اصلاح شروط عرضه خودرو در بورس کالا

0

عوامل متعددی از جمله بازگشت تحریم‌ها، اختلاف قابل‌ ملاحظه بین قیمت کارخانه‌ای و قیمت بازاری خودرو و همچنین حضور دلالان و رانت‌‌خواران باعث شد که فروش و عرضه خودرو در بورس کالا برای نخستین بار در سال ۱۳۹۶ مطرح شود.

با این حال عرضه خودرو در بورس کالا به عنوان یک راه‌‌حل بالقوه جهت جلوگیری از فعالیت دلالان و تعیین قیمت خودرو در بستری شفاف و متناسب با عرضه و تقاضا، در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ آغاز شد.

در بورس کالا، خودرو بدون نیاز به قرعه‌‌کشی در دسترس خریداران قرار می‌گیرد. مشتریان در یک حراج عادلانه شرکت کرده و محصول مورد نظر را با یک قیمت نهایی خریداری می‌کنند. به بیان دیگر، بورس کالا بستری را برای تعیین شفاف و منصفانه قیمت خودرو فراهم می‌آورد، به طوری که هم خودروساز و هم مصرف‌کننده از معامله خود سود می‌برند و قیمت‌های نجومی بازار تا حد زیادی تحت کنترل درمی‌آیند.

محسن علیزاده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره عرضه خودرو در بورس کالا، اعلام کرد:

در راستای مطالبه عمومی مردم و سهامداران بازار سرمایه برای عرضه خودرو در بورس کالا، مقرر شد که خودرو در بورس عرضه شود اما وزارت صمت در موعد مقرر، با صدور بخشنامه‌ای از عرضه خودرو در بورس جلوگیری کرد که این موضوع موجب بی‌‌اعتمادی اهالی بازار سرمایه شد.

نماینده مردم سپیدان و بیضاء در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود:

با پیگیری‌هایی که در این زمینه انجام گرفت، جلسه‌ای با حضور وزیر صمت در شورای عالی بورس تشکیل و ضرورت عرضه خودرو در بورس تبیین شد. وزیر صمت نیز با عرضه خودرو در بورس موافقت کرد؛ اما در ادامه باز هم دیده می‌شود، دست مافیای فروش خودرو در بازار آزاد و در وزارت صمت ادامه همچنان دارد. چرا که تنها با عرضه ۲۰ درصد تیراژ تولید خودرو در بورس کالا موافقت شده است.

وی همچنین اضافه کرد: این شرط از نظر ما مردود است و معتقدیم اگر قرار است شفافیت اتفاق بیافتد و قیمت‌‌گذاری دستوری حذف شود، باید متناسب با سفارش و تقاضای بازار، خودرو در بورس کالا عرضه شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که خودروسازان و مونتاژکاران داخلی نیز از عرضه خودرو در بورس استقبال کردند، اظهار کرد: لازم است وزارت صمت شروطی که برای عرضه خودرو در بورس در نظر گرفته را اصلاح کند. همچنین گفت: عرضه محدود خودرو در بورس موجب نابسامانی بیشتر بازار خواهد شد و رانتی که ما به دنبال حذف آن بودیم، شکل خواهد گرفت؛ زیرا ناترازی در عرضه و تقاضا در بازار ایجاد می‌شود.

***

 اخبار روز خودرو را در بلاگ دیوار بخوانید.

***

جدیدترین آگهی‌های خودرو
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.