بایدها و نبایدهای خرید انواع لوستر چوبی

0

این روزها انواع لوستر چوبی یکی از کاربردی‌ترین، محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین لوسترهای موجود در بازار هستند. چرا که هم تنوع بسیار زیادی دارند و هم به نسبت معیارهای زیبایی‌شناختی، از قیمت کاملاً مناسبی برخوردار هستند. لوسترهای چوبی را برای هر کجایی از خانه می‌توان درنظر گرفت؛ یک لوستر شکیل چوبی برای پذیرایی یا برای اتاق کار یا یک لوستر چوبی مخصوص برای آشپزخانه. در واقع انواع لوستر چوبی همه‌فن حریف هستند و تنوع در آن‌ها به‌حدی بالاست که می‌توانید ساختارهای انتخاب لوستر بر اساس مینیمال، کلاسیک و یا مجلل بودن را نادیده بگیرید. 

به دلیل تنوع زیاد و باز بودن دست در انتخاب، لوسترهای چوبی در تمام خانه‌ها از مدرن گرفته تا سنتی، امکان جانمایی دارند. اصلاً این خاصیت لوسترهای چوبی است که امکان هماهنگی با هر نوع دکور و سلیقه‌ای را دارند. کافی است نگاهی به انواع لوسترهای چوبی بکنید؛ در این سبک از لوستر، لوستر چوبی مدرن گرفته تا لوستر چوبی فانتزی و همین‌طور لوستر چوبی سنتی و لوستر چوبی نوین را شامل می‌شود و به شما این فرصت را می‌دهد تا با دنیای هزار رنگ این سبک لوسترها آشنا شوید.

علاوه‌بر تنوع در مدل و انواع لوسترهای چوبی، مواد به‌کار‌رفته در آن نیز متنوع هستنند؛ تا جایی که علاوه‌بر چوب طبیعی و چوب مصنوعی، در لوستر چوبی از آهن نیز استفاده می‌شود. در واقع ترکیب فلز با چوب و ترکیب شیشه با چوب از انواع ترکیب‌های به‌کار‌رفته در لوسترهای چوبی هستند.

اما پرتکرار‌ترین چوب‌های مورد استفاده در انواع لوسترهای چوبی، چوب روس است که در شرایط آب و هوایی مختلف از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. برای همین به‌خاطر داشته باشید که اگر در منطقه‌ای پررطوبت سکونت دارید،‌ برای خرید لوستر چوبی، حتماً به نکاتی مثل جنس چوب لوستر بسیار دقت کنید، تا بتوانید به‌خوبی از لوسترتان مراقبت کنید.

لوستر چوبی مدرن

در لوسترهای چوبی انواع مختلفی از لامپ‌ها هم به‌کاربرده می‌شود و شما هیچ محدودیتی برای استفاده از انواع لامپ در این نوع از لوستر ندارید. از لامپ‌های معمولی پرمصرف تا لامپ‌های کم‌مصرف و ال‌ای‌دی در انواع لوسترهای چوبی قابل استفاده هستند. این لوسترها علاوه بر سبک‌های مختلف در طراحی و تولید،‌ در شاخه‌های مختلفی از تک‌شاخه گرفته تا چندشاخه، لوستر چوبی سقفی، لوستر چوبی دیوارکوب و غیره عرضه می‌شوند.

راهنمای خرید انواع لوستر چوبی

قبل از خرید هر نوع محصولی بهتر است نکات مهمی که در انتخاب آنها به ما کمک می‌کند را بدانیم. خرید لوستر از جمله لوستر چوبی هم نیز از این قاعده جدا نیست و بایدها و نبایدهایی دارد که با توجه به بودجه، کاربرد و سلیقه‌مان باید آن‌ها را بدانیم تا خرید خوبی را تجربه کنیم. از این‌رو در ادامه مواردی که باید در زمان خرید لوستر چوبی درنظر داشته باشید را آورده‌ایم. 

  • هدف از خرید
  • جنس و کیفیت چوب لوستر
  • اندازه لوستر چوبی
  • توجه به سبک نورپردازی
  • قیمت لوستر چوبی

لوستر چوبی سقفی

هدف را مشخص کنید

هدف از خرید لوستر، فضایی که قرار است برای آن لوستر تهیه کنید، توجه به ارتفاع سقف و ارتفاع لوستر، ابعاد لوستر، طبقه‌ای بودن یا نبودن لوستر و همچنین آویزدار بودن یا نبودن لوستر از جمله مسائلی است که می‌تواند به عنوان راهنمای خرید لوستر چوبی به شما کمک کند. هرچه ارتفاع سقفی که قصد خرید لوستر چوبی برای آن را دارید بیشتر باشد، لوسترهای چوبی بلند، چندطبقه و آویزدار انتخاب مناسب‌تری هستند. با کوتاه‌تر شدن سقف، لوسترهای چوبی سقفی و کوتاه بهترین انتخاب خواهند بود.

