تغییر قیمت ویلا در گیلان و مازندران در آگهی‌های دیوار (آذر ۱۴۰۰)

0

گیلان و مازندران، دو استان شمالی ایران، با طبیعت سحرانگیز و آب‌وهوای بهشتی خود به مقصد همیشگی مسافران داخلی و خارجی تبدیل شده‌اند. هر جمع و گروهی که عزم سفر می‌کنند، در مقاصد مورد بررسی خود در حد ایده هم که شده قطعاً گزینه «شمال» را قرار خواهند داد. چنین رویه‌ای باعث شده تا طی سال‌های اخیر ساخت ویلا و خرید و فروش آن در گیلان و مازندران به اوج خود برسد؛ سرمایه‌گذاری در این بخش به حدی افزایش یافته که حتی گروهی به جنگل‌خواری و کوه‌خواری روی آورده‌اند.

این بازار چنان برای شهروندان سایر استان‌ها، به‌ویژه پایتخت‌نیشنان جذاب شده که هر شخصی به هر شکلی به سرمایه مازادی دست پیدا می‌کند، خیال ساخت یا خرید ویلا در شمال کشور به سرش می‌زند تا خانه دوم خود را در شهرهای این استان‌ها بنا کند.

شیوع جهانی ویروس کرونا هم نتوانست جلو این ساخت‌وسازها و معاملات را بگیرد تا روند رو به رشد معاملات و قیمت‌ها در بازار ویلای شهرهای این دو استان ادامه یابد.

ادامه رشد قیمت ویلا در شمال کشور

بررسی آگهی‌های درج‌شده در بخش معاملات ویلای شهرهای پرطرفدار گیلان و مازندران از ادامه رشد قیمت این کالا در آذر ماه سال جاری در بازه‌های ماهانه و سالانه حکایت دارد. پایش اطلاعات ۱۴ شهر این دو استان نشان می‌دهد که نرخ ویلا در شمال کشور در بازه ماهانه و سالانه به‌ترتیب میانگین رشد ۱.۹ و ۴۲.۴ درصد را به ثبت رسانده است تا همچنان بازار ویلا در شهرهای شمالی کشور یکی از محبوب‌ترین بخش‌ها برای سرمایه‌گذاران باشد.

توجه: در جدول هر استان داده‌های مربوط به شهرهایی آمده است که تعداد قابل توجهی آگهی به خود اختصاص داده‌اند و پرطرفدار بوده‌اند. همچنین در نظر داشته باشید که اطلاعات زیر از آگهی‌های مربوط به ویلاهای ۲ تا ۵ ساله در دیوار استخراج شده‌اند.

تغییرات قیمت ویلا در مازندران

گرچه روند نوسان قیمت ویلا در مجموع دو استان شمالی مثبت بوده، اما نرخ ویلاهای مازندران طی آذر ماه نسبت به آبان افت ناچیز ۰.۳ درصدی مواجه شده است. چراکه از بین هشت شهر مورد بررسی در این گزارش، پنج شهر در مدار نزولی قرار گرفته‌اند.

تنکابن که در آبان ماه سقف ۱۳ میلیون تومان را شکسته بود و ویلاداران این شهر به بازدهی دارایی خود امیدوار شده بودند، در آذر ماه برای فروش ویلای خود چاره‌ای جز شکست قیمت‌ها تا بیش از ۱۲ درصد نداشتند.

رامسر به‌عنوان یکی از لوکس‌ترین و مدرن‌ترین شهرهای شمال کشور، سال‌هاست که حساب خود را از دیگر شهرهای شمالی جدا کرده و صاحبان ویلاهای دو تا پنج سال ساخت در این شهر طی آذر ماه هم توانستند ۱۵ درصد رشد دیگر را به ثبت برسانند تا نرخ هر متر مربع ویلا در رامسر در آگهی‌های دیوار به ۱۸ میلیون و ۲۸۲ هزار تومان برسد. در بازه سالانه نیز رامسر رکورددار نرخ رشد تمام شهرهای شمالی در ویلاهای آگهی‌شده دیوار به حساب می‌آید؛ چنانکه این رشد به ۱۱۰.۵ درصد رسیده است. بدین ترتیب هر مترمربع ویلا تنها طی یک سال از هشت میلیون تومان به بیش از ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است. بدین ترتیب اگر شخصی آذر ماه سال گذشته یک میلیارد تومان در بازار ویلای این شهر سرمایه‌گذاری کرده باشد، امسال می‌‌تواند آن را حداقل به ۲.۱۵ میلیارد تومان پول نقد تبدیل کند.

