هر آنچه که درباره واردات خودرو سنگین باید بدانید

0

ناوگان حمل و نقل کشور به دلایل مختلف از جمله اعمال تحریم‌ها و وضعیت وخیم اقتصادی، فرسوده و ناکارآمد شده است. کامیون‌ها و کشنده‌ها نقش مؤثری در حمل و نقل‌های جاده‌ای و سرعت انتقال کالاها داشته و واردات آن‌ها علاوه بر کاهش هزینه‌ها، موجب انتقال تکنولوژی‌های جدید و پیشرفت صنعت خودروسازی کشور می‌شود. اما شرایط واردات خودرو سنگین چیست؟

واردات خودرو سنگین به کشور چه مزایایی دارد؟

خودروهای سنگین نقش پررنگی در انتقال محموله‌ها و شبکه توزیع داشته و از دور خارج شدن آن‌ها بدون شک به اقتصاد و صنایع بزرگ کشور آسیب وارد می‌کنند. به علاوه، ایمنی رانندگان و همین‌طور سایر خودروهای موجود در جاده به واسطه کامیون‌های فرسوده در خطر است.

از سوی دیگر خودروهای فرسوده میزان آلایندگی بیشتری دارند، سوخت بیشتری مصرف می‌کنند، هزینه تعمیر قطعات و نگهداری از آن‌ها سرسام‌آور است و به طور کلی سراسر زیان و ضرر هستند!

به همین خاطر به مالکین توصیه می‌شود هر چه سریع‌تر خودرو سنگین خود را به مدل‌های جدید و استاندارد ارتقا دهند. این فرایند مستلزم برآورد شروط و ضوابطی است که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

شرایط واردات خودرو سنگین

شرایط واردات خودرو سنگین به کشور

با افزایش تعداد کامیون‌های فرسوده دبیر انجمن صنفی کامیون داران کشور با واردات مدل‌های دست‌دوم با حداکثر سه سال کارکرد محصول اروپا، ژاپن و کره موافقت کرده است. اما چه شرایط واردات خودرو سنگین چیست و کامیون‌های وارداتی باید چه مشخصاتی داشته باشند؟

اول از همه باید بدانید که هر شرکت یا فرد حقیقی قادر به واردات خودرو نیست و تنها چهار گروه می‌توانند نسبت به واردات خودروهای سنگین اقدام کنند.

چهار گروه واجد شرایط برای واردات خودرو سنگین شامل این موارد است:

 • شرکت‌های تولیدکننده ناوگان داخلی (در هر مرحله تا ۱۰۰۰ دستگاه)
 • شرکت‌های حمل و نقل توانمند با مجوز واردات (در هر مرحله تا ۱۰۰۰ دستگاه)
 • شرکت‌های سرمایه‌گذاری واردکننده با مجوز صادرات و دارای خدمات پس از فروش (در هر مرحله تا ۵۰ دستگاه)
 • مالکین حقیقی و حقوقی کامیون‌های فرسوده و اسقاطی

توجه داشته باشید که مالک حقیقی یا حقوقی نمی‌تواند به نمایندگی از چند متقاضی، اقدام به واردات خودرو کند.

اگر مالک یک خودروی فرسوده از توان مالی کافی برای تعویض ماشین برخوردار نباشد، می‌تواند با شرکت‌های حمل و نقل توانمند یا شرکت‌های حمل و نقل داخلی مشارکت کرده و به اندازه سهم‌آورده خود نسبت به قیمت نهایی خودروی وارداتی، در درآمد حاصل از عملکرد کامیون سهیم شود.

منظور از شرکت حمل و نقل توانمند، شرکتی است که ضمن داشتن مجوز فعالیت سراسری از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، عملکرد یک سال گذشته‌اش مساوی یا بیشتر از نصف میانگین تعداد بارنامه‌های صادره توسط دیگر شرکت‌های حمل و نقل توانمند باشد.

