حضور ۵۰ شرکت ایرانی در نمایشگاه بین‌المللی خودرو مسکو

0

هم‌ اکنون صنعت خودروی روسیه به علت تحریم‌های جنگ اوکراین، با چالش جدی تأمین قطعات خودرو مواجه است، این فرصتی است که می‌تواند زمینه رشد صنعت خودرو در ایران را بر مبنای صادرات رقم بزند.

هیاتی به سرپرستی فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران ،برای شرکت در مراسم افتتاحیه غرفه ایران در نمایشگاه بین‌المللی خودرو و قطعات یدکی مسکو ۲۰۲۲ به مسکو می‌رود.

براساس گزارش‌ها، بیش از ۵۰ شرکت ایرانی فعال در حوزه خودرو و قطعات خودرو در این نمایشگاه حضور دارند.

نمایشگاه روسیه از ۳۱ مرداد تا سوم شهریورماه ۱۴۰۱ (برابر با ۲۲ تا ۲۵ اوت ۲۰۲۲) در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی مسکو (Expo Center) با حضور حدود ۶۰۰  شرکت از ۱۸ کشور و در ۳۰‌ هزار متر فضای نمایشگاهی برگزار می‌شود.

وابستگی زیاد صنعت خودرو و حضور پر رنگ کشورهای غربی در بازار روسیه موجب شد تا با اعمال این تحریم‌ها صنعت و بازار خودرو این کشور دچار بحران جدی شود.

ارزش کل بازار خودروی روسیه در سال ۲۰۲۰ بیش از ۳۵ میلیارد دلار برآورد شده است.

ایران تنها کشوری است که بالاترین متراژ غرفه‌های متمرکز یک کشور را در نمایشگاه روسیه، با بیش از ۹۰۰‌ مترمربع غرفه نمایشگاهی در سالنی به مساحت یک‌‌ هزار و ۷۰۰ متر مربع در اختیار دارد که در طول تاریخ نمایشگاه‌های برون‌ مرزی بی‌نظیر است.

کاظم جلالی، سفیر ایران در مسکو نیز به منظور انجام رایزنی‌‌ها و آخرین هماهنگی‌ها پیرامون هر چه بهتر برگزار شدن پاویون ایران، در نمایشگاه خودرو و قطعات یدکی اتومکانیکا مسکو گفتگو کرد. همچنین سفر سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان و هیات همراه  روز چهارشنبه ۲۶ مرداد ماه با آلبرت کریمف، معاون وزیر صنعت و بازرگانی فدراسیون روسیه ملاقات داشت.

آمارهای مربوط به سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهند که بیش از ۱.۴ میلیون خودروی سواری در روسیه به فروش رفته است؛ از این میزان، ۳۱۴ هزار دستگاه آن تولید با برند داخلی، ۹۳۰ هزار دستگاه آن خودروی مونتاژی با برند خارجی و ۲۴۲ هزار دستگاه آن خودروی وارداتی بوده است.

همچنین آمارها بیانگر این است که خودروسازی رنو، بیش از ۳۹ درصد از تولید خودروی روسیه را تا قبل از درگیری‌‌های روسیه و اوکراین در اختیار داشته و ۴۵ هزار نفر در زیر مجموعه‌های آن مشغول به کار بوده‌اند. بعد از رنو، هیوندای با ۲۷.۲ درصد، فولکس‌ واگن ۱۲.۲ درصد و تویوتا ۵.۵ درصد از تولیدات روسیه را شامل می‌شدند.

***

 اخبار روز خودرو را در بلاگ دیوار بخوانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.