از آنجایی که سبک سقف خانه‌های امروزی نسبت به خانه‌های قدیمی بسیار متفاوت است، در نتیجه نوع گچ‌بری‌های آن‌ها هم تغییر کرده است؛ همچنین استفاده از سقف کاذب این روزها کاربرد بیشتری دارد، این مساله می‌تواند در انتخاب انواع لوستر چوبی اثرگذار باشد؛ در خانه‌ای با گچ‌بری‌های زیاد و پیچیده، استفاده از لوسترهایی با طرح‌های شلوغ اصلاً توصیه نمی‌شود.

جنس و کیفیت چوب لوستر

با توجه به چوبی بودن لوستر موردنظرتان، مهمترین و اولین نکته‌ای که در انتخاب این لوستر باید درنظر بگیرید، جنس چوب به‌کاررفته در آن است. مهم‌ترین چوب به‌کاررفته در لوسترهای چوبی، چوب روس است. این چوب در برابر رطوبت و حرارت از مقاومت بسیار خوبی برخوردار است. برخی از فروشندگان، لوستر ا‌م‌دی‌اف را به جای لوستر چوبی با قیمت‌های بالا به خریداران می‌فروشند، ‌در نتیجه تشخیص جنس چوب در انواع لوسترهای چوبی نکته مهمی است که باید به آن توجه کنید. لوسترهای ام‌دی‌اف مقاومت بسیار کمی در برابر رطوبت دارند و خیلی سریع از شکل می‌افتند و حالت کهنگی به‌خود می‌گیرند و از طرفی هم زود خراب می‌شوند. به‌خاطر داشته باشید،‌ اطمینان از کیفیت چوب به‌کار‌رفته، مهمترین نکته در انتخاب انواع لوسترهای چوبی است. 

اندازه لوستر چوبی

انتخاب نوع و تعداد چراغ‌های استفاده شده در لوستر، نکته مهم دیگری است که به هنگام خرید لوستر چوبی باید مورد توجه قرار دهید. مثلاً تعداد لامپ‌ها به ابعاد فضا بستگی دارد و بهتر است در یک فضای کوچک از لوسترهایی با لامپ‌های کمتر استفاده کنید؛ چرا که تعدد بیش از حد لامپ‌ها، چشم‌ها را آزار می‌دهد و برای همین ممکن است مجبور شوید برخی از چراغ‌ها را برای تنظیم شدت نور خاموش کنید. برای همین توصیه می‌کنیم هم از نظر زیبایی‌شناسی هم از نظر مصرف انرژی و هم برای توجیه اقتصادی، لوستر چوبی موردنظرتان را مناسب با ابعاد محلی که برایش درنظر گرفته‌اید، انتخاب کنید.

توجه به سبک نورپردازی

نکته دیگری که در هنگام خرید لوستر چوبی باید موردنظر داشته باشید، سبک نورپردازی لوستر است. نورپردازی به سمت پایین مناسب‌ترین نوع نورپردازی است، چرا که محیط را روشن می‌کند. نورپردازی انواع مختلفی دارد؛ نورپردازی به سمت بالا سقف را روشن می‌کند و نورپردازی خوابیده نور را به سمت دیوارها هدایت می‌کند. برای همین پیشنهاد می‌کنیم نوع نورپردازی در خرید انواع لوستر چوبی را فراموش نکنید.

قیمت لوستر چوبی

شاید یکی از دلایل پرطرفدار بودن لوسترهای چوبی، طیف قیمت‌های وسیعی باشد که این نوع لوسترها دارند و در نتیجه افراد با هر نوع درآمدی، می‌توانند از انواع لوسترهای چوبی در دکوراسیون خانه و یا فضای کاری خود استفاده کنند. قیمت‌ مناسب، سبکی و راحتی جابه‌جایی از مهمترین ویژگی‌های این لوسترهاست. البته با توجه به نوع و کیفیت چوب، نوع لامپ، تعداد شاخه‌های لوستر، اندازه و ابعاد لوستر قیمت لوسترهای چوبی تغییر می‌کند.

انواع لوستر چوبی

در دنیای لوسترهای چوبی، انتخاب نوع لوستر چوبی به تناسب فضایی که برای آن در تدارک لوستر هستید هم مهم است. لوسترهای‌چوبی در همه فضاها از آشپزخانه گرفته تا اتاق خواب، راهرو، تا لوستر پذیرایی و اتاق‌نشیمن مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس با خیال راحت و به خرید این نوع از لوستر بروید و مطمئن باشید که دنیای متنوعی در انتخاب لوستر چوبی برای آشپزخانه، لوستر چوبی برای اتاق خواب، لوستر چوبی برای راهرو، لوسترچوبی برای پذیرایی پیش روی شما گشوده می‌شود.

لوسترهای چوبی در اشکال و مدل‌های مختلفی وجود دارند، لوستر چوبی شاخه‌ای، لوستر چوبی سقفی، لوستر چوبی آویز و لوستر چوبی دیوارکوب از اشکال رایج این لوسترها هستند که در انواعی از مدل‌ها، از سنتی گرفته تا مدرن و فانتزی و کلاسیک قابل ارائه هستند.

