با جاهای دیدنی فومن و جاذبه‌های گردشگری آن آشنا شوید

0

اگر با شنیدن فومن تنها یاد کلوچه‌های خوشمزه فومنی می‌افتید، این مقاله برای شما مناسب است. چرا که اینجا قصد داریم سفری به قلب فومن داشته باشیم. این منطقه زیبای سبز و مخملین گیلان. مقصد محبوب بسیاری از گردشگران و یکی از نقاط دیدنی ایران. پاسخ این سوال که چرا فومن تا این حد در میان گردشگران محبوب است و خواهان دارد را شاید باید در میان فهرست جاهای دیدنی فومن دید. از قلعه رودخان فومن تا ماسوله فومن و بسیاری از ییلاقات و مناطق کوهستانی فومن همه و همه نقاطی هستند که دل بسیاری از گردشگران را برده و مسافران زیادی را به خود خوانده‌اند. برای همین محدود کردن فومن به کلوچه فومنی در ذهن گردشگرانی که هنوز به این شهر سفر نکرده‌اند، جفا به زیبایی‌های بی‌حد و حصر این سرزمین است. شهری کوهستانی که نامش با کوهستان، جنگل، جاده‌های پر پیچ و خم و جنگلی-کوهستانی پیوند خورده است.

چطور به فومن برویم؟

فومن در جنوب غربی گیلان و هم مرز با استان‌های اردبیل و زنجان است. در کنار شفت و صومعه‌سرا و ماسال. در شمالش صومعه‌سرا قرار دارد که با عبور از آن می‌توانید به ساحل خزر برسید. در شرقش شفت و در غربش ماسال قرار دارد. شفت فاصله اندکی میان رشت و فومن انداخته، به گونه‌ای که این دو شهر تنها ۲۷ کیلومتر باهم فاصله دارند. ییلاق فومن از دیرباز یکی از مناطق محبوب گردشگران بود و چه گیلانی‌ها و چه غیر گیلانی‌ها برای فرار از گرمای تابستان خودشان را به این شهر می‌رساندند و در مناطق کوهستانی فومن آرامش را جست‌وجو می‌کردند.

فومن دروازه رسیدن مسافران به جاده اسالم خلخال و زیبایی‌های اردبیل و زنجان است. از این رو بسیاری از گردشگران و مسافران گیلان تلاش می‌کنند یا از این مسیر از گیلان خارج شوند و یا به آن وارد شوند و به این ترتیب تنوعی در مسیر سفرشان ایجاد می‌کنند. در مسیر رفت و برگشت به گیلان، یک‌بار از اتوبان قزوین رشت وارد گیلان می‌شوند و بار دیگر این مسیر را از سمت زنجان طی می‌کنند. به هر حال فومن در ۳۴۷ کیلومتری تهران قرار دارد و چه از قزوین رشت به آن برسید و چه از زنجان باید چیزی حدود ۵ ساعت رانندگی را در جاده‌هایی زیبا مدنظر داشته باشید.

جدیدترین آگهی‌های اجاره ویلا فومن

مناظر طبیعی در فومن

جاهای دیدنی فومن

برای دیدن فومن و گشت و گذار در آن باید بدانید که یک سفر طبیعت‌گردی پیش‌رو دارید. اغلب جاهای دیدنی فومن از زیبای‌های طبیعی این شهر به حساب می‌آیند. حتی قلعه رودخان فومن که یکی از مهم‌ترین مناطق تاریخی بوده، در واقع یک جاذبه طبیعی دیدنی در این شهر است. گشتن در فومن و دیدن زیبایی‌هایش هم به یک خودروی سواری نیاز دارد و هم کمی وقت. چرا که اغلب این زیبایی‌ها در ییلاق فومن نهفته و فاصله زیاد و اغلب کوهستانی باهم دارند. با همه این‌ها اگر بخواهیم عناوینی از مهم‌ترین حاهای دیدنی دیدنی فومن را در لیستی پیش روی شما قرار دهیم، شاید چیزی شبیه عناوین زیر باشد:

 • قلعه رودخان فومن
 • ماسوله فومن
 • جاهای دیدنی ماکلوان
 • ییلاق کوربار
 • ییلاق زودل سر فومن
 • ییلاق آندره
 • آبشار دودوزن
 • آبشار کوشم
 • آبشار لار چشمه
 • پارک جنگلی فومن
 • قله شاه معلم
 • غار خون فوشه
 • پارک فومن
 • بازار سنتی فومن
 • سه‌ شنبه بازار
 • چشمه آب معدنی علی زاخونی
 • منطقه حفاظت شده گشت رودخان و سیاه مزگی

