نشانه‌های آزار و مزاحمت در چت «دیوار» چیست؟

«دیوار» برای مزاحمان ناامن است

0

در سال‌های اخیر موضوع آگاهی و اطلاع‌رسانی درباره آزار جنسی و مصادیق آن بسیار پررنگ بوده است. در راستای این اطلاع‌رسانی‌ها کمپین‌های مختلفی هم راه‌اندازی شد. این موضوع باعث شد تا آگاهی مردم نسبت به حقوقشان بیشتر شود. اما با همه این کارها همچنان آزار و اذیت جنسی ممکن است برای هر فردی در هر کجا اتفاق بیافتد.

یکی از محیط‌هایی که امکان بروز چنین اتفاقی وجود دارد، پلتفرم‌های تعاملی است که افراد بنابر نیازشان به آن مراجعه می‌کنند و در این مسیر مورد آزار و در برخی مواقع مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند. یکی از این پلتفرم‌های تعاملی، دیوار است. پلتفرمی که آمار استفاده از آن در میان مردم، هر روزه در حال افزایش است. با توجه به حجم بالای استفاده کاربران از سایت دیوار، احتمال شکل گیری آزار و اذیت نیز در آن افزایش می‌یابد.

هر پلتفرم بزرگی با این مشکل روبرو است که افرادی از امکانات مفید آن در جهت نامناسب، استفاده کنند و با هدفی غیر از هدف آن پلتفرم از امکانات ارائه شده استفاده کنند.

پلتفرم دیوار از این موضوع مستثنی نیست. اما این موضوع نمی‌تواند توجیهی برای نادیده گرفتن آن باشد، همانطور که در دیوار باعث این اتفاق نبوده.

راهکار دیوار برای جلوگیری از آزار جنسی

دیوار برای حفظ سلامت پلتفرم و جلب رضایت کاربران به دنبال کاهش دسترسی آزارگران به خدمات این پلتفرم است و در تلاش است تا جلوی این موضوع را از طریق روش‌های مختلف بگیرد.

یکی از جاهایی که این اتفاق صورت می‌گیرد در بخش «چت دیوار» است.

دیوار برخی امکانات ارتباطی از قبیل چت را با هدف تسهیل ارتباطات، کاهش مزاحمت‌ها و افزایش معاملات ارائه می‌کند. چت دیوار محلی است که در آن فرد متقاضی و عرضه کننده کالا یا خدمات با یکدیگر در ارتباط هستند و این موضوع باعث شده تا گزارش‌هایی از آزاررسانی توسط این بخش اعلام شود.
در این گزارش تلاش داریم تا درباره مصادیقی که منجر به آزار و اذیت جنسی در چت دیوار می‌شود و اقداماتی که این پلتفرم برای گزارش و عدم ادامه آن انجام داده است توضیح دهیم.

مجموعه موارد غیر اخلاقی و مزاحمت در چت دیوار

یکی از راه‌هایی که می تواند از بروز آزارجنسی و گفتگو با آزارگر در چت دیوار جلوگیری کند، نشانه‌هایی است که در آگهی ثبت شده وجود دارد یا فرد متقاضی در گفتگو چت دیوار از آن‌ها صحبت می‌کند. این نشانه‌ها از علنی بودن مزاحمت خبر می‌دهند. دیوار با انتشار این موضوع سعی در آگاه کردن کاربران دارد.

نشانه‌های علنی چه چیزهایی هستند؟

دیوار در اقدامی تلاش کرده است تا ابتدا رفتار مشکوک را شناسایی کند و قبل از هرگونه اتفاقی که منجر به مزاحمت یا کلاهبرداری شود از آن پیشگیری کند و جلوی فعالیت متخلف را بگیرد. بر همین اساس اگر در آگهی یا گفتگویی که در چت دیوار اتفاق می‌افتد به موضوعاتی مانند موارد زیر اشاره شده است، حتما به پشتیبانی دیوار گزارش داده شود تا جلوی ادامه آن و دسترسی فرد آزارگر گرفته شود:

 • درخواست ماساژ خانم برای آقا و بالعکس
 • درخواست و معرفی یک شخص برای صیغه یا ازدواج یا هر نوع رابطه دیگری
 • پیشنهاد مدلینگ در آگهی کفش و لباس
 • درخواست لباس زیر دست دوم و جوراب استفاده شده در همه آگهی‌ها
 • درخواست عکس پا یا پنجه پا در آگهی‌های کفش و…
این نشانه‌ها علنی هستند و در صورتی که این نشانه‌ها در چت دیوار (به خصوص اگر با اصرار از سوی کاربر همراه باشند) دیده شد، حتما به پشتیبانی دیوار اعلام کنید تا دیوار در سریعترین زمان ممکن به گزارش تخلف رسیدگی کند.

دیوار در موارد این چنینی، فرای مسئولیت قانونی که دارد، احساس مسئولیت اجتماعی کرده و به صورت همه جانبه از فرد آزار دیده حمایت می‌کند.