انواع لوسترهای چوبی و آویزها را می‌توانید به تناسب فضای موردنظرتان و از بین انواعی از لوسترها از جمله لوستر چوبی فانتزی، لوستر چوبی کلاسیک و لوستر چوبی مدرن انتخاب کنید. از آن‌جایی که این سبک از لوستر در مدل‌ها و طرح‌های مختلفی عرضه می‌شوند، در ادامه به توضیح درباره برخی از انواع لوسترهای چوبی می‌پردازیم.

برای دیدن تمام آگهی‌های لوستر کلیک کنید

لوستر چوبی برای آشپزخانه

هماهنگ کردن لوستر چوبی با وسایل منزل را در هنگام انتخاب از یاد نبرید. تصویر دکوراسیون و به ویژه وسایل چوبی خانه را در حافظه داشته باشید. می‌توانید یک عکس از فضای مدنظرتان در خرید همراه خود داشته باشید تا هنگام انتخاب دچار مشکل نشوید. برای مثال در انتخاب لوستر چوبی برای آشپزخانه یا غذاخوری، شکل و اندازه میز غذاخوری را باید مورد توجه قرار دهید؛ زیرا لوسترهای چوبی در آشپزخانه قرار است حکم مکمل دکوراسیون را بازی کنند، در نتیجه نباید بر فضای سالن غذاخوری غلبه کنند.

در آشپزخانه هماهنگ کردن لوستر چوبی با کابینت‌های چوبی نیز مورد توجه بسیاری از خریداران است. لوسترهای چوبی مخصوص آشپزخانه‌، از پرطرفدارترین انواع لوسترهای موجود در بازار هستند. در بین انواع لوسترهای چوبی، لوستر چوبی آویز انتخاب مناسبی برای آشپزخانه و اتاق‌خواب هستند. لوستر چوبی آویز، از جمله پرطرفدارترین لوسترهای آویز در اتاق‌خواب و آشپزخانه هستند.

لوستر چوبی برای پذیرایی

در انتخاب لوستر چوبی برای پذیرایی علاوه بر ابعاد سالن، به ارتفاع از سقف و مواردی از این‌دست توجه کنید تا لوستر چوبی پذیرایی با وسایل موجود از هارمونی و ترکیب رنگ مناسبی برخوردار باشند. 

لوستر چوبی فانتزی

لوستر چوبی برای اتاق‌خواب

درنظر داشته باشید که در انتخاب لوستر چوبی برای اتاق خواب، مهمترین نکته، شدت نور است. توصیه می‌شود که در اتاق خواب از لوسترهای چوبی که حباب آن‌ها رو به بالاست استفاده کنید تا نور در اتاق خواب پخش نشود. علاوه‌بر این اگر سقف اتاق خواب کوتاه است، به شما لوسترهای سقفی چوبی را توصیه می‌‌کنیم. از انتخاب لوسترهای آویزبلند برای اتاق خواب اجتناب کنید.

لوستر چوبی فانتزی

برای تغییر در دکوراسیون منزل، لوسترهای چوبی فانتزی انتخاب مناسبی هستند. این نوع لوسترهای چوبی از تنوع بالایی برخوردارند. در واقع هر سلیقه‌ای می‌تواند از بین لوسترهای چوبی فانتزی یک انتخاب داشته باشد. علاقه‌مندان به سبک‌های متفاوت و آن‌هایی که از دکوراسیون‌های معمولی رایج خسته شده‌اند،‌ از علاقمندان لوسترهای چوبی فانتزی هستند.

لوستر چوبی حصیری آویز سقفی

لوسترهای چوبی مدرن

شاید وقتی از لوستر چوبی صحبت می‌شود، خیلی از ما لوسترهای چوبی سنتی که در خانه قدیمی‌های خاطرات دورمان به یاد داریم، در نظرمان پیدا شود؛‌ اما لوسترهای چوبی نوینی پا به عرصه رقابت گذاشته‌اند که یک گروه از انواع مدل‌های لوسترهای چوبی را به خود اختصاص می‌دهند. 

لوسترهای چوبی مدرن، غالبا نمایی ساده دارند. شاید فکر کنید با توجه به چوبی بودن جنس لوستر، این لوسترها صرفا از جنس چوب باشند، اما چوب تنها یکی از انواع موادی است که در لوستر چوبی مدرن به‌کار می‌رود. مدل‌های متنوع و امروزی فراوانی از این لوسترها وجود دارد که آن‌ها را به یک اِلمان خاص تبدیل می‌کند. این لوسترهای چوبی شیک و مدرن در ترکیب با شیشه و فلز از ظاهری کاملا مدرن برخوردار خواهند شد.

لوستر چوبی سقفی

این لوسترهای چوبی غالباً ترکیبی از چوب و شیشه دارند و بیشتر در مکان‌هایی با سقف کوتاه استفاده می‌شوند. سبکی از ویژگی‌های مهم این لوسترها است که امکان جابه‌جایی آن‌ها را به راحتی فراهم می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.