همه‌چیز درباره تابلو فرش دستباف و ماشینی

0

در میان همه انواع فرش احتمالا این تابلو فرش‌ است که تنها برای جنبه زیبایی آن بافته می‌شوند و کسی به‌دنبال استفاده کاربردی از آن نیست. سطحی را با آن نمی‌پوشاند و یا از آن به عنوان پوشش استفاده نمی‌کند. در این مقاله سعی داریم درباره تابلو فرش‌ها حرف بزنیم. انواع آن را بررسی کنیم و مهم‌ترین مکاتب بافت آن در ایران را بشناسیم.

فرش‌ها از ابتدا به‌عنوان وسیله‌ای کاربردی و برای پوشاندن کف، طراحی و ساخته شدند. اما خیلی زود همه فهمیدند که این بافتنی زیبا چیزی بیش از یک زیرانداز است. زیبایی و طرح و نقش آن موجب شد تا فرش قرن‌ها بعد، علاوه بر اینکه یک کالای کاربردی در خانه‌ها باشد، یک شی زیبا هم به حساب بیایید و بخشی از دکور خانه‌ها، کاخ‌ها و اماکن مقدس باشد.

برخی این زیبایی را در هم‌نشینی یک فرش روی زمین با سایر اجزای خانه می‌دیدند و برخی دیگر آن را چنان جذاب می‌دانستند که قاب شده به دیوار می زدند. از اینجا یک مفهوم جدید هم با دنیای بافت فرش اضافه شد و همه به دنیای دکوراسیون و طراحی داخلی خانه‌ها و آن هم چیزی نبود جز تابلو فرش

تابلو فرش چیست؟

مهم‌ترین مسئله‌ای که تابلوفرش‌ها را تعریف می‌کند، یکی ابعاد آن و دیگری طرح و نقشه‌های به‌کار رفته در این دستباف‌هاست. تابلوفرش‌ها ابعاد کوچکی دارند. در واقع ابعاد آن چنان است که به هیچ وجه نمی‌توان برای زیرانداز از آن استفاده کرد. کوچکی این تابلو‌فرش‌ها چند توجیه مهم دارد. 

یکی اینکه قیمت آن را برای مشتری به صرفه‌تر می‌کند. چرا که این فرش‌ها اغلب ریزبافت و با جزئیات فراوان هستند و اگر بخواهید فرشی در ابعاد بزرگ با این ویژگی‌ها داشته باشید شاید با قیمتی نجومی مواجه شوید. نکته مهم دیگر این است که این فرش‌ها برای تزئین خانه‌ها بافته می‌شوند. 

اغلب قاب شده و به دیوار نصب می‌شوند برای همین باید ابعاد آن توجیه منطقی داشته باشد تا در هر خانه‌‌ای به دیوار آویخته شود. مسئله مهم دیگر این است که طرح و نقشه‌های این فرش‌ها اغلب با طرح و نقشه‌های همیشگی فرش‌ها فرق دارد. در بخش انواع تابلوفرش‌ها بیشتر در این باره حرف می‌زنیم.

انواع تابلو فرش

همان‌طور که گفتیم تابلو فرش‌ها را احتمالا بتوان از روی دو موضوع اندازه و همچنین طرح و نقشه بهتر دسته‌بندی کرد. محبوب‌ترین اندازه‌ها در تابلو فرش‌ها عبارتند از:

 • تابلو فرش سایز ۵۰*۳۵
 • تابلو فرش سایز ۷۰*۵۰
 • تابلو فرش سایز ۱۰۰*۷۰
 • تابلو فرش سایز ۱۲۰*۸۰
 • تابلو فرش سایز ۱۵۰*۱۰۰
 • تابلو فرش سایز ۳۰۰*۲۰۰

همچنین برای طرح و نقشه‌ هم دیگر خبری از نقشه‌های کلاسیک لچک و ترنج نیست. در میان تابلوفرش‌ها تابلوهای با نوشته‌های شکسته نستعلیق طرفدارهای زیادی دارد. همچنین تابلوهایی با مناظر طبیعی. شاید بتوان برخی از مهم‌ترین طرح و نقشه‌های تابلو فرش‌ها را چنین دسته‌بندی کرد:

 • خوش‌نویسی آیات قرآن و ادعیه
 • مناظر طبیعی
 • حیوانات
 • پرتره چهره‌های معرف یا آیکونیک
 • بازآفرینی نقاشی‌های مشهور
 • اماکن تاریخی

با این حال حتی این دسته‌بندی کلی هم همه عرصه‌های موجود در تابلوفرش‌ها را پوشش نمی‌دهد و شما در بازار تولیدات تابلوفرش‌ها با محصولات متفاوت و عجیبی مواجه می‌شوید و می‌توان مطمئن بود که این تابلو فرش‌ها همه سلیقه‌ها را به خوبی پوشش می‌دهد.

تابلو فرش طبیعت

معروفترین و بهترین تابلوفرش‌ها

برای یافتن معروفترین و بهترین تابلو فرش‌های ایران باید درک درستی از مکاتب بافت فرش در ایران داشته باشید. عاملی که موجب مرغوبیت تابلو فرش‌های می‌شود، ریزبافت بودن آن است. برای همین تابلوفرش‌های روستایی‌باف اگرچه بافته می‌شوند ولی در بازار طرفدارهای چندانی ندارند و قیمت چندانی هم ندارند. 

