شاهین، نخسین سدان عرضه‌شده در بورس

0

گرچه بسیاری شکایت دارند که در هیچ جای دنیا خودرو در بورس فروخته نمی‌شود، بسیاری از کارشناسان عرضه در بورس کالا را راه مناسبی برای برون‌رفت از وضعیت بغرنج فعلی بازار خودرو می‌دانند. چرا که اولاً دست دلالان را از بازار کوتاه می‌کند و ثانیاً کشف قیمت در بورس می‌تواند پیش‌زمینه حذف قرعه‌کشی خودرو باشد.

در واقع هم مردم از دردسر شرکت در قرعه‌کشی برای خرید خودرو خلاص می‌شوند و هم خودروساز محصول خود را با قیمت منصفانه‌تری می‌فروشد و زیان کمتری می‌کند. کمتر شدن ضرر تولیدکننده می‌تواند منجر به افزایش تیراژ تولید آن‌ها و افزایش عرضه خودرو در بازار نیز شود. بنابراین، عرضه خودرو در بورس کالا در شرایط کنونی می‌تواند راه مناسبی برای کاهش التهاب قیمت خودرو باشد.

سایپا امروز در تاریخ ۲۲ شهریورماه سال ۲۰۰ دستگاه خودروی شاهین را از مسیر بورس کالا در دسترس متقاضیان قرار داد.

شاهین اگرچه چهارمین خودروی عرضه شده در بورس کالا خواهد بود اما در واقع نخستین خودروی سواری داخلی است که وارد بورس می‌شود. عرضه شاهین در بورس از جهت گام برداشتن در مسیر حذف قیمت‌گذاری دستوری خودروهای داخلی مهم است.

شاهین که قرار بود با قیمت پایه ۳۰۴ میلیون تومان در بورس کالا عرضه شود، امروز با تنها ۴۳ سفارش و با فروش ۳۹ خودرو با همان قیمت پایه ۳۰۴ تومان معامله شد. در حالی که هزینه‌های دیگری شامل مالیات، قیمت خودرو را افزایش می‌دهند، شاهین اکنون با احتساب سایر هزینه‌ها مانند مالیات ارزش افزوده ۹ درصدی و همچنین هزینه‌های مرتبط با شماره‌گذاری بورس کالا، به قیمت ۳۴۵ میلیون تومان معامله شد.

خریداران ملزم به واریز ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و یک درصد مالیات نقل و انتقال و ۲ درصد مالیات شماره گذاری برچسب انرژی (بر مبنای قیمت نهایی) و همچنین مبلغ ۴۲ میلیون و ۳۴ هزار و ۴۶۵ ریال به ازای هر خودرو شامل بیمه شخص ثالث به مبلغ ۳۸ میلیون و ۱۳۷ هزار و ۴۶۵ ریال و خدمات مرتبط با شماره گذاری و پلاک به مبلغ ۳ میلیون و ۸۹۷ هزار ریال هستند.

بنابراین می‌توان انتظار داشت که در عرضه‌های بعدی این خودرو به تعداد کمتری عرضه شود. تقاضا بسیار پایین برای خودرو شاهین در شرایطی است که علاوه بر متقاضیانی که تاکنون از مسیر بورس کالا خودرو دریافت نکرده‌اند.

متقاضیانی که قبلاً توانسته‌اند از بورس کالا خودرو خریداری کنند نیز می‌توانستند جهت خرید خودروی شاهین اقدام کنند. همچنین محدودیت تعداد خرید برای هر کد ملی وجود نداشت و هر کد ملی می‌توانست بیش از یک دستگاه شاهین را از بورس کالا خریداری کند.

بورس کالا اعلام کرده بود که میزان پیش دریافت در نظر گرفته شده برای خرید شاهین از بورس کالا ۱۰ درصد قیمت پایه در نظر گرفته شده است. بنابراین با توجه به قیمت پایه ۳۰۴ میلیون تومانی متقاضیان خرید شاهین از بورس کالا می‌توانند با پرداخت حدود ۳۰ میلیون تومان این خودرو را از بورس کالا پیش خرید کنند.

چنانچه عرضه بیش از تقاضا باشد خریداران حقوقی نیز می‌توانند برای خرید شاهین از بورس کالا اقدام کنند. سایپا موعد تحویل این خودرو را ۲۳ مهرماه امسال در نظر گرفته است.

آگهی‌های شاهین را در دیوار ببینید


***

شما می‌توانید جدیدترین اخبار خودرو را در بلاگ دیوار مطالعه کنید.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.