البته به نظر می‌رسد در شهرهای تاریخی‌تر و قدیمی‌تر مازندران هنوز خرید و فروش آنچنان رونق پیدا نکرده که قیمت‌ها شکل نجومی به خود بگیرند. به‌عنوان مثال آمل که پایتخت مرکبات و مهد صنعت و بازرگانی استان به حساب می‌آید هنوز در محدوده قیمتی ۶.۵ میلیون تومان درجا می‌زند؛ با این حساب با سرمایه‌ای ۶۵۰ میلیون تومانی می‌توان در ارزان‌ترین شهر مازندران صاحب ویلایی ۱۰۰ متر شد؛ البته این شهر بیشتر برای کسانی که به دنبال ویلای مصرفی و خرید خانه دوم هستند می‌تواند مناسب باشد و با توجه به روند حرکتی قیمت‌ها در آمل، بعید است که ویلاهای این شهر محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشند.

 جدول تغییر قیمت ویلا در مازندران در آگهی‌های دیوار

قیمت یک متر مربع ویلای ۲ تا ۵ سال ساخت (تومان) – برای دیدن آگهی‌های فروش ویلا در هر شهر، روی نام آن کلیک کنید.

شهرآذر ۱۳۹۹آبان ۱۴۰۰آذر ۱۴۰۰درصد تغییر آذر ۱۴۰۰ نسبت به آباندرصد تغییر آذر ۱۴۰۰ نسبت به آذر ۱۳۹۹
آمل۴,۴۳۴,۰۰۰۶,۵۳۳,۰۰۰۶,۳۶۰,۰۰۰۲.۶-۴۳.۴
بابل۶,۴۷۲,۰۰۰۱۰,۷۷۷,۰۰۰۱۰,۶۹۹,۰۰۰۰.۷-۶۵.۳
نوشهر۱۱,۰۵۳,۰۰۰۱۳,۹۲۸,۰۰۰۱۴,۴۶۹,۰۰۰۳.۹۳۰.۹
رامسر۸,۶۸۷,۰۰۰۱۵,۸۱۱,۰۰۰۱۸,۲۸۲,۰۰۰۱۵.۶۱۱۰.۵
تنکابن۱۰,۳۶۰,۰۰۰۱۳,۰۵۴,۰۰۰۱۱,۴۷۴,۰۰۰۱۲.۱-۱۰.۸
چالوس۱۰,۰۷۷,۰۰۰۱۵,۰۵۳,۰۰۰۱۴,۶۱۷,۰۰۰۲.۹-۴۵.۱
فریدون‌کنار۸,۳۶۴,۰۰۰۱۱,۳۹۴,۰۰۰۱۰,۶۳۲,۰۰۰۶.۷-۲۷.۱
محمودآباد۶,۱۸۸,۰۰۰۷,۵۶۸,۰۰۰۷,۷۸۵,۰۰۰۲.۹۲۵.۸

 تغییرات قیمت ویلا در گیلان

برخلاف مازندران که شکاف قیمت ویلا در شهرهای مختلف آن مشهود است، شهرهای مختلف گیلان در بازار ویلا روند حرکتی نزدیک به هم دارند. فقط بندر انزلی، آن هم به دلایل خاص صنعتی و اقتصادی راه خود را تا حدودی از سایر شهرها جدا کرده و قیمت هر مترمربع ویلا در آن به بیش از ۱۰ میلیون تومان رسیده است.

حتی در مرکز این استان، یعنی رشت، قیمت‌ها از آمل، ارزان‌ترین شهر مازندران کمتر بوده است. با این حال پایش اطلاعات به‌دست‌آمده از دیوار نشان می‌دهد که ویلاهای آگهی‌شده در ۶ شهر مورد بررسی این استان با سرعت بیشتری نسبت به شهرهای مازندران در حال رشد هستند؛ چنان‌که هیچ یک از شهرها طی مدت مورد بررسی بازدهی منفی نداشته‌اند و در بازه‌های ماهانه و سالانه به‌ترتیب میانگین رشد پنج و ۳۹ درصد را به ثبت رسانده‌اند. چنانچه رامسر را از شهرهای مورد بررسی مازندران فاکتور بگیریم، این رشد از میانگین رشد سالانه هفت شهر دیگر مازندران هم ۴.۵ درصد بیشتر است.