برای همین و برای درک بهتر اینکه بهترین تابلو فرش‌های ایران در کجا بافته می‌شوند، باید بدانید که ریزبافت‌ترین فرش‌های ایران در چه شهرهایی بافته می‌شوند. با این مدل می‌توان گفت که قم، تبریز و کاشان از مهم‌ترین شهرهایی هستند که تابلوفرش‌های مرغوبی تولید می‌کنند. 

در قم به دلیل سنت استفاده همیشگی از ابریشم با تابلوفرش‌های گران قیمت و مرغوب مواجه می‌شوید. تابلوفرش‌های این شهر در صدر لیست نفیس‌ترین و گران‌ترین تابلوفرش‌هایی قرار می‌گیرند که در ایران بافته می‌شود. 

تابلو فرش گلدان دستباف

تبریز هم یکی از بزرگترین و مرغوب‌ترین شهرهای بافت تابلوفرش است. حتما در اخبار شنیده‌اید که هر چهار سال یکبار تابلوفرش‌های نمادین رقابت‌های المپیک و جام جهانی در این شهر بافته می‌شود و هم‌زمان با آغاز رقابت‌ها به کمیته برگزاری هدیه می‌شود. بازار فرش تبریز هم یکی از مهم‌ترین بازارهای تولیدی تابلوفرش است. 

در کاشان هم بافنده‌های زیادی مشغول به بافت تابلوفرش هستند. مکتب بافت شهری فرش کاشان در کنار بازار پررونق فرش آن، کمک می‌کند تا نمونه‌های خوب و اصیلی در این شهر پیدا کنید.

کاربرد تابلو فرش

تابلو فرش‌ها تنها برای تزئین بافته می‌شوند. برای همین مهم‌ترین کاربرد آنها در دکوراسیون داخلی خانه‌هاست و از آن برای تزیین بهتر یک فضای داخلی استفاده می‌شود. دیزاینرها و طراح‌های داخلی به این دست‌باف‌های کوچک علاقه زیادی دارند و تلاش می‌کنند آنها را بهترین جای خانه و در همنشینی بهتر با سایر اجزای خانه به کار ببرند. 

البته تابلو فرش به‌دلیل ارزش ذاتی‌شان، یک کالای سرمایه‌ای هم به‌حساب می‌آیند و بسیاری داشتن چند تابلو فرش نفیس را یک سرمایه‌گذاری درست هم به حساب می‌آورند.

تابلو فرش دستی یا ماشینی

مانند همه تابلو فرش‌های و دستباف‌های سنتی ایرانی، حالا در بازار علاوه‌بر انواع نفیس دستباف نمونه‌های ماشینی آن هم موجود است. دستگاه‌های بافت فرش ماشینی امکان بافت تابلو فرش در ابعاد مختلف را دارند و یکی از مهم‌ترین محصولاتی که تولید می‌کنند، سجاده‌های نماز است. 

بیشتر تابلو فرش‌های ماشینی در حال حاضر در ابعاد ۷۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه بافته می‌شوند. نکته مهم درباره تابلوفرش‌های ماشینی قیمت ارزان‌تر آنهاست. اگر در انتخاب تابلو فرش مسئله قیمت برای شما اهمیت دارد، حتما می‌توانید به گزینه ماشینی هم فکر کنید.

گرچه دانستن این موضوع بسیار مهم است که عمده مرغوبیت یک تابلو فرش به دستباف بودن آن است و می‌توان دستباف بودن را در فهرست خصوصیات ذاتی آن قرار دارد. برای همین اگر ملاک قیمت در انتخاب تابلوفرش برای شما اهمیتی ندارد، باید بدانید که انتخاب یک تابلوفرش دستباف حتما گزینه بهتری است. 

برای دیدن آگهی‌های تابلو فرش در دیوار کلیک کنید

تابلو فرش هخامنشی

پرطرفدارترین طرح‌های تابلو فرش چیست؟

در میان انواع طرح‌های تابلوفرش‌ها احتمالا پرطرفدارترینش همانی است که شما هم آن را در گوشه‌ای از یک خانه دیده‌اید. تابلو فرش‌هایی «وان یکاد» که بازآفرینی یک تابلوی خوش‌نویسی شکسته نستعلیق از یکی از آیات قرآن است و به نظر می‌رسد، هم مفهوم آیه و هم هنر به کار رفته در آن در میان ایرانی‌ها پرطرفدار است. 

بعد از این تابلوهای قرآنی، انواع تابلو فرش با بازآفرینی نقاشی‌های رنسانسی نیز در ایران محبوبیت فراوانی دارند. نقاشی‌هایی که کار نقاشان اروپایی دوره رنسانس است و در ایران در قالب تابلو فرش بافته می‌شود. 

سر زدن به وب‌سایت‌های فروش فرش نشان می‌دهد که تابلو فرش مناظر هم در لیست پرطرفدارترین‌های قرار دارند. کوه‌ها، دشت‌ها و رودخانه‌ها در این میان بیشتر از بقیه به‌چشم می‌خورند. تمثال ائمه‌اطهار هم از دیگر طرح‌های پرطرفدار در میان تابلوفرش‌های ایرانی است. 

آگهی‌های تابلو فرش را در دیوار ببینید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.