واردات خودرو دست دوم ممنوع است!

0

این روزها همه جا صحبت از آزادسازی واردات و آیین‌نامه این قانون است. همه منتظر هستند تا ببیند پس از ورود خودروهای جدید، بازار به کدوم سمت حرکت می‌کند. مهمترین مسئله در مورد واردات خودرو بحث ایجاد انحصار و رانت جدید در بازار خودروی کشور است. در ادامه به بررسی صحبت‌های فاطمی امین، وزیر صمت در مورد واردات خودرو می‌پردازیم.

سید رضا فاطمی‌ امین، درباره این که آیا ورود خودرو به بازار بورس مشکل ایجاد نمی‌کند، گفت: سه ساز و کار برای بحث خودرو وجود دارد که یکی قرعه‌کشی است؛ یک سری خودرو هم خارج از قرعه‌کشی عرضه می‌شود چون تولیدشان بالا رفته است.

وی افزود: یک ساز و کار دیگر خودرو، بورس کالا است که قیمت پایه دارد و وارد بازار رقابت می‌شود که در این رقابت، قیمت واقعی، کاملا شفاف و مشخص است.

وزیر صمت درباره چرایی انباشت برخی تجهیزات در گمرک بیان کرد:

برخی افراد تجهیزاتی را بدون ثبت سفارش، وارد می‌کنند و این کالا در گمرک وجود ندارد و در بندر است. به دلیل اینکه ثبت سفارش انجام نشده در بندر می‌ماند و به گمرک ربطی ندارد.

وی همچنین ادامه داد: انباشتی که قبل از گمرک می‌بینیم مربوط به تاجری است که مالش را انبار کرده و ممکن است ببرد، لذا واردات حساب نمی‌شود.

فاطمی امین همچنین درباره اینکه چرا قرعه کشی خودرو که قرار بود ۱۴۰۱ برداشته شود هنوز برقرار است، اظهار داشت: گفته بودم در سال ۱۴۰۱ قرعه کشی حذف می‌شود اما اینطور برداشت شد که از آغاز سال قرعه‌ کشی حذف می‌شود و این برداشت صحیح نیست. قرار بر این است که قرعه کشی خودرو در طول سال به تدریج حذف شود که در حال انجام است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره آیین نامه واردات خودرو، تصریح کرد: آیین ‌نامه واردات خودرو نهایی شد و به جای خوبی رسید. چند قید در این آیین‌ نامه لحاظ شده است؛ یکی اینکه وقتی خودرویی وارد می‌شود باید خدمات بعد از فروش داشته باشد؛ همچنین وقتی خودرویی وارد می‌شود باید انتقال فناوری صورت بگیرد.

فاطمی امین تأکید کرد: هر کس این شرایط را ایجاد کند می‌تواند خودرو وارد کند و این منحصر به خودروسازان نیست. وی با بیان اینکه قرار نیست خودروهای لوکس وارد شود، ادامه داد:

واردات خودروهای دست دوم طبق قانون ممنوع است.

وزیر صمت درباره اینکه آیا مشخص است که واردات خودروها از چه کشورهایی انجام می‌شود، گفت: بازرگانان مشخص می‌کنند که خودرو از چه کشوری وارد شود و قیدی در این خصوص وجود ندارد.

***

 اخبار روز خودرو را در بلاگ دیوار بخوانید.

***

جدیدترین آگهی‌های خودرو
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.