در کدام محله‌های کرج، اجاره‌نشینی رونق بیشتری دارد؟

گزارش دیوار از سهم آگهی‌های اجاره‌ مسکونی کرج در تابستان ۱۴۰۰

0

کرج که در روزگاری نه‌چندان دور روستایی کوچک در غرب تهران بود و با داشتن مناظر زیبا و آب‌وهوای مطبوع خود تنها محلی برای ییلاق سرمایه‌داران به حساب می‌آمد، حالا به یکی از کلانشهرهای مهم و چهارمین شهر پرجمعیت کشور تبدیل شده است. علاوه بر آب‌وهوای مطبوع، مهاجرت بالا به این شهر و وفور شهرک‌های صنعتی اهمیت این شهر را دو چندان کرده، تا جایی که اکنون از آن به‌عنوان «ایران کوچک» یاد می‌شود.

اما آنچه بیش از هر موضوع دیگری بر اهمیت این شهر می‌افزاید، به هم‌جواری آن با پایتخت بازمی‌گردد؛ موضوعی که باعث شده در بسیاری از مقاطع، کرج بیشترین نرخ رشد جمعیت را در میان شهرهای کشور داشته باشد. چه بسا بسیاری از خانوارهایی که به دلیل جهش‌های غیرقابل‌پیش‌بینی نرخ مسکن طی حداقل یک دهه اخیر از خرید و حتی اجاره مسکن در تهران بازمانده‌اند، کرج را بهترین شهر برای سکونت یافته‌اند تا بدین شکل کسب‌وکار و شغل خود را در تهران از دست ندهند.

سرعت پایین‌ رشد قیمت‌ها در بازار مسکن کرج نسبت به تهران باعث شده تا طی چند سال اخیر متقاضیان سکونت در این شهر بیشتر در بخش خرید و فروش دیده شوند تا در بخش مسکن استیجاری. تعداد بالای مهاجرت را هم می‌توان دلیلی بر مصرفی‌شدن واحدهای مسکونی دانست؛ اتفاقی که اجاره‌نشینان را گاه با کمبود عرضه مواجه می‌سازد.

تنور داغ عرضۀ مسکن استیجاری در محله‌های شرقی

بررسی آگهی‌های درج‌شده در دیوار املاک کرج طی تابستان سال جاری گویای آن است که طی فصل مذکور سهم آگهی‌های مسکن استیجاری در این کلانشهر به ۲۹.۹ درصد رسیده است. در این بین تنها سه محله اتحاد، کوی مدرس و کوی کارمندان شمالی مشاهده می‌شوند که بیش از ۵۰ درصد آگهی املاک آن‌ها به مسکن استیجاری اختصاص یافته است.

به نظر می‌رسد دسترسی مناسب محلی، اصلی‌ترین عامل تمرکز آگهی‌های اجاره‌نشینی در این سه محله باشد و این موضوع را نمی‌توان چندان به قیمت‌ها ارتباط داد.

جدیدترین آگهی‌های اجاره مسکونی کرج

کوی مدرس که رکورددار آگهی‌های اجاره‌نشینی دیوار کرج بوده، در محدودۀ شرقی این شهر واقع شده و جزو محله‌های متوسط‌قیمت به شمار می‌آید. اما آنچه این محله‌ها را متمایز ساخته، اتصال آن به پنج خیابان مهم ملاصدرا، تعاون، طالقانی شمالی، نبوت و مطهری است. موضوعی که می‌تواند عاملی برای افزایش تقاضای اجاره مسکن و به تبع آن رشد عرضه این نوع واحدها در این محله باشد.

گرچه قیمت ملک و اجاره‌بهای مسکن در کوی کارمندان شمالی نسبت به کوی مدرس اندکی بالاتر است، اما این محله نیز به دلیل اتصال به نقاط مهمی همچون جهانشهر، کوی قائم، دهقان‌ویلا، کارمندان جنوبی و اتحاد اهمیت پیدا می‌کند.