بر همین اساس میانگین قیمت هر مترمربع ویلا در ۶ شهر مورد بررسی گیلان در آگهی‌های دیوار طی آذر ماه سال جاری به ۷.۶ میلیون تومان رسید.

جدول تغییر قیمت ویلا در گیلان در آگهی‌های دیوار

قیمت یک متر مربع ویلای ۲ تا ۵ سال ساخت (تومان) – برای دیدن آگهی‌های فروش ویلا در هر شهر، روی نام آن کلیک کنید.

شهرآذر ۱۳۹۹آبان ۱۴۰۰آذر ۱۴۰۰درصد تغییر آذر ۱۴۰۰ نسبت به آباندرصد تغییر آذر ۱۴۰۰ نسبت به آذر ۱۳۹۹
فومن۴,۲۱۳,۰۰۰۵,۶۱۱,۰۰۰۵,۶۲۴,۰۰۰۰.۲۳۳.۵
رشت۴,۴۲۵,۰۰۰۵,۷۹۸,۰۰۰۶,۱۴۶,۰۰۰۶۳۸.۹
بندر انزلی۶,۹۹۱,۰۰۰۱۱,۲۹۴,۰۰۰۱۱,۴۸۲,۰۰۰۱.۷۶۴.۲
لاهیجان۷,۰۸۶,۰۰۰۶,۸۶۶,۰۰۰۷,۷۴۴,۰۰۰۱۲.۸۹.۳
رودسر۶,۰۲۷,۰۰۰۸,۵۴۶,۰۰۰۹,۱۷۷,۰۰۰۷.۴۵۲.۳
تالش۴,۱۵۸,۰۰۰۵,۵۵۷,۰۰۰۵,۶۵۳,۰۰۰۱.۷۳۶

معامله‌ای شبیه به خرید و فروش سهام بورسی

با توجه به نرخ‌های رشد ثبت‌شده در آگهی‌های دیوارِ گیلان و مازندران به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاری در بازار ویلای شمال کشور همچنان به صرفه باشد؛ اما این امر باید با مطالعه و ارزیابی دقیق صورت گیرد و عوامل مؤثر در نوسان قیمت‌ها به‌‌درستی شناسایی شوند. زیرا نمی‌توان نسخه همه شهرها را به یک شکل پیچید و عامل زمان و مکان را کنار گذاشت. به‌عنوان مثال لاهیجان در حالی که طی یک سال فقط ۹.۳ درصد رشد داشته، تنها در یک ماهه‌ی آذر نسبت به آبان توانسته نرخ رشد ۱۲.۸ درصدی را به ثبت برساند.

همچنین در حالی که رامسر با ثبت رشد بیش از ۱۱۰ درصدی طی یک سال اخیر، جزو جذاب‌ترین بازارهای ایران در تمام بخش‌ها بوده، در هم‌جواری آن، یعنی تنکابن، صاحبان ویلا تنها توانسته‌اند ۱۰ درصد قیمت دارایی خود را بیفزایند.

امروز شاید کسانی که قصد سرمایه‌گذاری داشته باشند مدام با پیشنهاد خرید و فروش ویلا در شمال مواجه شوند، اما بر اساس توضیحات ارائه‌شده صرف ورود به شمال برای خرید ویلا برای کسب سود کافی نیست، بلکه این سرمایه‌گذاری شبیه به معاملۀ سهام در بورس است. همان‌طور که در بازار سرمایه دو شرکت از زیرمجموعه یک هلدینگ می‌توانند مسیر متفاوتی داشته و یکی پرسود و دیگری زیانده باشد، در بازار ویلای شمال کشور نیز ممکن است شهری مدام رکوردشکنی کند، اما کمتر از ۱۰ کیلومتر آن‌طرف‌تر قیمت ویلا دچار انجماد شده باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.