متقاضی خودروی لوکس هستید، در مزایده شرکت کنید!

0

هفتم مهرماه قرار است ١٠۶٢ خودرویی که ماه‌هاست بلاتکلیف در انبارهای گمرکی خاک خورده‌اند به حراج گذاشته شوند. این خودروها تنها بخشی از ۲۲۴۹ خودروی وارداتی است که سال‌ها در این انبارها معطل دستور مقامات قضایی مانده‌اند.

این خودروهای لوکس از کجا آمده‌اند؟

بر اساس گفته روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک این خودروها به دلیل آنکه فاقد ثبت سفارش بوده‌اند توقیف شده و در انبار گمرک نگهداری می‌شوند. این خودروهای وارداتی به دلیل مسائلی قانونی در انبارها دپو شده‌اند و در نتیجه تصمیم یکباره برای ممنوعیت، در گمرک بلاتکلیف باقی ماندند.

در این راستا، بیش از ۱۲ هزار خودروی دپو شده در گمرک که در نهایت با چند مصوبه و تمدید زمان، از دی ماه ۱۳۹۷ تا شهریور ۱۳۹۹ تعداد زیادی از آن ترخیص شد ولی بخشی دیگر به دلایل مختلف، در گمرک باقی ماند.

یک چالش مهم این مزایده

مزایده این خودروها خالی از ابهام نیست. هرچند مجوزهای مقدماتی این مزایده صادر شده است اما مسائلی هم دارد. در همین خصوص سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی می‌گوید:

«هنوز در این راستا اعلام برائتی صورت نگرفته است و این مزایده صرفا با هدف جلوگیری از تخریب خودروها برگزار می‌شود. منابع حاصل از فروش آن‌ها نیز به خزانه دولت می‌رود و اگر اعلام برائت صورت گرفت، به مالکان خودروها بازگردانده می‌شود.»

چطور می‌توان در این مزایده شرکت کرد؟

سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی برای به مزایده گذاشتن این خودرو سامانه‌ای را تدارک دیده است. این سامانه الکترونیکی بوده و همین مساله فرآیند انجام این کار را تا حدودی راحت کرده است.

اگر متقاضی خرید این خودروها هستید می‌توانید از ساعت ۸ صبح هفتم مهرماه لغایت ساعت ۲۴ روز سه شنبه (۱۲ مهرماه) جهت دریافت اطلاعات فهرست آنها و شرایط و همچنین رؤیت خودروهای مطرح در مزایده و ارائه پیشنهاد به وبگاه مزایده الکترونیک به نشانی eauc.setadiran.ir مراجعه کنید.
  • ثبت پیشنهاد قیمت در سامانه مذکور تا ساعت ۲۴ روزسه شنبه ۱۲ مهرماه ممکن است.
  • شرکت‌کنندگان در مزایده باید جهت ثبت‌نام و دریافت گواهی امضاء الکترونیک (توکن) به دفاتر ثبت اسنادرسمی در سراسر کشور مراجعه کنند.
  • داشتن کد ملی برای اشخاص حقیقی و کد اقتصادی برای اشخاص حقوقی همراه شماره حساب قابل استفاده از طریق اینترنت جهت متقاضیان شرکت در مزایده الزامی است.
  • بازدید از خودروهای مطرح‌شده، در تمامی ایام هفته از ساعت ۸ الی ۱۴ امکانپذیر خواهد بود.
  • پیشنهادهای ثبت‌شده در سامانه مزایده الکترونیک رأس ساعت ۱۲ روز شنبه (۱۶ مهرماه) در محل سازمان مرکزی، رمزگشایی و در همان روز نیز برندگان مزایده اعلام می‌شود.
شرکت‌کنندگان توجه داشته باشند که در مزایده در صورت ثبت پیشنهاد و درخواست انصراف، می‌توانند گزینه انصراف در سیستم را تا ساعت ۱۴ روز چهارشنبه (۱۳ مهرماه) انتخاب و ثبت کنند.

چه خودروهایی به مزایده گذاشته می‌شوند؟

روح الله لطیفی سخنگوی گمرک چند شرط برای خودروهای مزایده‌ای گذاشته است. وی در همین رابطه گفته است:

«بر اساس مصوبات دولت ترخیص خودروهایی که حجم موتور آن‌ها بالای ۲۵۰۰ سی سی بوده یا خودروهای آمریکایی یا خودروهایی که به سفارش آمریکا ساخته شدند، ممنوع است.»

تعداد ۶۲ لکسوس (NX۲۰۰,NX۳۰۰RX)،۴۰پورشه ماکان، ۱۸۲ کیا (سراتو،سورنتو،اپتیما)، ۱۵۲ بی‌ام‌و (۵۳۰،۷۳۰،x۴)، ۸ بنز (E۲۰۰ و مرسدس)، ۴۵۹ هیوندا (توسان، سانتافه، سوناتا، سوناتا هیبریدی)، ۱۵۴ تویوتا (کمری، رافور، کمری هیبریدی)، یک ولوو، یک پورشه باکستر و یک خودروی بی‌نام به مزایده گذاشته خواهند شد.


آگهی‌های انواع خودرو را در دیوار ببینید

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.