با توجه به موقعیت جغرافیایی این محله، طبیعی است که در فصل نقل‌وانتقال اجاره‌نشینان تنور عرضه و تقاضای مسکن استیجاری داغ شود و در آگهی‌های دیوار کرج این محلۀ واقع در منطقه ۱ در رتبه دوم بایستد. به‌ویژه آنکه طی چند سال اخیر در کنار خانه‌های قدیمی‌ساخت، تعداد زیادی واحد نوساز هم شکل گرفته‌اند. البته باید توجه داشت که در مرکز استان البرز، بالای شهر و پایین شهر محلی از اعراب ندارد و ممکن است قیمت‌ها در دو محلۀ هم‌جوار تفاوت فاحشی داشته باشند.

کوی اتحاد دیگر محله‌ای است که طی تابستان سال جاری آگهی‌های مسکن استیجاری بر کل آگهی‌های املاک آن در سایت دیوار غلبه داشته تا هر سه محلۀ مورد بررسی در محدودۀ شرقی کرج متمرکز باشند. طبیعی است که فرضیۀ موقعیت و دسترسی مناسب برای این محله هم مطرح شود. به‌رغم اینکه مدت‌هاست کرج محلی برای زندگی کارگران و کارمندان شاغل در تهران شناخته می‌شود و این اقشار در محله‌های مختلف پراکنده‌اند، اما به نظر می‌رسد محله‌هایی پرطرفدارتر برای سکونت کارمندان همواره از تعداد بالاتری آگهی اجاره‌نشینی برخوردارند.

محله‌هایی با بیشترین سهم در آگهی‌های مسکن استیجاری دیوار کرج

با کلیک روی نام محله، آگهی‌های اجاره آن در دیوار را ببینید

نام محلهسهم آگهی‌های مسکن استیجاری
کوی مدرس۵۴.۲
کوی کارمندان شمالی۵۲.۱۶
اتحاد۵۰

محله‌هایی با سهم ۴۰ تا ۵۰ درصدی در آگهی‌های مسکن استیجاری

محله‌هایی که تعداد آگهی‌های مسکن استیجاری در آن‌ها بین ۴۰ تا ۵۰ درصد است را هم می‌توان جزو مناطقی به حساب آورد که این نوع آگهی‌ها در آن غلبه دارد؛ زیرا سایر آگهی‌ها لزوماً مربوط به فروش واحد آپارتمانی نیستند و بخشی از آن‌ها به فروش زمین اختصاص دارد. 

در شهر کرج نیز ۱۱ محله مشاهده می‌شوند که سهم آگهی‌های استیجاری در دیوار املاک آن‌ها از ۴۰ درصد عبور کرده است. غالباً محله‌هایی در فهرست زیر قرار گرفته‌اند که جزو مناطق نوظهور کرج با خانه‌هایی تازه‌تأسیس هستند که ازجمله آن‌ها می‌توان به اندیشه و مهرشهر اشاره کرد. همچنین محله‌هایی مانند عظیمیه مشاهده می‌شوند که به محله‌های لوکس و خوش آب‌وهوای کرج شهرت دارند.

نکتۀ دیگر آنکه عظیمیه و فازهای ۱ تا ۳ مهرشهر که در این فهرست قرار گرفته‌اند، در پایان تابستان امسال گران‌ترین محله‌های کرج در آگهی‌های دیوار بودند. چنان‌که میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی از ۲۵ میلیون و ۱۲۸ هزار تومان در فاز ۳ مهرشهر شروع می‌شد و تا ۳۴ میلیون و ۲۸۱ هزار تومان در  فاز ۱ این محله پیش می‌رفت. طبیعتاً با ارائه چنین قیمت‌هایی صاحبان املاک با مشتریان کمتری برای خرید مواجه می‌شوند و بازار اجاره در آن‌ها جذابیت بیشتری دارد.

