الزام ایجاد نمایندگی؛ در ازای واردات هر هزار دستگاه خودرو

0

یکی از هشت فرمان رئیس جمهور برای تحول در صنعت خودرو که در اسفنده ماه سال گذشته صادر شد، اشاره به رفع ممنوعیت واردات خودرو داشت.

در بند ۴ فرمان ۸ ماده‌ای رئیس جمهور آمده است: به منظور افزایش رقابت‌‌‌پذیری و رفع شائبه انحصار، متناسب‌سازی قیمت خودرو و جبران کمبود تولید به میزان مورد نیاز بازار، موانع قانونی و اجرایی واردات خودرو در سال ۱۴۰۱، حداکثر ظرف ۳ ماه آینده رفع شود. با افزایش صادرات خودرو و قطعات، نسبت صادرات به واردات در صنعت خودرو افزایش یابد.

پیرو این موضوع سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت در ۲۱ اردیبهشت امسال اعلام کرد که واردات خودرو در دولت به تصویب رسیده است و در ۲۶ مرداد نیز اعلام کرد که آئین نامه واردات خودرو به تصویب هیات وزیران رسیده است و بالاخره آئین نامه واردات خودرو بعد از گذشت چند ماه در تاریخ سوم شهریور از سوی محمد مخبر معاون رئیس جمهور ابلاغ شد.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد:

واردکننده خودرو باید به ازای هر یک‌هزار دستگاه خودرو وارداتی یک نمایندگی برای خدمات پس از فروش ایجاد کند.

امید قالیباف در ادامه اعلام جزئیات آیین نامه واردات خودرو افزود: شرکت‌های متقاضی واردات خودرو علاوه بر شرط فوق باید تامین قطعات یدکی ضروری (قبل از واردات)، تامین تجهیزات، اسناد و آموزش نفرات ذی‌ربط در خدمات پس از فروش و اعلام فهرست فناوری‌های انتقال یافته در خدمات پس از فروش را در درخواست خود اعلام کنند.

وی، داشتن مجوز رسمی از تولیدکننده محصول جهت تضمین ارائه خدمات پس از فروش یا انتقال فناوری، داشتن تجربه در واردات خودرو و یا به ‌کارگیری شرکت‌های دارای تجربه در این زمینه و ارائه سطح انتقال فناوری در خودروهای اقتصادی برای تولید در کشور را از دیگر الزامات واردکنندگان خودرو ذکر کرد که باید در درخواست آنان قید شود.

سخنگوی وزارت صمت، واردات خودرو را در راستای تنظیم بازار این محصول ذکر کرد و ادامه ‌داد: در مورد متقاضیان سرمایه‌گذاری احداث خط تولید خودرو، علاوه بر مشوقی که پیشتر اعلام شد باید نسبت به اخذ مجوز از سازمان سرمایه گذاری خارجی نیز اقدام کنند.

قالیباف با اشاره به اولویت داشتن واردات خودروهای زیر ۱۰‌ هزار یورو گفت: شرایط واردات سایر خودروها نیز بیستم شهریورماه اعلام می‌شود.

***

 اخبار خودرو را در بلاگ دیوار بخوانید.

***

جدیدترین آگهی‌های خودرو
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.