مدیرعامل دیوار تبرئه شد

پایان یک پرونده پرفراز و نشیب برای اکوسیستم استارتاپی

0

اشکان میرآرمندهی مدیرعامل دیوار، که سال گذشته و در پی تشکیل پرونده بابت تعدادی از آگهی‌های منتشر شده در این پلتفرم به سه ماه و یک روز حبس محکوم شده بود، پس از اعاده دادرسی و بررسی مجدد در دادگاه تجدیدنظر هم‌عرض، از اتهام وارده تبرئه شد.

عنوان اتهامی مدیرعامل دیوار در این پرونده «فراهم نمودن موجبات فساد و فحشاء و تشویق به فساد از طریق ایجاد تبلیغات» اعلام شده بود. با این وجود در رای نهایی قاضی دادگاه تجدیدنظر آمده است مسئولیت کیفری انتشار و عرضه محتوای مجرمانه در پلتفرم‌های کاربر محور داخلی بر عهده کاربر منتشر کننده آن است و مدیر سامانه‌های ارائه‌کننده خدمات میزبانی صرفا با تحقق شرایطی نسبت به محتواهای منتشر شده مسئولیت دارند. بر همین اساس حکم پیشین به دلیل «فقدان سوء‌نیت مجرمانه» از سوی دیوار در آگهی‌های مورد اتهام، از سوی قاضی دادگاه تجدیدنظر رد شد.

این پرونده در دی ماه سال ۱۳۹۸ برای اشکان میرآرمندهی مدیرعامل دیوار در دادسرای ناحیه ۳۸ (جرائم امنیت اخلاقی) تشکیل شده بود که در نتیجه او، با رای شعبه ۱۰۸۸ دادگاه کیفری ۲ تهران با عنوان اتهامی «فراهم نمودن موجبات فساد و فحشاء و تشویق به فساد از طریق ایجاد تبلیغات» به یک سال حبس محکوم شد. پس از اعتراض به رای صادره، این پرونده به شعبه ۵۷ دادگاه تجدید نظر ارسال شد که در آذر ماه ۱۴۰۰ با تایید حکم بدوی، میزان حبس به ۹۱ روز تقلیل داده شد.

پس از آن نسبت به این رای تقاضای اعاده دادرسی شد و شعبه ۹ دیوان عالی کشور با این استدلال که برابر نظر شورای عالی فضای مجازی، مسئولیت محتوا بر عهده کاربر منتشر کننده آن است، اعاده دادرسی را تجویز و پرونده به شعبه هم‌عرض ارجاع شد. که در نهایت شعبه ۵۸ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با صدور رای برائت برای مدیرعامل دیوار در تاریخ ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ این پرونده را مختومه اعلام کرد.

به دلیل نبود قانونی شفاف در خصوص حدود مسئولیت محتواهای منتشر شده در پلتفرم‌های میزبان محتوا، صدور این حکم در رویّه‌های قضایی به تداوم فعالیت پلتفرم‌های کاربر محور داخلی کمک کرده و از صدور احکامی که در مسیر فعالیت این پلتفرم‌ها اختلال ایجاد می‌کند، جلوگیری خواهد کرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.