نشانه‌های غیرعلنی چه چیزهایی هستند؟

همانطور که بالاتر اعلام کردیم دیوار برای جلوگیری از ایجاد آزار و اذیت برای کاربران، سعی بر آگاه کردن و اطلاع‌رسانی به آن‌ها رادارد تا از حقوق شهروندی خود آگاه شوند. یکی از راه‌های اطلاع‌رسانی، عنوان کردن نشانه‌هایی است که منجر به آزار و اذیت می‌شوند. برخی از این نشانه‌ها به صورت غیرعلنی است. به طور مثال،

 • فرد مزاحم به پرسیدن سوالات نامربوط و نامتعارف مثل سن، وضعیت تاهل و سایز بدنی می‌کند.
 • یا به عنوان مثال فرد مزاحم در آگهی مربوط به بانوان،
 • اصرار به دریافت عکس تن‌خور دارد
 • یا ناگهان به تعریف و تمجید از طرف مقابل می پردازد.
 • یا به عنوان مثالی دیگر، فرد مزاحم به آگهی‌های لباس بانوان (عمدتا لباس زیر) پیام می‌دهد و ادعا می‌کند که برای همسرش لباس زیر را می‌خواهد.
 • یا برای خرید کفش زنانه سوالاتی از قبیل «جعبه داره؟» و یا «می‌تونم از نزدیک ببینم یا مکالمه تصویری داشته باشم؟» می‌پرسد.

منظور از اصرار آزارگر برروی محتوای درخواستی چیست؟ دیوار می‌گوید منظور از اصرار، این است که بیشتر از یک بار، درخواست مطرح شود یا در ادامه مکالمه همان درخواست اول توجیه شود یا دلیل برای درخواست می‌آورد در حالی که طرف مقابل جواب مثبت به درخواست نمی‌دهد

اقدامات دیوار برای جلوگیری آزار و مزاحمت

 • زمانی که پلتفرم بزرگی مانند دیوار مسئولیت کاری را برعهده می‌گیرد، هدف خود را جلب رضایت کاربر از تعامل با پلتفرم مورد استفاده‌اش می‌گذارد و در صورتی که این تجربه ناخوشایند باشد، پلتفرم از هدف خود دور شده است. دیوار جدا از نگاه کاری که به این موضوع دارد، آن را به صورت یک مسئولیت اجتماعی نگاه می‌کند.
  اولین قدمی که دیوار برای پیشگیری و کاهش آزار و اذیت کاربران به خصوص زنان برداشته است، سخت‌تر و دقیق‌تر کردن مراحل تائید هویت کاربران بوده.
 • دومین قدم انتشار مطلبی برای آگاهی‌رسانی به متقاضیان است که به صورت منشور، قبل از صورت گرفتن هر مکالمه در چت دیوار یا دریافت اطلاع تماس به متقاضی نمایش داده می‌شود است.
  در سومین حرکت که حرکتی اقدامی است، این پلتفرم تعاملی سریعا به گزارش تخلفات چه به کمک ربات‌ها و یا ناظران انسانی رسیدگی کرده و به صورت همه جانبه از فرد آزار دیده حمایت می‌کند.
طبق گزارش سال ۱۴۰۰ این پلتفرم، ۴۱ درصد از بررسی آگهی‌ها توسط ربات‌ها و ۵۹ درصد از آن توسط ناظران انسانی انجام می‌شود.

دیوار به این حمایت و همکاری به عنوان یک مسئولیت اجتماعی بزرگ نگاه می‌کند و در تلاش است تا این مخاطرات را از سر راه کاربران، خصوصا کاربران زن که با مسائل و مشکلات بیشتری سروکار دارند بردارد و نگذارد نگاه جنسی باعث آزار و اذیتی برای آن‌ها شود.
این پلتفرم همچنین در یک اقدام همه جانبه، رفتارهای کنترلی و رصد پلتفرم را افزایش داده تا به گزارش‌های کاربران با دقت و سرعت بیشتری رسیدگی شود.

مثلا در گزارش سال ۱۴۰۰ اعلام شده است که بیش از ۳.۴ میلیون گزارش توسط ۱.۳ میلیون کاربر در دیوار ثبت شده است. طبق این گزارش بیش از ۲.۵ میلیون آگهی و بیش از ۳۰۲ هزار حساب کاربری به دلیل گزارش‌هایی که توسط کاربران داده‌ شده است مسدود شدند.

طبق بررسی و مقایسه گزارش سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ تعداد حساب کاربری‌های مسدود شده با افزایش ۵ برابری همراه بوده است. این آمار و ارقام گواه آن است که دیوار موضوع مقابله با هرگونه آزار و مزاحمت کاربرانش را بسیار جدی می‌داند و پیوسته می‌کوشد با ارتقای کیفیت سرویس‌هایی که به کاربران خود می‌دهد، امنیت آن‌ها را در زمان استفاده از این پلتفرم تامین کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.