شایعه افزایش قیمت بنزین از کجا شروع شد؟

0

یکی از مهمترین مسائلی که در کشور ما مطرح است و همواره حواشی و حرف و سخن‌های بیشماری را به همراه داشته است، مسئله بنزین و قیمت بنزین است. آخرین گرانی بنزین مربوط به سال ۱۳۹۸ و دولت آقای روحانی بود که در صبح روز جمعه ۲۴ آبان ماه اعلام شد و حاشیه‌های بیشماری را به ارمغان آورد. اما اکنون در دولت آقای رئیسی سخن‌هایی جسته گریخته‌ای در رابطه با افزایش قیمت بنزین به گوش می‌رسد. اما این حرف ها و سخن‌ها چه هستند و تا چه اندازه صحت دارند؟ و آیا در سال جاری شاهد افزایش قیمت هستیم یا نه؟

دلیل اصلی به وجود آمدن شایعه‌ها در مورد افزایش قیمت بنزین کاهش سهمیه بنزین آزاد در کارت‌های سوخت است.

بر اساس این تصمیم، سهمیه بنزین ۳ هزار تومانی از ۲۵۰ لیتر در کارت‌های سوخت به ۱۵۰ لیتر کاهش یافت. معاون وزیر نفت در این خصوص اعلام کرد: این اقدام با هدف پیشگیری از قاچاق بنزین و مهاجرت کارت‌های سوخت به شهرهای مرزی صورت می‌‎گیرد.

بر اساس اظهارات جلیل سالاری، این طرح در ماه جاری اجرایی شده است و اکنون کارت‌های سوخت یک سهمیه ۶٠ لیتری و یک سهمیه ١۵٠ لیتری دارند. وی در مورد این کاهش سهمیه گفت: با بررسی که انجام شد، خودروهای داخلی در ١٠٠ کیلومتر به طور میانگین بیشتر از ١٠ لیتر مصرف نمی‌کنند، بنابراین طبیعتا زمانی که در یک کارت شخصی حدود ٣١٠ لیتر بنزین داریم، عدد بزرگی است.

معاون وزیر نفت متذکر شد: هیچ خودرویی نیست که بیش از ١٠٠٠ کیلومتر در ماه تردد داشته باشد، ضمن این‌که کارت جایگاه‌ها نیز وجود دارد.

کاهش سهمیه آزاد کارت‌های سوخت در راستای کاهش قاچاق سوخت انجام گرفته است.

پیش از این محمدهادی سبحانیان، معاون وزیر اقتصاد اعلام کرده بود که هر گونه طرح اصلاح قیمتی در قالب قانون بودجه سال آینده تعیین تکلیف خواهد شد.

به گفته او، با توجه به دستور رییس‌ جمهور مبنی بر عدم افزایش قیمت بنزین امسال، سیاست دولت استفاده از ابزارهای مهمی همچونگازسوز کردن خودروها جهت کنترل مصرف و عدم نیاز به واردات بوده است. سبحانیان متذکر شده بود:

در مجموع برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین برای امسال وجود ندارد و هرگونه طرح اصلاح قیمتی در قالب قانون بودجه سال آینده تعیین تکلیف خواهد شد.

آگهی‌های انواع خودرو را در دیوار ببینید

البته چهارم شهریورماه علی بهادری‌جهرمی، سخنگوی دولت در نشست فعالان فرهنگی و اجتماعی لرستان، با اشاره به شایعه افزایش قیمت بنزین اظهار کرد: در همه جلساتی که به‌ عنوان سخنگوی دولت حضور دارم، سوال می‌کنند که آیا قیمت بنزین افزایش پیدا می‌کند؟

ما هم جواب می‌دهیم هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت نداریم، وی تاکید کرد: هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین نداشته، نداریم و نخواهیم داشت و به هر زبانی که می‌خواهید بنویسید که قیمت بنزین افزایش پیدا نمی‌کند.

***

شما می‌توانید جدیدترین اخبار خودرو را در بلاگ دیوار مطالعه کنید.

***

جدیدترین آگهی‌های خودرو
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.