مستاجران منتظر کاهش قیمت مسکن باشند

وعده جدید معاون وزیر راه و شهرسازی

0

معاون وزیر راه و شهرسازی از دو پتانسیل برای کاهش قیمت در بازار اجاره خبر می‌دهد، یکی مالیات‌گیری از خانه‌های خالی و دیگری طرح اجاره‌داری حرفه‌ای. به اعتقاد او، عرضه مسکن در بازار اجاره افزایش می‌یابد و قیمت‌‎ها تنظیم می‌شود.

به نقل از ایلنا، طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی مالکان تا پایان دی ماه فرصت دارند که اطلاعات ملکی خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند و قبض‌های مالیاتی از هفته اول بهمن ماه صادر می‌شود. معاون وزیر راه و شهرسازی اخذ مالیات از خانه‌های خالی را فاکتوری برای اثرگذاری بر بازار اجاره می‌داند، چرا که عرضه مسکن در بازار افزایش می‌یابد و قیمت را تنظیم می‌کند.

یکی از انتقادات به طرح مالیات بر خانه‌های خالی این است که بیشتر خانه‌های خالی در مناطق شمالی تهران است که به دلیل قیمت بالای این مناطق بسیاری از مستاجران قادر به خرید یا اجاره این خانه‌ها نیستند. بنابراین طرح مالیات بر خانه‌های خالی نمی‌تواند به آنها کمک کند.

محمود محمودزاده این انتقاد را قبول ندارد و می‌گوید: اغلب خانه‌های خالی در تهران در مناطق مرکزی شهر واقع شده‌اند و افزایش عرضه واحد مسکونی در این مناطق به مستاجران دهک‌های متوسط کمک می‌کند.

جدیدترین آگهی‌های اجاره مسکونی تهران

به گفته او، اغلب این واحدها به دلیل فرسودگی و عدم تعمیرات و بازسازی خالی مانده‌اند که به زودی با وضع مالیات بر خانه‌های خالی این واحدهای مسکونی وارد بازار اجاره می‌شوند.

آنطور که معاون وزیر راه اعلام می‌کند، در روز ۲۸ دی ماه مرحله اول آمار خانه‌های خالی در تهران را به سازمان امور مالیاتی ارسال می‌شود.

محمود محمود زاده از اجرای طرح اجاره‌داری حرفه‌ای می‌گوید که راهکاری برای کنترل بازار اجاره در تهران است. به گفته او این طرح می‌تواند در بلندمدت و میان‌مدت به بازار اجاره شهر تهران کمک کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.