هزینه ساخت مسکن ۸ میلیون تومان شد

اختلاف قیمت بین دولت و انبوه‌سازان

0

بین آخرین نرخ رسمی برای ساخت یک متر مربع مسکن دولتی با نرخی که انبوه‌‌سازان اعلام کرده‌اند اختلاف ۱.۵ میلیون تومان وجود دارد. با این حال یک عضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان می‌گوید قیمت واقعی ساخت مسکن در امسال دو برابر نرخ رسمی است. یعنی دولت قصد دارد این یک میلیون واحد مسکونی را با کمتر از نصف هزینه واقعی بسازد.

به نقل از دنیای اقتصاد، آخرین نرخ رسمی ساخت مسکن سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان اعلام شده است که با رقم پیشنهادی انبوه‌سازان اختلاف حدود ۱.۵ میلیون تومانی دارد. انبوه‌سازان برای مشارکت در ساخت یک میلیون واحد مسکن دولتی، نرخ پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی برای هر مترمربع اعلام کرده‌اند.

عضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان می‌گوید: با این که بین نرخ اعلام شده انبوه‌سازان و نرخ رسمی اختلاف وجود دارد، اما این نرخ نیز مربوط به یک سال قبل بوده و افزایش قیمت حدود سه میلیون تومانی امسال لحاظ نشده است.

به گفته محمد مرتضوی، در سال گذشته هزینه ساخت یک متر مربع مسکن پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود اما امسال به هشت میلیون تومان رسیده است. آنطور که او می‌گوید، هزینه ساخت مسکن در کشور براساس آمارهای رسمی به هشت میلیون تومان و در تهران به ۱۰ میلیون تومان رسیده است.  در واقع هزینه ساخت واقعی مسکن نصف نرخ رسمی اعلام شده است.

او معتقد است که انبوه‌سازان یک تجربه بد در طرح مسکن مهر دارند و متضرر شدند که باید در این طرح جبران شود، چرا که آن زمان در توافق با دولت نرخ تعدیل لحاظ نشد.

عضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان در پایان درباره طرح مسکن مهر توضیح می‌دهد: در زمان اجرای طرح مسکن مهر، اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌‌‌ها و تنظیم قیمت حامل‌‌‌های انرژی، منجر به ایجاد تورم قابل ملاحظه‌‌‌ای شد و در طول دو تا سه سال، هزینه احداث مسکن جهش کرد. در این طرح نه تنها انبوه‌سازان بلکه وزارت راه و شهرسازی و دولت وقت و دولت‌‌‌های بعد نیز متضرر شدند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.