وعده مدیرعامل ایران خودرو برای تولید خودروی ارزان قیمت

0

قیمت کم خودرو‌های داخلی در سال‌های اولیه تولید، رؤیای بسیاری از مردم برای داشتن ماشین را محقق کرد. افزایش نرخ تورم، افزایش نرخ ارز و تحریم‌ها قیمت خودرو‌های ارزان داخلی را رفته‌رفته به بیشتر از ۱۰ برابر قیمت اولیه رساند. مدیرعامل ایران خودرو درباره زمان عرضه خودروی ارزان قیمت این گروه صنعتی به بازار گفت: «رونمایی این خودرو ظرف چند ماه آینده انجام می‌شود و تولید انبوه آن به ۱۸ ماه زمان نیاز دارد، درمجموع حداکثر ظرف ۲ سال آینده خودروی ارزان‌قیمت ایران خودرو به بازار عرضه خواهد شد.»

فرشاد مقیمی مدیرعامل ایران خودرو گفته منظور از خودرو ارزان این است که با کمترین هزینه خودرو را طراحی کنیم. اینکه تصور شود این خودروها کیفیت ندارند، اشتباه است. این خودروها دارای طراحی جدید و به‌روز است، اما به‌گونه‌های متفاوت کمترین هزینه برای طراحی و تولید آن به کار گرفته شده است.

فرشاد مقیمی مدیرعامل ایران‌‌خودرو درباره تولید خودروی ارزان‌قیمت گفت: «یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در حوزه خودروسازی همواره موردنقد است، بهای تمام‌شده تولید خودرو است و یکی از راهکارهای کاهش قیمت تمام‌شده، طراحی خودرو و حرکت به‌سمت پلتفرم‌های مشترک است.»

مدیرعامل ایران‌خودرو افزود: «در راستای تحقق این مهم، ایران‌خودرو طراحی خودرویی را در کلاس A پلاس با موتور ۳ استوانه آغاز کرد که دی‌ماه سال گذشته از آن رونمایی شد. این نوع خودرو در دنیا نیز سابقه دارد. طراحی این نوع خودروها خاص و ویژه است و تمام استانداردها و شرایط روز خودرو را داراست و به‌گونه‌ای طراحی شده است که کمترین هزینه را در بحث مربوط به تولید داشته باشد.»

وی اضافه کرد: «طراحی نمونه‌ای از این خودرو با پلتفرم موتوری جدید که پیشرانه ۳ استوانه را برای آن درنظر گرفتیم، به پایان رسیده است و نمونه‌ای از آن ساخته و وارد فاز طراحی مفهومی شده است. این موضوع نیز ظرف چند ماه آینده به سرانجام می‌رسد.»

وی با بیان اینکه تلاش شده است که در طراحی خودروی مذکور هزینه‌ها کاهش یابد ادامه داد: «تولید در بیشترین تیراژ نیز یکی دیگر از راهکارهای کاهش قیمت تمام‌شده این نوع خودرو است؛ زیرا هرچه تیراژ تولید افزایش یابد، هزینه تمام‌شده کاهش خواهد یافت.»

هر خانوار باید ماه‌ها و یا سال‌ها پس‌انداز داشته باشد تا بلکه بتواند یکی از ارزان‌ترین خودروهای بازار را خریداری کند؛ این درحالی است که قیمت خودرو باتوجه‌به نوسانات نرخ ارز و سایر عوامل تأثیرگذار روزبه‌روز درحال افزایش است و بعید نیست که خانوار حتی با پس‌انداز چندین ساله موفق به خرید خودرو نشوند.»

مقیمی با بیان اینکه در تولید این خودرو نگاه بر این است که طراحی و ساخت در داخل انجام شود، به این معنا که قطعات مختلف این خودرو داخلی باشد ادامه داد: «در تولید این خودرو از ظرفیت شبکه تأمین ایران خودرو و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری کمک گرفته شده است.»

مدیرعامل ایران خودرو درباره زمان عرضه خودروی ارزان قیمت ایران‌خودرو به بازار نیز توضیح داد: «رونمایی این خودرو ظرف چند ماه آینده انجام می‌شود و تولید انبوه آن به ۱۸ ماه زمان نیاز دارد. درمجموع حداکثر ظرف ۲ سال آینده خودروی ارزان قیمت ایران خودرو به بازار عرضه خواهد شد.»

این خودرو، سبک و با وزنی حداکثر ۷۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم خواهد بود که آلیاژ‌های خوبی در تولید آن به‌ کار رفته است. وی در گفت ‌و گویی درباره کیفیت خودروی ارزان قیمت ایران‌خودرو نیز تصریح کرد: «هرچند در سال‌های گذشته به‌دلیل عمل به تعهدات شاید تمرکز چندانی بر کیفیت خودرو وجود نداشت، اما از سال گذشته تمرکز ویژه‌ای بر ارتقا کیفیت خودروها داشتیم.»

مدیرعامل ایران خودرو با بیان اینکه نمی‌توان از یک تولیدکننده انتظار داشت با وجود تولید به‌همراه زیان برای ارتقا کیفیت برنامه‌ریزی کند، ادامه داد: «باید برای کیفیت هزینه شود؛ این درحالی است که زیان مانع کیفیت و توسعه است. نمی‌توان با وجود زیان توسعه یافت؛ زیرا توسعه به سرمایه‌گذاری نیاز دارد و این سرمایه‌گذاری باید از محل سود اتفاق بیفتد. البته همت نیز ضرورت دارد.» پلتفرم این خودرو‌ها به‌صورت مشترک توسط صنعت خودروسازی کشور ساخته می‌شود و قرار بر این است که قطب‌های اصلی صنعت خصوصی نیز در این حوزه مشارکت داشته باشند.

***

شما می‌توانید جدیدترین اخبار خودرو را در بلاگ دیوار مطالعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.