قلعه رودخان فومن

قلعه رودخوان فومن

معروف‌ترین نقطه از دیدنیهای فومن قلعه رودخان است. یکی از تسخیرناپذیرترین قلعه‌های ایرانی که متعلق به دوران ساسانیان بوده و بسیاری معتقدند همزمان با حمله اعراب به ایران ساخته شده است. همانطور که در بالا گفتیم، بازدید از این قلعه یک گشت و گذار تاریخی طبیعی محسوب می‌شود. چرا که سقف و دیوارهای این قلعه ۲.۶ هکتاری فروریخته و از در و دیوار آن درخت و گیاه روییده است. ترکیبی زیبا از آجرهای رسی قرمز رنگ و سبزی هیرکانی که سالانه مسافران و گردشگران زیادی را به خود می‌خواند. اینجا معروف‌ترین نقطه از جاهای دیدنی فومن است.

قلعه رودخان یا قلعه حسامی یکی از قدیمی‌ترین قلعه‌های باقیمانده در ایران است که بقایای زیادی از مساحت فراوانش هنوز وجود دارد. در این قلعه ۶۵ بارو وجود داشته که در سال‌های اخیر بخش اندکی از آن مرمت شده است. باوجود اینکه این قلعه بازدیدکننده زیادی دارد و سالانه درآمد خوب ارزی و ریالی از محل بازدید کنندگانش حاصل می‌شود؛ اما رسیدگی به آن درخور عظمت این بنا نیست و بخش‌های زیادی از آن به حال خود رها شده است. اگر عکس‌های قلعه رودخان فومن را دیده باشید، می‌دانید که برای بازدید از این قلعه باید آمادگی بدنی خوبی هم داشته باشید. چرا که برای بازدید از این قلعه باید از بیش از ۱۰۰۰ پله بالا بروید!

قلعه رودخوان فومن

ماسوله فومن و جاهای دیدنی ماسوله

همپای کلوچه فومن، ماسوله هم نماد معروف ملی از فومن است. این شهرت چنان است که بسیاری در صدر  لیست جاهای دیدنی فومن ماسوله را قرار می‌دهند. یکی از روستاهای مناطق کوهستانی فومن که به خانه‌های پلکانی‌اش و آسمان اغلب مه‌گرفته‌اش، معروف است. گفتیم که فومن هم‌مرز با استان‌های زنجان و اردبیل است. مرز این شهر با زنجان را ماسوله فومن تشکیل می‌دهد. جایی که با مرکز استان زنجان تنها ۲ کیلومتر فاصله دارد.

برای رسیدن به ماسوله وجود دارد. نخست اینکه از جاده فومن ماسوله خودتان را به این بهشت زیبا برسانید و دیگر اینکه از جاده ملاجان که از استان اردبیل به این زیبای مه‌آلود می‌رسد، سفرتان به ماسوله را برنامه‌ریزی کنید. ماسوله در ۵۵ کیلومتری رشت، ۳۲ کیلومتری فومن، ۲۰ کیلومتری ماکلون و ۱۰۰ کیلومتری طارم زنجان قرار دارد. این ییلاق زیبای فومن خودش به تنهایی چندین و چند جای جذاب برای بازدید دارد. به طور خلاصه  جاهای دیدنی ماسوله را می‌توان چنین عنوان کرد:

 • بازارچه ماسوله
 • موزه مردم شناسی ماسوله
 • موزه حیات وحش ماسوله
 • موزه میراث فرهنگی ماسوله
 • موزه امام زاده ماسوله
 • امام‌زاده عون بن علی
 • ماسوله رودخان
 • آبشارهای ماسوله
 • قله شاه معلم
 • قله تریشیوم
 • للندیز

همان‌طور که می‌بینید جاهای دیدنی ماسوله به تنهایی می‌توانند یک سفر جذاب را به خودشان اختصاص دهند.

جاهای دیدنی ماکلوان

مناطق مختلف فومن هرکدام به تنهایی یک جاذبه طبیعی و دیدنی مستقل هستند. مثل ماسوله که دیدن آن به تنهایی برای یک سفر آخر هفته کفایت می‌کرد، ماکلوان و جاهای دیدنی ماکلوان هم چنین است. ماکلوان حالا شهری در مسیر فومن به ماسوله است و از تجمیع دو روستای ماکلوان بالا و پایین تشکیل شده است. شهری کوچک پر از باغ‌های چای، شالیزار و باغ مرکبات.

