شود.»

با آزادشدن واردات خودرو می‌توان انتظار داشت در اندک زمانی قیمت خودروهای خارجی واقعی شود، این در حالی است که نگاهی به قیمت خودروهای خارجی موجود در بازار که عمدتاً از مدل ۲۰۱۷ و در اندک مواردی مدل ۲۰۱۸ است، در واقع با دلار ۵۸ تا ۷۰ هزار دلاری محاسبه می‌شود و مصرف‌‌کنندگان ایرانی بین ۲ تا ۳ برابر قیمت‌های جهانی پول بابت خودروها پرداخت می‌کنند. با آزادشدن واردات قیمت مدل‌های قدیمی‌تر همان خودروها کاهش خواهد یافت و اثر روانی خوبی بر بازار نیز خواهد گذاشت.

***

جدیدترین  جدیدترین اخبار خودرو را در بلاگ دیوار مطالعه کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.