محله‌هایی با سهم ۴۰ تا ۵۰ درصدی در آگهی‌های مسکن استیجاری دیوار کرج

با کلیک روی نام محله، آگهی‌های اجاره آن در دیوار را ببینید

نام محلهسهم آگهی‌های مسکن استیجاری
مهرشهر - فاز ۲۴۸.۶۱
شهرک آسمان۴۷.۰۴
مهرشهر - فاز ۳۴۶.۹۴
مهرشهر - فاز ۱۴۶.۳۲
کوی فرهنگیان۴۶.۱۵
شهر جدید اندیشه۴۴.۴۷
شهرک بهارستان۴۲.۲۶
بهار۴۱.۵۷
مهرشهر - فاز ۴۴۱.۲۵
آزادگان۴۰.۷۷
عظیمیه۴۰.۴

محله‌های متوسط با سهم متوسط آگهی‌های مسکن استیجاری

در کرج نیز مانند بسیاری از کلان‌شهرهای دیگر، بیشترِ محله‌ها در فهرستی قرار می‌گیرند که سهم آگهی مسکن استیجاری در آن‌ها در محدودۀ ۲۰ تا ۴۰ درصد قرار دارد. در بین ۹۱ محلۀ مورد بررسی کرج، ۵۷ محله در این فهرست قرار گرفته‌اند.

نگاهی به نام محله‌هایی که در این جدول حضور دارند، نشان می‌دهد صاحبان املاک در محله‌های قدیمی‌تر کرج کمتر به اجاره دادن واحد مسکونی خود تمایل نشان داده‌اند. محله‌هایی که از لحاظ دسترسی نیز مطلوبیت کوی مدرس و اتحاد و حتی فازهای جدید مهرشهر را ندارند. از لحاظ آب‌وهوایی نیز نمی‌توان آن‌ها را جزو مناطق زبانزد دانست. در واقع این‌ها از ابعاد مختلف محله‌هایی متوسط هستند که سهم آگهی‌های مسکن اجاره‌ای در آن‌ها نیز متوسط و نزدیک به میانگین کشوری به حساب می‌آید.

البته محله‌هایی نظیر مهرویلا، کوی مهر و گوهردشت در این فهرست قرار گرفته‌اند که میانگین هر مترمربع واحد مسکونی در آن‌ها در آگهی‌های دیوار طی تابستان سال جاری به ۲۰ میلیون تا ۲۵ میلیون تومان رسید. اما این محله‌ها هم هنوز نتوانسته‌اند خود را به محله‌ای نظیر عظیمیه برسانند و خرید مسکن در آن‌ها هنوز امری ممکن به نظر می‌رسد. از این رو گویا فروش ملک در این محله‌ها هنوز از اجاره دادن آن بازدهی بیشتری دارد.