واردات خودروهای سنگین نه تنها محدود به افراد و گروه‌های خاصی است، بلکه هر کامیون یا کشنده‌ای جواز ورود به کشور را ندارد.

شروط واردات خودروهای سنگین توسط گروه‌های مجاز شامل موارد زیر می‌شود:

 • نباید بیش از سه سال از زمان تولید خودروی وارداتی گذشته باشد.
 • خودروهای وارداتی باید دارای خدمات پس از فروش در داخل کشور باشند.
 • خودروی وارداتی باید از لحاظ سطح ایمنی، آلایندگی و کیفیت مورد تأیید مراجع مربوطه قرار گیرد. برخورداری از استاندارد e-mark‌ نیز جزو الزامات است.
واردات خودروهای سنگین تنها از اروپا، ژاپن یا کره جنوبی امکان‌پذیر است.
 • خودروهای سنگین وارداتی می‌توانند از نوع کشنده یا باری باشند.
 • اولویت واردات در مرحله اول به کامیون‌های ۱۸ تن و بالاتر اختصاص دارد.
 • خودروهای وارداتی باید از شرایط و استانداردهای لازم جهت حمل و نقل بین‌المللی و ورود به کشورهای اروپایی برخوردار باشند.

واردات خودرو سنگین

بنابراین واردکننده یا مالک می‌بایست خودروی جدید را بر اساس شرایط فوق انتخاب کند. اما به غیر از شرایط واردات خودرو سنگین بد نیست به نکته مهمی درباره اسقاط کامیون‌های فرسوده اشاره کرد.

 • در ازای ورود هر دستگاه کامیون، یک دستگاه کامیون با بیش از ۲۵ سال سن باید اسقاط شود، به شرطی که ظرفیت آن حداکثر ۳ تن کمتر از محصول وارداتی باشد.
 • کامیون اسقاطی باید در شبکه حمل و نقل کشور فعل بوده و دارای معاینه فنی معتبر باشد.
 • در صورتی که اسقاط کامیون توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مورد تأیید قرار گیرد، سود بازرگانی کامیون وارداتی تا ۲۵ درصد توسط گمرک کاهش می‌یابد.
 • این ۲۵ درصد در واقع سهم یارانه‌ای دولت در تأمین ارز وارداتی خودروهای کارکرده به حساب می‌آید.

نکته دیگر در مورد شرایط واردات خودرو سنگین به ثبت کد شناسه کامیون فرسوده مربوط می‌شود. واردکنندگان گروه چهارم، یعنی افراد حقیقی و حقوقی مالک خودروهای فرسوده در هنگام ثبت نام موظف به ثبت کد شناسه خودروی فرسوده در سایت سازمان راهداری هستند.

البته بقیه گروه‌ها در هنگام ترخیص خودروی وارداتی باید کد شناسه کامیون فرسوده را در سایت ثبت کنند. به محض ترخیص کامیون از گمرک، اطلاعات واردکنندگان و تعداد و نوع خودروهای وارداتی در سایت سازمان ارائه شده و در دسترس متقاضیان قرار می‌گیرد.

حرف آخر در واردات خودرو سنگین

نوسازی کامیون‌ها و کشنده‌ها یکی از اقدامات مهم و ضروری در حوزه حمل و نقل به شمار می‌آید که علاوه بر انتقال تکنولوژی‌های جدید به صنعت خودروسازی، موجب ایمنی رانندگان و بهبود سرعت انتقال کالا در سراسر کشور می‌شود. امید است که در کنار واردات خودرو سواری، با واردات خودرو سنگین در آینده نزدیک بتوان عمده کامیون‌های فرسوده را از جاده‌ها خارج کرد و اثربخشی فعالیت‌های مختلف در حیطه حمل و نقل را افزایش داد.

***

شما می‌توانید جدیدترین اخبار خودرو را در بلاگ دیوار مطالعه کنید.

***

جدیدترین آگهی‌های خودرو
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.