مشکل قانون مالیات بر خانه‌های خالی چیست؟

0

در حالی که کارشناسان نسبت به نتیجه‌بخش نبودن روش‌های منسوخ برای مالیات‌گیری هشدار داده‌اند و قانون جدید مالیات بر خانه‌های خالی را ناکارآمد می‌دانند، اما نظر نمایندگان مجلس این است که این قانون اجرا شود.

به نقل از دنیای اقتصاد، در قانون جدید مالیاتی عملا غالب واحدهای مسکونی خالی از سکنه از مالیات معاف شده‌اند. براساس این قانون سرپرستان خانوار می‌توانند یک واحد مسکونی در شهر محل اقامت خود داشته باشند که آن را به عنوان اقامتگاه اصلی معرفی کنند. همچنین اگر واحد مسکونی در شهر دیگری داشته باشند می‌توانند آن را نیز به صورت معاف از مالیات به عنوان اقامتگاه در سامانه ثبت کنند.

در این شرایط اگر یک واحد خالی به نام یک عضو دیگر خانواده باشد، آن نیز معاف از مالیات است. یعنی یک خانوار می‌تواند علاوه بر اقامتگاه اصلی خود در شهر محل سکونت، دو واحد مسکونی خالی دیگر داشته باشد و برای هیچ کدام مالیات پرداخت نکند. این تبصره در واقع به نفع بخش زیادی از محتکران بازار مسکن است.

در حالی که کارشناسان معتقدند که این قانون بد و ناکارآمد است، یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: مالیات بر خانه‌‌ خالی به دلیل نداشتن اطلاعات از ملاکان موفق نشد. کارشناسان بارها تاکید کرده‌اند که با روش‌های منسوخ شده نمی‌توان مشکل مسکن را حل کرد.

مهدی طغیانی در پاسخ به اینکه مجلس چرا از ابزار‌های منسوخ مالیاتی مانند اخذ مالیات ازخانه‌ها‌ی خالی استفاده کرده است توضیح می‌دهد: زمانی که مالیات بر خانه‌های خالی را می‌نوشتیم نگاهمان این نبود که چون این سیاست منسوخ شده باید کنار گذاشته شود زیرا ممکن است سیاست منسوخی در دنیا اتفاقا مورد نیاز شرایط حال کشور ما باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نداشتن اطلاعات ملاکان و ضعف زیر‌ساخت‌های اطلاعات را مهم‌ترین دلیل موفق نشدن در اخذ مالیات سالانه از املاک عنوان می‌کند و می‌گوید: در حال حاضر نظام قانون‌گذاری ما به گونه‌ای نیست که سراغ اخذ مالیات از املاک برویم زیرا پایه مالیاتی‌اش که ثبت رسمی املاک است در کشورمان وجود ندارد.

مالیات‌گیری نتیجه‌بخش

در خصوص این که مالیات گیری درست چه نوع مالیاتی است، نظر کارشناسان این است که نسبت به ارزش مالیات گرفته شود، اما طغیانی می‌گوید که امکان گرفتن این مالیات وجود ندارد، چرا که دهک هشت و ۹ جامعه درشرایطی زندگی می‌کنند که نمی‌توانند این مالیات را بپردازند.

نظر کارشناسان این است که این نوع مالیات در برخورد با محتکران کارآمدتر است و برای سفته بازان ریسک و هزینه ایجاد می‌کند که در نتیجه به نفع همین هشت دهک است.

یک راه حل برای کارآمدتر کردن این طرح می‌توان نرخ مالیات را به صورت شناور دریافت کرد. در این روش دهک‌های پایین جامعه هزینه زیادی را متحمل نمی‌شود و عرضه مسکن موجب تنظیم قیمت‌ها می‌شود که به نفع این دهک‌ها است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.