چه خودروهایی وارد کشور می‌شوند؟

0

موضوع واردات خودرو در ماه‌های اخیر جنجال‌های خبری زیادی به پا کرد و سرانجام زور موافقان واردات خودرو به مخالفان چربید. قرار است به زودی واردات خودرو در چارچوب سیاست‌های ارزی و سقف‌های تعیین شده از سوی بانک مرکزی از سرگرفته شود. در حالی که عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اعلام کرده است که تا یک ماه آینده، آیین‌نامه واردات خودرو به کشور تصویب می‌شود، سخنگوی وزارت صمت از نهایی شدن این آیین نامه خبر داد.

در حالی که ابتدا صحبت از واردات خودروهای اقتصادی بود و برخی مسئولان رقم ۱۰ هزار دلار را برای خودروهایی که قرار است به کشور وارد شود، اعلام می‌کردند اما حالا سخنگوی دولت پرده از افزاش این رقم برداشته و اعلام کرده است سقف بیست هزار دلار برای واردات در نظر گرفته شده است.

حتی برندهای خوش‌ نام و معتبر جهان از جمله تویوتا، کیا، نیسان و غیره، خودروهای متنوع ارزان‌‌قیمت در بازه قیمتی ۱۲ تا ۲۰ هزار دلار دارند که قابلیت واردات دارند.

امید قالیباف گفته است:

آیین‌نامه واردات نهایی شده به زودی جزئیات آن اطلاع‌رسانی و واردات انجام می‌شود. با کشورهای مختلف برای واردات رایزنی شده است.

هدف‌گذاری واردات هم برای کم درآمدها است و دو سقف ۱۰ و ۲۰ هزار دلار تعیین شده است. بنابراین خودروی وارداتی بالای ۲۰ هزار دلار نخواهیم داشت.

قالیباف با تاکید بر اینکه استاندارهای ۸۵ گانه و حتی بیشتر حتما باید برای خودروهای وارداتی پاس شود، اعلام کرد:

باید به این نکته توجه شود که خودروهای اقتصادی بی کیفیت و زشت نیستند، بلکه با کیفیت و مناسب هستند. ۵۰ درصد تقاضا در دنیا را خودروهای اقتصادی تشکیل می‌دهد و خودروسازانی که در اشل جهانی کار می‌کنند هم روی دهک ۱۰ برنامه‌ریزی نمی‌کنند.

https://divar.ir/s/tehran/auto

در عین حال عضو کمیسیون صنایع مجلس از امکان واردات توسط همه اشخاص حقیقی و حقوقی خبر داد و افزود:

خودروهای تمام برقی و هیبریدی ابتدا در مناطق آزاد وارد شده و مورداستفاده قرار می‌گیرد. خودروهای دیگر مربوط به حمل‌ و نقل عمومی است که باید جایگزین خودروهای فرسوده و تاکسی‌ها شود. قسمی دیگر خودروهایی با میانگین قیمتی متوسط و پایین است.

فیروزی در رابطه‌ با ورود خودروی اقتصادی به کشور توضیح داد: خودروها با حجم موتور کم و رعایت مسائل زیست‌‌محیطی بوده و قیمتشان باید به میزانی باشد که جمعیتِ متوسط از نظر درآمدی قادر به خریداری آن باشند.

این نماینده مجلس تأکید کرد، خدمات پس از فروش باید قادر به پشتیبانی این خودروها باشد. قبل از مصوبه،سران قوا عمدتاً خودروهای لوکس وارد کشور می‌شد ولی امروز بر اساس تصمیم‌گیری‌ها، بخش عمده خودروهای وارداتی توسط قشر متوسط جامعه خریداری می‌شود؛ ضمن این که بر واردات خودروهای برقی تأکید شده است. فیروزی در عین ‌حال تأکید کرد آیین‌ نامه هنوز نهایی نشده و از طرفی نظرات فعالان این حوزه باید لحاظ شود.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس در رابطه ‌با تقویت خودروسازی‌های داخلی اظهار داشت: امروز سرعت علم و تکنولوژی در جهان زیاد است و در سنوات اخیر به جهت برخی تحریم‌ها، امکان نوسازی تجهیزات را نداشتیم و لذا ورود خودروهای جدید به کشور با تکنولوژی روز امکان استفاده خودروسازان داخلی از علم جدید را فراهم می‌آورد.

در حالی که از ابتدا گفته شد خودروهای وارداتی به ایران شهریور ماه از راه خواهند رسید؛ اما به واسطه آماده نشدن آیین‌‌نامه اجرایی واردات خودرو به سه ماه بعد، یعنی اواخر پاییر موکول شده است. گفته می‌شود اولین خودروها پس از ثبت سفارش در این تاریخ وارد کشور خواهند شد. از سوی دیگر باید در نظر داشت که انتشار اخباری با این محور بازار خودرو را دستخوش تغییر کرده و خودروهای مونتاژی در بازار با تغییر قیمت و ریزش قابل ملاحظه رو به رو شدند.

به احتمال بسیار زیاد با ورود اولین سری خودروهای وارداتی به ایران که از دو ماه آینده اتفاق می‌افتد، قیمت خودروها شکسته خواهد شد. این کاهش قیمت در خودروها می‌تواند روی قیمت خودروهای مونتاژی و داخلی نیز اثر بسیار زیادی داشته باشد. عملی شدن واردات خودرو به کشور گامی مثبت برای تنظیم بازار است که در مدت زمان کوتاهی به ریزش قیمت‌ها خواهد انجامید.

***

 اخبار روز خودرو را در بلاگ دیوار بخوانید.

***

جدیدترین آگهی‌های خودرو
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.