سهم متوسط مسکن استیجاری در آگهی‌های دیوار کرج

با کلیک روی نام محله، آگهی‌های اجاره آن در دیوار را ببینید

نام محلهسهم آگهی‌های مسکن استیجاری
گوهردشت۳۹.۷۷
گلشهر ویلا۳۹.۲۱
مهرشهر - فاز ۵۳۹.۱۲
مهرویلا۳۸.۸۹
کوی امامیه۳۸.۸۳
جهان‌شهر۳۸.۷۸
شهرک علی ابن ابیطالب۳۷.۹۳
چهارصد دستگاه۳۷.۷۶
شهرک بنفشه۳۷.۶۴
گلستان۳۶.۸۹
شهرک امام رضا۳۶.۸۵
کوی کارمندان جنوبی۳۶.۲۴
باغستان۳۵.۹۱
کرج نو۳۵.۶۹
فردیس۳۵.۴۶
حسین‌آباد۳۵.۴۱
دهقان‌ویلا۳۴.۸۷
منظریه۳۴.۱۵
شهرک اوج۳۳.۶۱
شهرک جهان‌نما۳۳.۴۹
شهرک نهال و بذر۳۲.۹۱
حیدرآباد۳۲.۶۹
شهرک فهمیده۳۲.۶۸
پیشاهنگی۳۲.۶۸
طالقانی۳۲.۶۲
شاهین‌ویلا۳۲.۶۱
اسدآباد۳۱.۷
ولیعصر۳۱.۴۶
ساسانی۳۱.۰۳
کوی زنبق۳۰.۸۶
ساماندهی۳۰.۷۴
شهرک استادان۳۰.۴۳
شهرک یاس۳۰.۲۴
رجب‌آباد۲۹.۲۱
مارلیک۲۹.۱۱
گلشهر۲۹
اصفهانی‌ها۲۸.۹۳
آق‌تپه۲۸.۸۶
حصارک۲۸.۵۶
دولت‌آباد۲۸.۲۱
خرمدشت۲۸.۱۶
شهرک وحدت۲۸.۰۱
احدآباد۲۷.۹۷
۳۵۰ متری۲۷.۸۴
درختی۲۷.۳۱
هفت تیر۲۷.۲
محمود آباد۲۴.۸۸
شعبان‌آباد۲۴.۶۶
شهرک ظفر۲۴.۳۹
کیانمهر۲۳.۶۲
مشکین‌دشت۲۳.۴۹
اسلام‌آباد۲۳.۰۸
کوی فرهنگ۲۲.۶۵
محمدشهر۲۲
مصباح۲۱.۹۴
اکبرآباد۲۱.۶۴
کوی مهر۲۱.۰۳

اجاره آپارتمان کرجمحله‌هایی با کمترین سهم آگهی اجاره مسکونی در کرج

هنوز کم نیستند محله‌هایی در کرج که سهم آگهی‌های مسکن استیجاری در آن‌ها به ۲۰ درصد هم نمی‌رسد. چنان‌که حدود ۲۳ درصد از محله‌های مورد بررسیِ این گزارش را تشکیل داده‌اند.

چهار محله ابریشم، شهر جدید هشتگرد، ملارد و ماهدشت که در پایان تابستان امسال به ترتیب ارزان‌ترین محله‌های کرج در آگهی‌های فروش مسکن دیوار بودند، در جدول زیر قرار گرفته‌اند تا مشخص شود در کرج هم به مانند تهران و مشهد (بررسی سهم آگهی‌های مسکن استیجاری در این دو شهر طی گزارش‌های مشابه گذشته) محله‌های ارزان‌قیمت برای خرید مسکن کمترین سهم را در آگهی‌های اجاره‌ای دارند. به نظر می‌رسد در این محله‌ها در کنار محله‌هایی که بیرون شهر قرار دارند، کفه سکونت مالکان بر کفه ساکنان اجاره‌نشین سنگینی می‌کند.

محله‌هایی با کمترین سهم از آگهی‌های مسکن استیجاری دیوار کرج

با کلیک روی نام محله، آگهی‌های اجاره آن در دیوار را ببینید

نام محلهسهم آگهی‌های مسکن استیجاری
کلاک نو۱۹.۵۷
کوی بهار۱۹.۴۴
برغان۱۹.۱۲
اخگرآباد۱۹.۰۸
شهرک البرز۱۹.۰۶
شهرک ابریشم۱۸.۵۸
کمال‌شهر۱۸.۳۴
کلاک بالا۱۶.۴۸
ملارد۱۴.۳
شهرک گلها۱۴.۰۲
شهر جدید هشتگرد۱۳.۳۲
شهرک رازی۱۳.۲۴
گلدشت۱۲.۱
شهرک سهرابیه۱۱.۹۷
ماهدشت۱۰.۹۱
شهریار۹.۷۸
اخترآباد۸.۷۱
ملک‌آباد۸.۶۲
چمن۶.۶
هشتگرد۵.۴۶
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.