ماکلوان جایی است که کوهستان به جلگه وصل می‌شود و همین ویژگی موجب شده تا شما در آن مناظر و قاب‌های زیبایی ببینید. از تپه‌های سرسبز گرفته تا دشتی وسیع که باغ چای است و مراتعی دیدنی. همچنین به دلیل اینکه این شهر از تجمیع دو روستا ساخته شده، در واقع چندان تراکم جمعیت در آن بالا نیست و همین مسئله هم موجب شده تا ترکیب خوبی از هم‌نشینی انسان و طبیعت را در ماکلوان ببینید.

با جاهای دیدنی شهرهای دیگر هم آشنا شوید:

آبشارهای فومن

دودوزن یکی از معروف‌ترین آبشارهای فومن است. این آبشار در ۲۴ کیلومتری از شفت و منطقه‌ خرمکش واقع شده است. این آبشار در منطقه جنگلی – کوهستانی سیاهمزگی واقع شده و برای رسیدن به آن باید از دل جنگلی زیبا عبور کنید. اطراف این آبشار مکان مناسبی برای برپایی کمپ است. رستوران‌های محلی و قهوه‌خانه هم در مسیر این آبشار قرار دارد و می‌تواند سفر شما را جذاب‌تر کند. از دیگر آبشارهای معروف فومن می‌توان به کوشم اشاره کرد که بلندترین آبشار ماسوله است. این آبشار با ارتفاع ۳۰ متر در انتهای مسیری زیبا و جنگلی در ماسوله قرار دارد.

این یکی از آبشارهای ماسوله است که البته معروف‌ترین و زیباترینش است، ولی جست‌وجو در ماسوله شما را به آبشارهایی زیباتر هم می‌رساند. از جمله آبشار لار چشمه که یکی دیگر از آبشارهای زیبای ماسوله به حساب می‌آید. این آبشار تنها ۶ متر ارتفاع دارد، ولی در پایین دست آن حوضچه‌ای زیبا قرار گرفته که به بازدید کنندگان این امکان را می‌دهد در آن تنی به آب زنند.

ییلاق زودل سر فومن و سایر ییلاقات فومن

ییلاق زودل سر فومن در مسیر روستای زودل قراردارد و چون کمی بالاتر از آن است به زودل سر مشهور است.  یکی از بهترین روستاهای فومن برای اقامتی تابستانی. این ییلاق در مسیر قله‌ تراشوم قرار دارد و ییلاق اهالی فومن است. البته که حالا یکی از نقاط دیدنی و محبوب مسافران و گردشگران است. اگر می‌خواهید مراتعی وسیع، یکدست سبز با گله‌های اسب وحشی و ردی از مه بر دامن سبزش ببینید، پیشنهاد ما به شما ییلاق زودل سر فومن است. به جز ییلاق زودل سر فومن چند ییلاق دیگر هم در فومن محبوب است. از جمله ییلاق آندره و ییلاق کوربار که همه از نظر کیفیت زیبایی در یک رده هستند.

برای اجاره کوتاه‌مدت در فومن، آگهی‌های زیر را ببینید

 

پارک جنگلی فومن

پارک جنگلی فومن که در ماسوله واقع شده یکی از محبوب‌ترین پارک‌های جنگلی گیلان است. وسعت این پارک  ۲۰۰۰ هکتار است و در آن امکانات رفاهی فراوانی برای گردشگران وجود دارد. درختانِ راش، مَمرز، توسکا، فندق و درخت آزاد معروفترین درخت‌های این پارک هستند.

بهترین فصل سفر به فومن

بازار صنایع دستی در فومن

درباره اینکه بهار بهترین فصل سفر به شمال ایران است، احتمالا اختلاف نظری وجود ندارد. به ویژه سفر به مناطق جنگلی و کوهستانی که دیدن نو شدن طبیعت در آن بسیار دلپذیر است. اما تابستان هم می‌تواند فصل مناسبی برای سفر به ییلاقات باشد که فومن به دلیل داشتن ییلاقات فراوان می‌تواند مقصد مناسبی در نظر گرفته شود. از این رو شاید بتوان گفت تابستان بهترین فصل سفر به فومن است.

هزینه بازدید از برخی جاهای دیدنی فومن

قلعه رودخان هزینه ورودی هر نفر ۲۵۰۰ تومان
هزینه ورودی هر خودرو ۱۰ هزار تومان
موزه امام زاده رایگان
موزه میراث فرهنگی ۱۰۰۰ تومان
موزه حیات وحش ۱۰۰۰ تومان

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.